Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blokersi Łódź - profesjonalna siatkonga

Jakub Jankowski
Wicemistrz Polski w footvolley'u Marcin Skrydalewicz w dynamicznej akcji
Wicemistrz Polski w footvolley'u Marcin Skrydalewicz w dynamicznej akcji Fot. mat. blokersi
W tym miesiącu drużyna Blokersi Łódź, pierwszy profesjonalny klub siatkonogi obchodzi swoje pierwsze urodziny. O tym mało znanym sporcie opowiadają nam zawodnicy.

Każdy z nich swoją przygodę ze sportem zaczynał od piłki nożnej. Kariery jednak nie zrobili, a pasja do "kopanej" została.

Dziś grupa łodzian uprawia siatkonogę, grając w pierwszym profesjonalnym klubie w tej dyscyplinie w naszym kraju. W listopadzie Blokersi Łódź obchodzą swoje pierwsze urodziny.

Siatkonoga to dyscyplina, która w latach dwudziestych zeszłego wieku narodziła się w Czechosłowacji. Musiało minąć kilkadziesiąt lat zanim od naszych południowych sąsiadów trafiła do Polski.

Zaczęło się siedem lat temu

W 2005 roku w Zgierzu zorganizowano I Mistrzostwa Polski w futnecie - jednej z dwóch odmian siatkonogi. To dyscyplina rozgrywana w hali na twardym podłożu. Po zagraniu rywala, piłka może zrobić jeden kozioł na polu drużyny broniącej, a zawodnicy mogą dotknąć piłki trzy razy, przy czym za trzecim muszą przebić ja na pole rywala. Dyscyplina rozgrywana jest w singlu, deblu i trójkach.

Footvolley - druga dyscyplina - wywodzi się natomiast z brazylijski plaż. Uprawia się ją na boisku do siatkówki plażowej. Zasady są niemal identyczne, jak w siatkówce, tylko że nie wolno odbijać piłki rękoma. Gra się w deblu. W obu odmianach siatkonogi gra się do dwóch wygranych setów (każdy do 21 punktów).

Dyscyplina, która nie kojarzy się źle

Dlaczego grupa młodych zapaleńców z Łodzi zainteresowała się futnetem i footvolley'em?

- To dynamiczne sporty. Są w nich szybkie ataki, precyzyjne rozegrania, efektowne bloki. Ponadto uprawiane na najwyższym światowym poziomie nie kojarzą się z korupcją, dopingiem, czy pogonią za pieniędzmi - wyjaśnia Michał Kłosiński, zawodnik i jednocześnie sekretarz klubu.

Blokersi powstali w listopadzie 2011 roku. Założycielami byli: Kłosiński, Marcin Skrydalewicz (prezes) i Łukasz Fryczak (wiceprezes).

Skąd się wziął pomysł na nazwę? - Jesteśmy łodzianami, każdy z nas wychował się w blokowisku. Mocno się z tym utożsamiamy. Nazwa też nawiązuje do bloku w futnecie, czyli zbliżonym elemencie gry jak w siatkówce - tłumaczy Kłosiński.

O Blokersach zrobiło się głośno kilka miesięcy temu, kiedy jako pierwszy sportowy zespół z naszego miasta zagrali w koszulkach z logo "Łódź kreuje"". Przez rok do drużyny dołączyli nowi zawodnicy. Obecnie kadra liczy osiem osób. Poza wcześniej wymienionymi są to: Przemysław Kulik, Mateusz Spochaczyk, Marcin Łagiewski, Michał Sajewicz i Kamil Bartos. Choć Blokersi działają dopiero przez 12 miesięcy, to zespół może się już pochwalić kilkoma sukcesami. Są wicemistrzami Polski w futnecie 2011, wicemistrzami Polski w footvolley'u 2012, a w Pucharze Polski w footvolley'u 2012 zajęli 2. miejsce.

Dobre występy łódzkiego klubu zostały nagrodzone przez trenerów reprezentacji Polski. Skrydalewicz, Kłosiński, Fryczak i Kulik będą reprezentować nasz kraj w Mistrzostwach Świata w futnecie 2012, które 7-9 grudnia odbędą się w czeskim Nymburku. Tydzień później aż cztery pary Blokersów wystąpią w MP 2012 w futnecie, które zostaną rozegrane w Kleczewie. Faworytami będzie para Kłosiński/Skrydalewicz. To oni w zeszłorocznych mistrzostwach doszli do finału, gdzie ulegli 2:1 parze ze Szczecina.

- Na tym nie zamierzamy poprzestać - kontynuuje Kłosiński. - Od stycznia chcemy uczestniczyć w zagranicznych turniejach towarzyskich. Im lepsze będziemy osiągać wyniki, tym więcej zaproszeń będziemy otrzymywać.

Będą sekcje siatkonogi na łódzkich uczelniach?

Blokersi w swojej działalności nie ograniczają się tylko do rozgrywania meczów i turniejów. Chcą promować futnet i footvolley w Łodzi, a także całej Polsce. Od pewnego czasu prowadzą zaawansowane rozmowy z łódzkimi uczelniami, aby w swoje struktury wprowadziły sekcje obydwu dyscyplin. a

Chcesz spróbować?

Chcesz spróbować swoich sił w siatkonodze i poznać tą dyscyplinę? Blokersi prowadzą nabór do swojego zespołu.

* * * * *

Co trzeba zrobić, żeby zostać blokersem?
- Zapraszamy na nasze treningi osoby, które chcą spróbować swoich siły w futnecie i foovolley'u. Nikomu nie patrzymy w metrykę, wiek nie gra roli. Chętni niech piszą na adres: [email protected]. Szczegółowe informacje można znaleźć na naszym oficjalnym profilu: facebook.com/blokerslodz - zachęca Michał Kłosiński, zawodnik i jednocześnie sekretarz klubu Blokersów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto