Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapowiedź I Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Klasyki Światowej – Nowa Klasyka Europy

Redakcja
Od 19 do 28 listopada odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Teatralny Klasyki Światowej – Nowa Klasyka Europy.

Od 19 do 28 listopada odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Teatralny Klasyki Światowej – Nowa Klasyka Europy. Festiwal organizowany przez Teatr Jaracza ma być dyskusją nad współczesnymi interpretacjami klasycznej literatury światowej. Goście festiwalu to zespoły teatralne między innymi z Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Rosji.

Impreza zacznie się poetyckim spektaklem artystów z Modeny pod tytułem „Panny z Wilka” na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Alvisa Hermanisa. Jak mówi Roman Pawłowski kurator festiwalu Alvis Hermanis to współczesny humanista teatralny, świetnie ukazujący ludzkie emocje i wykorzystujący w swoich przedstawieniach widowiskowe elementy.

Alvis Hermanis reżyseruje także ostatni spektakl festiwalu pod tytułem „Opowiadania Szukszyna”. Jest to produkcja rosyjskiego teatru Nacja z Moskwy Będą brali w nim udział filmowi aktorzy między innymi: Jewgienij Mironow (grał np.w „ Spalonych Słońcem” Nikity Michałkowa) i tatarka Chulpana Hamatowa (polska publiczność zna ją z roli w filmie „Good Bye Lenin!”). Spektakl opisuje barwne życie Wasilija Szukszyna – rosyjskiego prozaika, aktora i reżysera filmowego.

Utwory Samuela Becketta na festiwalu

Kolejne festiwalowe przedstawienia to spektakle oparte na utworach literackich Samuela Becketta: „Ostatnia taśma Krappa” w reżyserii eksperymentalisty Roberta Wilsona (wystawia teatr z Mediolanu) i „Końcówka” w reżyserii Krystiana Lupy (produkcja zespołu z Madrytu). W „Ostatniej taśmie Krappa”, opowieści o wzlotach i upadkach w życiu człowieka, na scenie ma się pojawić sam Robert Wilson.

Innym spojrzeniem na twórczość Samuela Becketta będzie przedstawienie Krystiana Lupy, ukazujące egzystencjonalizm osób niepełnosprawnych. W tym spektaklu wezmą udział hiszpańscy aktorzy, grający w filmach Pedro Almodovara między innymi: laureat „Złotej Palmy” Jose Luis Gomez występujący w „Przerwanych objęciach”.

Rosyjska klasyka

Rosyjską klasykę reprezentuje „Mewa” Antoniego Czechowa (wystawiona w ramach koprodukcji teatrów Deutsches Theater Berlin i Volksbuhne Am Rosa - Luxemburg - Platz). Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez nieżyjącego już Jurgena Goscha. Tematyka dzieła dotyczy miłości, oddalenia się z prowincji i powstawaniu sztuki. - W spektaklu dekoracje są znikome - mówi Roman Pawłowski. - By nic nie przeszkadzało widzowi w relacjach emocjonalnych -dodaje.

Festiwal cechuje wielokulturowość - opowiada Wojciech Nowicki, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza. - Klasykę rosyjską reżyseruje Niemiec, a angielską Polak - dodaje.

Imprezy towarzyszące

Wydarzeniu towarzyszy wiele imprez towarzyszących między innymi:
-ciekawy cykl debat (odbywających się w klubokawiarni „Owoce i Warzywa” na temat roli instytucji kultury w kreowaniu sfery publicznej. Pierwsze spotkanie już 21 października.
- interesująca grudniowa konferencja naukowa dotycząca redefinicji klasyki literackiej

Przedstawienia będą się odbywać w Teatrze im. Stefana Jaracza, w Teatrze Wielkim i Wytwórni. Bilety na festiwal od dzisiaj są do nabycia w kasach Teatru im. Stefana Jaracza. Z repertuarem i szczegółowym programem festiwalu można się zapoznać na stronie: www.nowaklasyka.pl

Artykuł bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto