Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 pytań do... Adama Fronczaka, kandydata na prezydenta Łodzi

redakcja
redakcja
Wywiad z Adamem Fronczakiem, kandydatem PSL na prezydenta Łodzi. Przeczytaj między innymi, z jakimi problemami Łodzi będzie walczył w pierwszej kolejności, jak zamierza przyciągać nowych inwestorów, jaki ma pomysł na rewitalizację centrum miasta.

Który z łódzkich problemów jest najważniejszy i jego rozwiązaniem zajmie się Pan w pierwszej kolejności?
Najważniejszym problemem Łodzi jest słaba komunikacja – zarówno w obrębie miasta, aglomeracji jak i z resztą Polski. Dlatego z jednej strony istnieje potrzeba odciążenia centrum poprzez budowę naziemnych i podziemnych parkingów. Z drugiej oczywistym jest, że bez sprawnie funkcjonującej komunikacji z Łodzią nie ma mowy o poważnym rozwoju biznesu, nowych miejscach pracy i długofalowym inwestowaniu. Dlatego należy zadbać o budowę obwodnic i usprawnienie dojazdu drogowego do Łodzi.

Jak widzi Pan przyszłość ulicy Piotrkowskiej? W jakim kierunku powinna się rozwijać i jak to osiągnąć?

Piotrkowska powinna stać się najdłuższym deptakiem Europy. Mam pomysł stworzenia zadaszonych, przyjemnie zaaranżowanych "wysp", które dadzą łodzianom możliwość spędzania czasu na wolnym powietrzu, niezależnie od warunków pogodowych. Tak zrewitalizowana Piotrkowska będzie przyjaznym miejscem do zamieszkania.

Zdewastowane kamienice w centrum miasta, rozpadające się dawne budynki fabryczne to smutna, łódzka rzeczywistość. Jak powstrzymać proces degradacji zabytków i przywrócić im świetność - zarówno tych zamieszkanych, jak i już opustoszałych?

Prawdziwa rewitalizacja to gruntowny remont kamienic, a nie tylko odmalowanie elewacji. Trzeba budować apartamenty wewnątrz starych kamienic i tworzyć podwórka przyjazne dla człowieka.

Jakie ma Pan pomysły na promocję miasta przez sport i kulturę?

Zwiększenie nakładów na sport profesjonalny i amatorski, organizowanie kilku imprez o zasięgu ogólnokrajowym i/lub międzynarodowym, które pozytywnie wpłyną na zmianę wizerunku miasta. Należy ustabilizować i odpolitycznić dotychczasowe imprezy kulturalne (Camerimage, Festowal Czterech Kultur) o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz rozpocząć działania, które będą miały na celu podniesienie rangi łódzkich teatrów.

Nowe inwestycje, to nowe miejsca pracy. Z których krajów i z jakiej branży inwestorów będzie Pan zachęcał szczególnie do inwestowania w Łodzi? Jak zamierza ich Pan przekonać?

Jako prezydent będę otwarty na wszystkich, którzy będą dążyć do solidnego i stabilnego inwestowania w naszym mieście. Należy jednak wykorzystać potencjał łódzkiego środowiska naukowo-badawczego (a tu mamy wiele do powiedzenia) i inwestować w nowoczesne technologie, a także wykorzystywać bogate tradycje gospodarcze miasta i w tym zakresie tworzyć warunki do rozwoju innowacji.

Jak zamierza Pan wspierać lokalnych przedsiębiorców?

Najważniejsze dla przedsiębiorcy jest szybkość w załatwianiu spraw. Urząd miasta musi być otwarty. Jako prezydent dam zielone światło dla wszystkich, którzy tworzą nowe miejsca pracy. Widzę też potrzebę stworzenia programu mikrokredytów dla młodych przedsiębiorców.

W Łodzi systematycznie spada liczba mieszkańców. Jak zatrzymać zatem w naszym mieście młode osoby i jak zachęcić je, by zakładane przez nich rodziny były bardziej liczne?

Należy dać zielone światło dla biznesu. Potrzebne jest szerokie otwarcie miasta dla rozwoju działalności gospodarczej zarówno dla łodzian, jak i firm zagranicznych przy równorzędnym traktowaniu przedsiębiorców. Widzę również potrzebę rozwoju inkubatorów przedsiębiorczości, firm hi-tech, przedsiębiorstw akademickich (spin off, spin out) przy ścisłej współpracy ze środowiskiem naukowo-badawczym. Zamierzam dążyć do zwiększenia miejsc pracy dla absolwentów uczelni wyższych i innych młodych ludzi. Poza tym, najwyższy czas powiedzieć "stop" budowie kolejnych hipermarketów.

Jak usprawnić komunikację miejską?

Usprawnienie komunikacji może nastąpić przede wszystkim poprzez budowę obwodnic miasta, np. S8, budowę parkingów w centrum miasta oraz rozbudowę dróg rowerowych wraz z miejscami parkingowymi. Chciałbym przekonać łodzian, aby wzorem innych obywateli Europy (Holandia, Niemcy) częściej korzystali z rowerów.

Gruntowne, ale czasochłonne remonty dróg, czy szybka wymiana nawierzchni - która metoda naprawy łódzkich dróg będzie przez Pana preferowana?

Będę preferował gruntowne, choć czasochłonne remonty dróg, choć nie wykluczam sytuacji, w których będzie potrzeba szybkiej wymiany nawierzchni.

Jak poprawić bezpieczeństwo w mieście?

Kluczowym zadaniem jest zwiększenie odpowiedzialności mieszkańców. Takie społeczeństwo obywatelskie samo dąży do ustanowienia porządku poprzez zwiększenie zainteresowania osobami, które zagrażają porządkowi publicznemu. Jednocześnie widzę potrzebę zwiększenia odpowiedzialności służb porządkowych, straży miejskiej i policji.

Jakie ma Pan "przebicie w Warszawie", by władze centralne popierały i realizowały pomysły dotyczące rozwoju Łodzi?
Od 3 lat jestem wiceministrem zdrowia w obecnym, koalicyjnym rządzie. Dzięki tej pracy miałem okazję nawiązać wiele znajomości i kontaktów we wszystkich resortach i ugrupowaniach politycznych.

Już jutro na MM-ce przeczytasz wywiad ze Zdzisławą Janowską

Zobacz nasz serwis poswięcony wyborom samorządowym

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


Zobacz też na MM Łódź

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto