Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w komunikacji miejskiej w Łodzi. Pasażerowie usłyszą Tomasza Zimocha [WIDEO]

Matylda Witkowska
Nowy system transportowy to także nowa grafika na przystankach, kolory związane z trasą linii, schematy i nowe komunikaty głosowe

Zmiana w łódzkiej komunikacji dotyczy także warstwy informacyjnej. Obeznany z zakodowanymi informacjami pasażer będzie mógł łatwo wybrać trasę do celu. Najpierw jednak trzeba dowiedzieć się, co znaczą kolory, kółka i grubość linii.

Łódzkie przystanki się zmienią. Na czołach pojawią się duże tablice. Numery linii otoczone będą kółeczkami. Kółko w linii przerywanej to trasa czynna tylko w weekendy.

Na wiatach pojawią się też mapy: jedna całego systemu, druga dla połączeń z danego przystanku. Schemat będzie pokazywał częstotliwość kursowania. Autobusy jeżdżące częściej będą mieć ciemniejszy kolor, tramwaje - grubsze linie.

Nowością będą kolory nadane liniom. Wszystkie autobusowe będą szare. Tramwajowe jadące trasą ŁTR będą pomarańczowe, trasą WZ -niebieskie, ul. Narutowicza i dworzec Łódź Fabryczna pokonamy liniami zielonymi. Róż to trasa studencka : ul. Pomorską, i al.Politechniki na Kurczaki, zaś fiolet mają linie jadące przez ul.Kilińskiego.

Większe będą cyfry na rozkładach jazdy. To ukłon w stronę osób starszych. Pierwsze przystanki w nowej szacie graficznej już się pojawiły. Reszta ma być gotowa w najbliższych dniach.

Zmieni się też głos zapowiedzi w pojazdach MPK. Do tej pory podróżni słuchali Tomasza Boruszczaka, aktora i rzecznika Uniwersytetu Łódzkiego. Teraz pasażerowie usłyszą Tomasza Zimocha - dziennikarza i komentatora sportowego

Dla opisania wszystkich tras trzeba nagrać około 1,5 tys. komunikatów. Są one teraz nagrywane i montowane. Pasażerowie usłyszą je za miesiąc.

Jak się w tym rozeznać? Na początek ułatwieniem mają być dodatkowe, duże mapy umieszczone na przystankowych citylightach.

Do wszystkich mieszkańców rozesłane zostały też ośmiostronicowe gazetki oraz dwustronne mapy ze schematami linii. Magistrat przygotował 350 tys. takich kompletów. Kto ich nie otrzymał może pobrać bezpłatną mapę z jednego ze 140 punktów sprzedaży biletów MPK.

Informacje zebrane zostały też na stronie lodz.pl/lodzlaczy. Działa też inoflinia: (42) 638 44 44. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-17, w soboty od 9 do 13. Na infolinii można też zgłaszać uwagi dotyczące systemu, lub pisać na adres: [email protected].

Dodatkowo w poniedziałek na przystankach pojawią się urzędnicy- wolontariusze. To pracownicy MPK i magistratu: dyrektorzy i wicedyrektorzy wydziałów oraz prezydent i wiceprezydenci Łodzi. W sumie do akcji ruszy 90 osób.

Pojawią się na 50 głównych przystankach w mieście ( np. na przystanku przesiadkowym). Wyposażeni będą w kamizelki oraz ulotki z informacjami o nowym systemie. Będą też udzielać informacji pasażerom.

Wolontariusze będą stać na przystankach przez tydzień w godzinach szczytu: od najbliższego poniedziałku do piątku między godz. 7 a 10 rano oraz od godz. 14 do 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto