Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arboretum będzie atrakcyjniejsze

(n)
Trudno się oprzeć urokowi natury
Trudno się oprzeć urokowi natury Grzegorz Gałasiński
Arboretum w Rogowie (pow. brzeziński, gm. Rogów), utworzone 87 lat temu, jest niebywałą atrakcją dla zwiedzających. A będzie... jeszcze większą. Rozpoczynają się bowiem prace nad zmodernizowaniem alei spacerowych, tworzących 2,5-kilometrową ścieżkę edukacyjną. I tu z pomocą przyszła Unia Europejska.

Projekt "Ścieżka edukacyjna w arboretum w Rogowie" przewiduje poprawienie stanu technicznego podstawowej infrastruktury ogrodu. Wartość projektu to prawie 400 tys. zł, w tym wkład Unii Europejskiej to ponad 300 tys. zł. Planowane jest również wydanie przewodnika, który zobrazuje bogatą florę tego miejsca i pozwoli "zabrać" ją do domu.

Spacer zmodernizowaną ścieżką edukacyjną możliwy będzie jeszcze tej jesieni. Na razie, dysponująca blisko 20-letnim doświadczeniem w tej dziedzinie, firma EDEN z Piotrkowa Trybunalskiego, pobrała próbki gleby i wykonała inne prace przygotowawcze. Modernizacja rogowskiego uroczyska ma się zakończyć do końca września br.

W Rogowie znajduje się Leśny Zakład Doświadczalny SGGW, Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Arboretum (okazały zbiór roślin z całego świata, od małych alpejskich roślinek po ogromne kolekcje drzew i krzewów z Azji, Europy i obu Ameryk) założone w 1923 r. Wtedy, na wyłączonym z nadleśnictwa terenie, posadzono pierwsze drzewa - daglezje zielone. Teraz znajduje się tam ok. 3200 gatunków i odmian roślin, m.in. największa w Polsce kolekcja klonów (ponad 180 gatunków i odmian).

Do dziś obszar arboretum, poprzecinany nieregularnymi ścieżkami o gruntowej nawierzchni, wciąż zachowuje swój naturalny, pierwotny leśny charakter. Ścieżki nie są oznakowane, jedynie za bramą wejściową umieszczono strzałkę wskazującą drogę do alpinarium.

Inna atrakcja turystyczną Rogowa to kolej wąskotorowa Rogów - Biała Rawska, zbudowana jako wojskowa kolej polowa przez wojska niemieckie podczas pierwszej wojny światowej. Obecnie pozostaje pod pieczą wolontariuszy, miłośników wąskiego toru z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. Na terenie wsi znajduje się również cmentarz z okresu I wojny światowej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto