Wspaniały bieg i rekord Kszczota w Rieti

Bogusław Kukuć
Adam Kszczot (RKS Łódź) pobiegł 800 m najszybciej w Europie
Adam Kszczot (RKS Łódź) pobiegł 800 m najszybciej w Europie Krzysztof Szymczak
Biegaczowi RKS Łódź Adamowi Kszczotowi można ufać. W piątkowym wywiadzie w "Dzienniku Łódzkim" zapowiedział, że podczas mityngu w Rieti poprawi rekord województwa i słowa dotrzymał. Oby podobny horoskop studenta Politechniki Łódzkiej sprawdził się w przyszłym roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

W sobotę w Rieti w rywalizacji z elitą światową na dystansie 800 m łodzianin zajął drugie miejsce, osiągając wynik 1.43,30, co jest najlepszym rezultatem w tym roku w Europie i nowym rekordem województwa łódzkiego, gorszym tylko o 8 setnych sekundy od rekordu Polski Pawła Czapiewskiego.

Naszego halowego mistrza kontynentu wyprzedził tylko rekordzista świata i złoty medalista z mistrzostw świata w Daegu David Rudisha, który uzyskał najlepszy czas w tym sezonie na świecie - 1.41,33. Do Rudishy należy też rekord świata. Ustanowił go na tym samym stadionie 29 sierpnia 2010 roku - 1.41,01 . Trzeci był Mohammed Aman (Etiopia) - 1.43,37. Na piątej pozycji uplasował się mistrz Europy Marcin Lewandowski - 1.44.53.

W skoku o tyczce siódmy w mistrzostwach świata Mateusz Didenkow zajął trzecie miejsce - 5,61. Konkurs wygrał Kubańczyk Lazaro Borges - 5,81 m.

Najlepszy tegoroczny wynik na świecie uzyskał w biegu na 1500 m Kenijczyk Asbel Kiprop - 3.30,46. Ciekawsze wyniki w dal Olga Zajcewa (Rosja) 6,84, młot Tatiana Łysenko (Rosja) 75,58, 100 m Walter Dix (USA) 10,02.

Tomasz Majewski wynikiem 21,33 zajął trzecie miejsce w pchnięciu kulą w mityngu GP IAAF w Berlinie. Mistrza olimpijskiego wyprzedzili Ryan Whiting - 21,61 i Reese Hoffa (obaj USA) - 21,47.