Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań Lodołamaczem - zatrudnij niepełnosprawnych

Przemek Dana
Przemek Dana
- Osoby niepełnosprawne to normalni, a czasami wręcz lepsi pracowncy niż osoby pełnosprawne. Dużo rzadziej mają problemy z alkoholem, są bardziej związani z firmą - mówi Anna Chojczak ze Spółdzielni Inwalidów "Zgoda".

Pani Anna to zeszłoroczna laureatka konkursu Lodołamacze. Właśnie wystartowała piąta edycja akcji, której celem jest zachęcanie pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Aż 14 procent mieszkańców województwa łódzkiego to osoby niepełnosprawne. Niewielu z nich ma pracę, gdyż pracodawcy często uważają je za osoby mniej wydajne, stwarzające problemy, dla których trzeba za duże pieniądze przygotować stanowisko pracy. - To stereotypy, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością - ripostuje Barbara Presler ze Spółdzielni "Zgoda". - Osoby niepełnosprawne mają niejednokrotnie wyższą wydajność, a tworząc dla nich stanowisko pracy można liczyć na dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Równe szanse

Rozpoczynająca się właśnie piąta edycja konkursu "Lodołamacze" ma nagłaśniać przykłady pracodawców, którzy nie poddali się tym stereotypom. - Nasi laureaci to firmy i osoby, które wyróżniają się na tle konkurencji profesjonalną polityką personalną - mówi Anna Skupień z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, organizatora konkursu. - Działając na różnych obszarach biznesu dbają o rozwój swoich firm, jednocześnie stwarzając równe szanse osobom z niepełnosprawnością na podjęcie pracy.

Okazuje się, że takich firm przybywa z roku na rok. Gdy pięć lat temu ruszał pierwszy konkurs, zgłosiło się 201 pracodawców. W 2009 roku było już 386 firm. - Każda pracująca osoba niepełnosprawna jest wizytówką hasła równego prawa do pracy - dodaje Lidia Fido, pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. Osób Niepełnosprawnych. - Praca dla takiej osoby ma ponadto duże znaczenie w procesie rehabilitacji i integracji z osobami pełnosprawnymi.

O krok dalej

Przykłady laureatów dotychczasowych edycji konkursu pokazują, że nie tylko tworzą oni miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, ale z czasem idą o krok dalej. - Chciałbym się teraz skoncentrować na osobach niepełnosprawnych wykluczonych społecznie - mówi Remigiusz Pawlak, dwukrotny laureat konkursu, który sam jest osobą niewidomą. - Wiele takich osób siedzi w domu, są odcięci od świata i nawet nie wiedzą, jakie mają możliwości i gdzie szukać pomocy. Takie osoby trzeba wyszukać, bo okazuje się, że wiele z nich ma bogate doświadczenie.

Regionalni i krajowi Lodołamacze

Konkurs podzielony jest na etapy. Najpierw wyłaniani są Lodołamacze w regionach, którzy następnie walczą w ogólnopolskim konkursie. Statuetki przyznawane są w czterech kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy, Pracodawca Nieprzedsiębiorca, Przedsiębiorca Osoba Niepełnosprawna. Zgłoszenia firm w łódzkiej edycji konkursu przyjmowane są do 15 kwietnia. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.lodolamacze.info.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto