Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arcydzieła z nici Ariadny (foto)

Redakcja
Wczoraj, o godz. 13.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi odbył się wernisaż III Ogólnopolskiej Wystawy Rękodzieła Artystycznego "Z nici Ariadny", prezentującej prace najzdolniejszych amatorów.

Na wystawę przysłano blisko 900 prac autorstwa 237 twórców. Członkowie jury zdecydowali ostatecznie pokazać publiczności 389 tych najlepszych i najbardziej unikalnych. Jednym z wymogów, który musiał zostac spełniony przez kazdego twórcę, była konieczność wykorzystania w pracy (min. 80%) nici Fabryki "Ariadna". W sali wystawowej zaprezentowano serwety, bieżniki, obrusy, obrazki wykonane w niezliczonych technikach haftu. Wyjatkowe i niepowtarzalne stroje, akcesoria ubioru, biżuteria i wzory zdobnicze pisanek budziły zachwyt wśród publiczności nie tylko kunsztem wykonania ale i pomysłowością.

Prace wykonano w technikach m.in. haftu płaskiego, krzyżykowego, richelieu, angielskiego, hardangera, koronki szydełkowej, czółenkowej, klockowej, igłowej, filetu, mereżki, dzianiny - szydełkiem i na drutach. Sposród wystawionych, 67 najciekawszych i technicznie najlepszych prac zostało nominowanych przez jury do licznych nagród i wyróżnień.


Fot. Arkadiusz Fochtman

Licznie przybyli goście w większości związani byli przynajmniej hobbystycznie z tym rodzajem ekspresji artystycznej. Większość z uczestników wystawy to członkowie amatorskich stowarzyszeń i klubów zainteresowań, w któryzhc od lat mogą realizowac swoje pasje, jak równiez wymieniać cenne spostrzeżenia i specjalizować się w ulubionych technikach.

Współorganizatorem prezentacji było Centralne Muzeum Włókiennictwa, którego przedstawiciele, spośród nominowanych wybrało 9 prac, które samo postanowiło wyróżnić. Jest wśród nich cienka jak pajęczyna i zbita jak drut koronka czółenkowa, świetna koronka klockowa, filet, który być może zainicjuje powrót mody na tę technikę, hafty: richelieu, biały i hardanger, haft krzyżykowy w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej oraz dwie wielkie koronki szydełkowe.

Wystawa będzie czynna do 7 czerwca 2009 roku, a jej kuratorem jest Barbara Bator.

Przeczytaj także:
-Egzotyczna fauna w Białej Fabryce
- Babiloty, czyli rzemiosło artystyczne kobiet

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto