Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

340 łodzian zarobiło w 2010 roku ponad milion złotych

(izj)
- NaWidzewie na szczycie listy najbogatszych łodzian znajdują się m.in. właściciele firmbudowlanych, zakładów mięsnych oraz gabinetów lekarskich - mówi Agnieszka Pawlak.
- NaWidzewie na szczycie listy najbogatszych łodzian znajdują się m.in. właściciele firmbudowlanych, zakładów mięsnych oraz gabinetów lekarskich - mówi Agnieszka Pawlak. archiwum
W ciągu ostatniego roku w Łodzi nieznacznie stopniało grono osób, które w PIT-ach deklarują roczny dochód w wysokości miliona lub więcej złotych. W zeznaniach podatkowych za 2010 rok takie dochody wpisało 340 łodzian. Rok wcześniej było ich 343, w 2008 r. - 391, w 2007 r. - 366, a w 2006 r. - 248.

- Łódzcy milionerzy to w przeważającej mierze podatnicy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą - mówi Agnieszka Pawlak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Łodzi. - Przy czym nie ma wśród nich jednej dominującej branży. Np. na Widzewie na czele listy podatników z najwyższym dochodem są trzy osoby produkujące materiały budowlane lub świadczące usługi budowlane, dwie prowadzące zakłady mięsne, a także dwie posiadające gabinety lekarskie.

Najwięcej milionerów, bo aż 16, ubyło na Górnej. O 15 osób zmniejszyło się ich grono na Polesiu. W pozostałych trzech dzielnicach przybyło najbogatszych: w Śródmieściu 3 osoby, na Bałutach 12, a na Widzewie 13. Najwięcej milionerów (105) mieszka, tak jak w ubiegłym roku, na Bałutach.

- Nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków w oparciu o minimalny spadek liczby łódzkich milionerów - twierdzi Krzysztof Borkowski, kanclerz łódzkiej loży Business Centre Club. - Jest on na tyle niewielki, że może wynikać np. z przeprowadzki danej osoby lub z tego, iż przedsiębiorca, który początkowo prowadził firmę samodzielnie, przekształcił ją w spółkę i od tej pory jej dochody dzielą się na większą liczbę podatników.

Według ekspertów, po spadku w 2009 r. o 48 osób, sytuacja powoli stabilizuje się.

- Na powrót do liczby milionerów sprzed dwóch lat raczej nie ma co liczyć - dodaje Krzysztof Borkowski. - Nie widać żadnych szans na radykalną poprawę obecnej koniunktury na rynku. Wręcz przeciwnie, wydarzenia z Grecji nastrajają raczej pesymistycznie niż optymistycznie.

Specjaliści widzą jeszcze jeden problem na łódzkim podwórku.

- Kłopotem jest coraz większe rozwarstwienie społeczeństwa, polegające na tym, że ci, którzy zarabiają dużo, zarabiają jeszcze więcej, a ci, którzy mało, jeszcze mniej - mówi prof. dr hab. Elżbieta Kryńska z Katedry Polityki Ekonomicznej Uniwersytetu Łódzkiego.

* * * * *

Milionerów ubyło również w skali całego województwa. Obecnie jest ich 704, czyli o 16 mniej niż rok temu. Najwięcej, poza Łodzią, jest ich w Pabianicach (46), Piotrkowie Trybunalskim (38), Tomaszowie Mazowieckim (28), Łowiczu (23), Radomsku (22), Zgierzu (22), Sieradzu (21), Skierniewicach (21) i Zduńskiej Woli (20).

Liczba podatników z rocznym dochodem wynoszącym milion złotych i wyższym w wybranych miastach województwa:

Miasto - 2010 - 2009

Bełchatów - 16 - 14
Brzeziny - 6 - 7
Głowno - 4 - 4
Łask - 17 - 10
Łęczyca - 5 - 3
Pabianice - 46 - 42
Piotrków Trybunalski - 38 - 56
Poddębice - 6 - 2
Tomaszów Maz. - 8 - 28
Zgierz - 22 - 27

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto