Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Architektura przyjazna człowiekowi, czyli wystawa projektów Tomasza Koniora w FabrySTREFIE

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Wystawa pt. "Architektura Kontekstu" Tomasza Koniora, zdobywcy wielu architektonicznych nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, zostanie dziś zainaugurowana w FabrySTREFIE przy ul. Piotrkowskiej 138/140.

Wystawa "Architektura Kontekstu" jest podsumowaniem piętnastoletniej działalności studia architektonicznego Tomasza Koniora "KONIOR STUDIO". Ekspozycja to nie lada gratka dla miłośników dobrej architektury i designu.

Największą atrakcją wystawy są fragmenty pierwszego w Polsce i Europie modelu akustycznego sali koncertowej. Model w skali 1:10 powstał na potrzeby badań nad akustyką Wielkiej Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. Metoda, którą się posłużono, polega na wykonaniu realistycznego modelu wnętrza sali wraz z możliwie rzeczywistymi materiałami wykończeniowymi, fotelami, fantomami widzów i ruchomymi elementami akustycznymi. W tak realistycznie odtworzonych warunkach, za pomocą specjalistycznej aparatury pomiarowej, prowadzi się badania nad czasem pogłosu, stopniem pochłaniania i odbicia dźwięku czy słyszalności w każdym punkcie sali koncertowej. Metoda ta uznawana jest za najlepsze ze znanych w świecie rozwiązań.

Projekty Wielkiej Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach

Projekty Konior Studio nacechowane emocjami

Projekty architektoniczne, które powstają w Konior Studio z założenia cechują się niepowtarzalnym klimatem, dopasowaniem wyglądu do miejsca, a także funkcjonalnością. Jak podkreśla Tomasz Konior, niezwykle ważne jest, by projektować z myślą o człowieku. - Dzięki dobremu projektowi miejsce ożywiane jest przez jego codzienność. Architektura musi być nacechowana emocjami, budzić emocje. Staramy się tworzyć miejsca przyjazne niezależnie od czasu, które służą ludziom i sprawiają, że chętnie się do nich wraca - mówi.

Projekt Zespołu Sakralnego w KrakowieProjekt Gimnazjum i Centrum Kultury w Bałołęce

Tomasz Konior urodził się w Żywcu, studiował w Krakowie, a z wyboru - jak mówi - jest Ślązakiem. To właśnie w Katowicach znajduje się jego studio architektoniczne - Konior Studio. Jak tłumaczy,przeprowadził się na Śląsk, ponieważ wciąż jest tam jeszcze dużo do zrobienia dla architekta. - Podobnie jest również w Łodzi. To tajemnicze, jeszcze nie do końca odkryte miasto. Jest tu mnóstwo ciekawych miejsc, które czekają na nowe życie - zachwyca się architekt.

Jak mówi, jako architekt może póki co tylko marzyć, by zaprojektować coś dla Łodzi. - Architekci wykonują projekty na zamówienie, na razie Łódź się do nas nie zgłosiła - mówi Tomasz Konior. - Gdyby jednak tak się zdarzyło, byłoby to kolejną niepowtarzalna przygodą. W architekturze Łodzi nawarstwiają się różne epoki i wizje. Zaproponowalibyśmy sztukę kontynuacji, staralibyśmy się dopisać kolejną warstwę - snuje architekt. Studio Tomasza Koniora stara się swoje projekty harmonijnie wpisywać w istniejące konteksty.

Jak chwali, Manufaktura jest takim doskonałym przykładem stworzenia miejsca, które mimo zmian wpisuje się w jego tożsamość. - To dobrze, że miasto się zmienia, realizując również potrzeby łodzian - zauważa.

Dziś (17 grudnia) o godz. 17:30 w FabrySTREFIE, czyli w dawnej fabryce Franza Ramischa mieszczącej się przy ulicy Piotrkowskiej 138/140 odbędzie się wernisaż wystawy "Architektura Kontekstu".

Ekspozycję można oglądać do 23 stycznia 2011 od czwartku do soboty w godz. 17-19. Wystawie towarzyszy katalog prezentujący twórczość architektoniczną Konior Studio z lat 1996-2010.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto