Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznie i wygodnie na trasie Łódzkiego Szlaku Konnego

Redakcja
Pierwszy Punkt Informacji i Monitorowania Turysty powstał już w Osjakowie
Pierwszy Punkt Informacji i Monitorowania Turysty powstał już w Osjakowie Stefan Brajter
Mimo ogromu przedsięwzięcia, jakim jest bez wątpienia Łódzki Szlak Konny, zadbano o przemyślaną infrastrukturę i udogodnienia, które wpłyną na jakość i bezpieczeństwo użytkowania szlaku

Łódzki Szlak Konny to najdłuższa trasa turystyki konnej w Europie. Projekt został starannie przemyślany, również pod kątem bezpieczeństwa turystów, przemierzających region łódzki w siodle. Zastosowano szereg udogodnień, które ułatwią i uprzyjemnią wypoczynek osobom, które preferują aktywny sposób spędzania czasu wolnego.

Z GPS-em na koń!

Do bezpiecznego i wygodnego podróżowania w głównej mierze przyczynią się urządzenia GPS, które będzie można bezpłatnie wypożyczyć w wybranych Punktach Informacji Turystycznej, rozsianych na trasie Łódzkiego Szlaku Konnego. Dane dotyczące pozycji turysty będą automatycznie przesyłane do Centrum Zarządzania Szlakiem, które powstanie przy ulicy Wycieczkowej 86 w Łodzi.

Dla jeźdźca i konia przewidziano stworzenie osobnych nadajników GPS, które są obecnie testowane w celu zmaksymalizowania ich funkcjonalności. W ramach projektu przewidziano wyposażenie służb ratowniczych w urządzenia przenośne do nawigacji GPS (ogółem 250 zestawów) z mapami wytyczonych szlaków. Pozwoli to na szybkie podjęcie odpowiednich czynności w przypadku, gdy turysta znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Personel będzie wspomagany przez system informatyczny, który przekaże im informację na temat najkrótszej trasy dotarcia do miejsca zdarzenia i przeprowadzenie akcji ratunkowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku terenów leśnych przez które przebiega w dużej mierze szlak. Jeźdźcy będą także mogli korzystać ze swoich telefonów komórkowych, na które uprzednio ściągną interaktywną mapę cyfrową dostępną na portalu www.wsiodle.lodzkie.pl.
W planach jest również udostępnienie użytkownikom Łódzkiego Szlaku Konnego nawigacji konnej GPS, która umożliwi poruszanie się według wskazówek głosowych.

Znak na szlak

W tej chwili szlak jest sukcesywnie znakowany, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego. Czytelne oznakowanie, które składać się będzie z 1800 tablic informacyjno-promocyjnych, ułatwi turystom dotarcie do położonych na trasie ośrodków jeździeckich oraz atrakcji turystycznych.
W zależności od charakteru przekazywanej informacji, tablice będą miały różne kolory. Zielone znaki zostaną umieszczone w pobliżu węzłów szlaków konnych lub w miejscach styku dwóch kolejnych tras, brązowe - nieopodal najciekawszych zabytków, granatowe - w pobliżu hotelów i zajazdów, błękitne będą wskazywać ośrodki jazdy konnej, fioletowe staną przy miejscach postojowych i parkingach oraz przy drogach samochodowych, natomiast czerwone wskażą uczęszczane miejsca w gminach i miejscowościach.

Zasłużony postój

Strudzeni turyści będą mogli wypocząć w zajazdach, rozlokowanych w odstępach co 20 km. Takie rozwiązanie umożliwi odbywanie zarówno krótkich przejażdżek, jak i dłuższych wypraw.

Turyści, pragnący zgłębić wiedzę na temat historii i zabytków regionu łódzkiego, będą mogli zostawić konia w stajni i udać się na zwiedzanie do pobliskiej miejscowości. Pomiędzy zajazdami przewidziane zostały również miejsca postojowe, umożliwiające krótki wypoczynek lub piknik. Punkty te będą wyposażone w wiaty, altany, koniowiązy, poidła i zagrody, a więc wszystko to czego potrzebuje jeździec i koń na dalszą podróż.

Bezpieczne przejścia

W trosce o bezpieczeństwo konia i jeźdźca, w punktach przecięcia się trasy szlaku z krajowymi i wojewódzkimi drogami samochodowymi, zaprojektowano bezpieczne przejścia. W sumie na całym szlaku powstaną 103 specjalne przejścia dla jeźdźców i koni.

W miejscach wyjątkowo ruchliwych i przed torami kolejowymi postawione zostaną tablice odblaskowe, umieszczone w odległości 100 m przed przecięciem drogi.

Multidyscyplinarny szlak

Mimo ogromu przedsięwzięcia, jakim jest bez wątpienia Łódzki Szlak Konny, zadbano o przemyślaną infrastrukturę i udogodnienia, które wpłyną na jakość i bezpieczeństwo użytkowania szlaku.

Projekt ten przyczyni się do wzbogacenia sieci szlaków turystycznych o charakterze regionalnym i ponadregionalnym. Powstająca w oparciu o niego oferta tzw. pasma turystyki aktywnej, pozwalać będzie na poznawanie walorów województwa łódzkiego nie tylko konno, ale również pieszo, na rowerze czy szlakiem wodnym. Szlak konny przecina bowiem inne szlaki, dedykowane kajakarzom, rowerzystom i osobom preferującym wędrówki. Także ci turyści będą mogli skorzystać z urządzeń monitorujących i czuć się bezpiecznie w czasie wypoczynku.

* * * * *

Już w poniedziałek 20 czerwca do Dziennika Łódzkiego dołączona będzie mapa szlaków konnych w województwie łódzkim. A w najbliższych wydaniach gazety znajdą Państwo więcej informacji o Łódzkim Szlaku Konnym. Autorem cyklu jest Urząd Marszałkowski w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto