Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 Nadziei Łodzi: Piotr Kardas - najważniejsza jest realizacja swoich pasji

Redakcja
Piotr Kardas to koordynator projektów kulturalnych, a także dyrektor artystyczny Se-ma-for Film Festiwal. Zaangażowanie Piotrka w życie kulturalne miasta sprawiło, że nie mogło go zabraknąć w naszym plebiscycie "7 Nadziei Łodzi".

Zobacz, jak zgłosić kandydaturę w plebiscycie "7 Nadziei Łodzi"


Piotr Kardas, jak sam o sobie mówi, jest zawsze w pełni zaangażowany w realizację projektu, którym w danym momencie się zajmuje. Od 2010 roku piastuje stanowisko dyrektora artystycznego Se-ma-for Film Festiwal. Dystrybuuje również komercyjnie i festiwalowo filmy studia Se-ma-for. - Budujące i mobilizujące jest to, że Se-ma-for sam się zgłosił z propozycją organizacji festiwalu - mówi Piotr Kardas.

Piotr Kardas skończy w tym roku 27 lat. Studiował filmoznawstwo i nowe media w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego.

Mimo młodego wieku, lista projektów, w które był zaangażowany, jest niezmiernie długa. W latach 2007-2008 był redaktorem działu filmowego na portalu internetowym Reymont.pl, w latach 2008 – 2010 kierownikiem programowo-artystycznym i opiekunem galerii w łódzkiej Kino-Galerii Charlie. W 2009 doradca programowy VI Międzynarodowego Festiwalu Animacji ReAnimacja. W kwietniu 2009 roku, po trzech miesiącach poszukiwań, odnalazł dwa zaginione "półkowniki" (filmy zatrzymane przez cenzurę PRL): KWIAT PAPROCI (1971), reż. Jacek Butrymowicz i GRY I ZABAWY (1981), reż. Tadeusz Junak. Oba filmy uchodzą za ostatnie "półkowniki" w Polskim kinie.

A oto wybrane realizacje (dyrektor programowy i koordynator projektu): 3. Festiwal Zwiastunów Filmowych (07.2008, Trzebnica), Festiwal Federico Felliniego (11.2008, Łódź), Ojcowie Kina Rosyjskiego (12.2008, Łódź / pomysłodawca), 10. i 11. edycja Festiwalu Twórców "Powiększenie" (06.2008 i 10.2009, Łódź), Festiwal Jana Machulskiego (02.2009, Łódź / pomysłodawca), Przegląd Polki za Kamerą (03.2009, Łódź / pomysłodawca), dwuczęściowy przegląd Kino na Cenzurowanym (05/09.2009, Łódź / pomysłodawca), Przegląd Kino Gatunków MAde in PL (07-08.2009, Łódź / pomysłodawca), Projekt Cheos (11.2009, Łódź / pomysłodawca), Dance Cafe  102 (od 04.2010, Łódź), Life Has Killed Him: Peter Steele in Memoriam (05.2010, Łódź / pomysłodawca), Tarantino Twost Contest (05.2010, Łódź / pomysłodawca), cykl koncertów "soundimage4experience" (od 10.2010, Łódź).

Prywatnie interesuje się sztuką nowych mediów i kinem eksperymentalnym. Jego najwiekszą miłością jest jednak muzyka - jak sam mówi - bardzo szeroko pojęta.


Co jest atutem naszego miasta i jak powinno się go wykorzystywać?
Dla mnie atutem Łodzi są jej fabrykanckie, industrialne tradycje. Niestety fabryki znikają na naszych oczach. Powinniśmy zainwestować w te miejsca, tworząc centra kultury. Powstającej tu i teraz. Innym walorem Łodzi jest awangarda i nowoczesność, mająca źródła u takich wielkich twórców jak Kobro czy Strzemiński. Musimy starać się patrzeć w przyszłość

Jaka jest Pana zdaniem recepta, by młodzi ludzie chętnie wiązali swoją przyszłość z Łodzią?

Młodzi ludzie powinni móc realizować swoje pasje. Trzeba wysłuchać pomysłów młodych ludzi i dać szansę na realizację przedsięwzięć.

Jak będzie wyglądała Łódź za 20 lat?

Mam nadzieję, że będziemy chcieli nadal robić w Łodzi, to co wykonujemy dzisiaj. Łódź także nie może przypominać innych miast z licznymi drapaczami chmur. Powinna zachować swój klimat i sznyt industrialny w połączeniu z nowoczesnością.

Zobacz pozostałych nominowanych kandydatów w plebiscycie "7 Nadziei Łodzi"

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto