Akademickie Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych [zdjęcia+wideo]

Łukasz Ratajczyk
Blisko trzystu studentek i studentów z 25 krajów świata zmierzyło się na trasie Akademickich Mistrzostw Świata w biegach przełajowych.
Zobacz galerię uczestników Akademickich Mistrzostw Świata

Dokładnie w samo południe dzisiaj (14 kwietnia) w Parku 3 Maja w Łodzi rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych. W imprezie wzięło udział dwadzieścia pięć ekip z całego świata w tym reprezentanci i reprezentantki z tak odległych zakątków jak Algieria, RPA, Kanada, Arabia Saudyjska, Maroko, Japonia, czy Australia oraz wiele reprezentacji europejskich.

Rywalizację podzielono na dwa etapy. W pierwszym z nich zmierzyły się studentki, które ścigały się na trasie liczącej nieco ponad 5 kilometrów. Studenci rywalizowali na dystansie dwukrotnie większym. Wcześniej w ramach imprez towarzyszących mistrzostwom świata odbył się także "Bieg w kaskach" w ramach akcji "Dziewczyny na politechniki".

Akademickie Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych

W rywalizacji mężczyzn z czasem 29:11 zwyciężył reprezentujący Algierię Touil Abdelmajed, wyprzedzając dwóch reprezentantów Japonii Shitara Yuta oraz Motomura Daichi. Wśród pań dominowały reprezentantki Rumunii, które zajęły pierwsze oraz trzecie miejsce. W tej rywalizacji podium wyglądało następująco: z czasem 15:48 zwyciężyła Bobocel Ancuta przed Rochą Carlą Salome (z Portugalii) i Bircą Roxaną. W klasyfikacji drużynowej wśród panów triumfowali Japończycy, wyprzedzając Ukrainę i Algierię, natomiast wśród pań zwyciężyła Japonia przed Rumunią i Polską.