Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna jazda rowerem pod okiem policjantów

Anna Wójcik
Anna Wójcik
Łódzcy policjanci chcą zmniejszyć liczbę ofiar wypadków rowerowych na drogach.

Pogoda zaczyna powoli sprzyjać rowerzystom, poza tym rower coraz częściej staje się środkiem transportu do pracy czy też szkoły. Dlatego wczoraj (26 maja) łódzcy policjanci postanowili zadbać o bezpieczeństwo cyklistów w ramach ogólnopolskiej kampanii "Rowerem bezpiecznie do celu".

Uzbrojony rowerzysta to bezpieczny rowerzysta

Statystyki z ostatnich lat pokazują, że w okresie wiosenno-letnim nasiliła się liczba wypadków z udziałem rowerzystów. W roku ubiegłym w województwie łódzkim zginęło aż 35 cyklistów. - W tym roku (styczeń-kwiecień) zginęły dwie osoby na 79 wypadków rowerowych, w tym 23 w Łodzi - mówi Krzysztof Szymański, komisarz z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi.

Liczby mówią same za siebie, dlatego policjanci postanowili wyjść naprzeciw zagrożeniom, jakie czekają na rowerzystów. Cykliści muszą zdać sobie sprawę z tego, że ich bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nich samych. - Ważne jest zatem nie tylko znanie przepisów ruchu drogowego, ale również dobrze wyposażony rower i odpowiedni strój rowerzysty. Sam cyklista powinien pamiętać m.in. o kasku, odblaskach - wymienia Szymański.

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo wie doskonale Hubert Barański z "Masy Krytycznej” - stowarzyszenia manifestującego obecność rowerzystów w mieście. - Cyklicznie współpracujemy z łódzką "drogówką" w zakresie propagowania bezpieczeństwa. Co miesiąc spotykam się z policją podczas organizacji masy krytycznej, pokazujemy którędy chcemy jechać. Wszystko po to, by było bezpiecznie - mówi Barański.

Prosty odcinek gorszy niż zakręt

Ostatnie statystyki pokazują, że najczęściej do wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi na odcinku prostym. Zaraz za nim jest zakręt, łuk i skrzyżowanie. Poza tym stolica województwa łódzkiego jest najbardziej niebezpiecznym miejscem dla rowerzystów, zaraz za nią są: powiat kutnowski, zgierski, bełchatowski, radomszczański.

Edukacja nawet w kościele

Policjanci mają już plany na poprawę bezpieczeństwa, m.in. chcą współorganizować konkursy w szkołach, rozpowszechniać komplety oświetleniowe i kamizelki, przeprowadzać zajęcia w szkołach i w parafiach podczas rekolekcji. - Chcemy przede wszystkim dotrzeć do dzieci i młodzieży, bo to są najczęstsze ofiary wypadków - mówi Szymański. - Mam nadzieję, że nie skończy się tylko na słowach. Liczę na efekty tej kampanii - dodaje Barański.

Czytaj także:
- Najmłodsi na rowerach, czyli co wiedzą o bezpieczeństwie w ruchu drogowym
- Porady policjantów dla rowerzystów i motorowerzystów
- Kwietniowa masa krytyczna z rekordowym... postojem [foto]

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto