Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenne projektowanie ogrodów

Izabela Roksana Franc
Izabela Roksana Franc
Nie lubisz sadzenia kwiatów i pielenia w ziemi? A może chcesz mieć oczko wodne i nowe drzewa? W Łodzi pojawiły się firmy, które zrobią to za Ciebie.

Rozpoczęcie sezonu

Sezon na prace porządkowe w ogrodach właśnie się zaczyna. Większość łodzian własnoręcznie zajmuje się pieleniem i przesadzaniem kwiatów oraz krzaczków. Jednak z roku na rok powiększa się moda na korzystanie z usług profesjonalnych architektów krajobrazu, którzy oferują fachowe projektowanie oraz wykonywanie nowych aranżacji ogrodniczych. Wiosna jest najgorętszym okresem w sezonie, bo właśnie teraz do ogrodników napływa największa ilość zamówień. Około 60-70 procent zgłoszeń z całego roku kalendarzowego przypada na przełom kwietnia i maja. Najspokojniej jest jesienią i zimą, gdyż sezon kończy się razem z początkiem listopada, co związane jest przede wszystkim z przycinaniem gałęzi przed zimą i ostateczną ochroną delikatnych roślin. Właściwe zabezpieczenie ogrodu wypływa bowiem na stan roślin podczas kolejnej wiosny.

Zamów sobie ogrodnika

Wbrew pozorom wynagrodzenie za usługi ogrodowych fachowców nie jest astronomiczne. Przeciętnie koszt wykonania wstępnego projektu kosztuje od kilkudziesięciu do 200 złoty. Natomiast cena założenia zielonego trawnika to średnio 8-15 złoty od metra kwadratowego, więc bardzo łatwo można obliczyć sobie przedział cenowy w zależności od metrażu własnego ogrodu. Droższe jest natomiast sadzenie dużych drzew, na które trzeba przeznaczyć od 300 do 500 złoty. Podobne ceny charakteryzuje również wykonanie podświetlanego oczka wodnego lub dwumetrowej fontanny. - W dzisiejszych czasach mimo mylnego wyobrażenia projektowanie terenów zielonych wcale nie jest drogie - uważa Monika Matusiak z GreenLine - W Łodzi panuje duże zainteresowanie usługami tego typu a to, że nasze miasto jest dość zielone sprawia, że mamy wielu chętnych na usługi ogrodowe.

Moda na suche ogrody dla leniwych

Najnowszym trendem w ogrodnictwie są obecnie tak zwane suche ogrody, czyli tereny obsadzane roślinnością, która prawie wcale nie potrzebuje podlewania, sztucznego nawożenia i ochrony przed niszczycielskim działaniem licznych szkodników. Na rynku jest dostępnych wiele gatunków roślin wyjątkowo odpornych na brak wilgoci, które wyglądają bujnie i okazale, niczym nie różniąc się od tych regularnie podlewanych. - Do tego dochodzi ciągła tendencja do tworzenia ogrodów dla leniwych. W takim ogrodzie sadzi się rośliny wymagające minimalnej opieki i uwagi, tak by jak najwięcej wolnego czasu właściciel ogrodu mógł spędzić na relaksie i odpoczynku wśród pięknego widoku kwiatów i szumu liści własnych drzew - opowiada Michał Marek, właściciel BioArt.

Iglaki lepsze od bylin

Osoby fachowo zajmujące się aranżacją powierzchni ogrodowych twierdzą, że ich klienci to najczęściej ludzie nie mający zielnego pojęcia na temat sadzenia i pielęgnacji roślin. Dlatego są zainteresowani przede wszystkim łatwymi w utrzymaniu krzaczkami i małymi drzewkami. - Zgłasza się do nas wiele osób, nie znających się na roślinach. Ludzie bardzo często wychodzą z założenia, że chcą mieć po prostu ładnie w ogrodzie, by cieszyć swoje oko i nie musieć za dużo w nim pracować - mówi mgr arch.krajobrazu Michał Marek - Poza tym najczęściej chcą mieć w ogrodzie iglaki, gdyż one, w odróżnieniu do licznych bylin, nie wymagają tak częstej pielęgnacji.

Istotne nawadnianie

Jedną z najczęściej zamawianych aranżacji do nowo-powstających ogrodów są baseny, fontanny i oczka wodne. Te ostatnie to prawdziwy hit na rynku ogrodniczym. Producenci prześcigają się w wymyślaniu elementów do wystroju oczek wodnych. Bardzo często do ich upiększenia stosuje się różnego rodzaju kolorowe lilie wodne, masywne kamienie, malowane zwierzęta wykonane z masy ceramicznej lub żywe ryby i żaby kupowane w sklepach zoologicznych. Poza tym nawadnianie tego typu oprócz funkcji wizualnej jest również bardzo pożyteczne dla całego ogrodu, który w ten sposób może czerpać dodatkowe pokłady wody oraz wilgoci. - Żyjemy w klimacie umiarkowanym, gdzie pogoda jest zmienna i kapryśna. Natomiast rośliny w naszym otoczeniu mają stałe wymagania co do ilości słońca, jakości gleby, a przede wszystkim stałe zapotrzebowanie na wodę. Większość roślin bez wody ginie. Dlatego ważnym, bądź też najważniejszym elementem ogrodu jest odpowiedni system nawadniający. Zapewnia on optymalne warunki dla rozwoju wszystkich roślin - wyjaśnia Michał Marek.

Szybkość usług ogrodniczych

Należy pamiętać, że czas wykonania prac ogrodowych zależy przede wszystkim od wielkości oraz początkowego stanu ogrodu. Ważna jest zarówno gleba znajdująca się w fazie początkowej, ilość drzew do ewentualnej wycinki oraz specyfika wykonywanych projektów. Wykonanie nowego ogrodu na dużych rozmiarach zajmuje około miesiąca. A stworzenie nowego trawnika o przykładowej powierzchni 400 metrów kwadratowych to przeciętnie praca na pięć dni roboczych. Natomiast zwykła pielęgnacja roślin zajmuje od jednego dnia do tygodnia lub dwóch. - Najczęściej zgłaszają się do nas klienci, którym zależy na szybkich efektach. Musimy wtedy tłumaczyć, że każde zlecenie zależy od metrażu oraz tego, co mamy wykonać. To przecież naturalne, że projekt zawierający ogromne oczko wodne, kilkadziesiąt roślin oraz wiele dużych drzewek i krzewów zajmuje nam kilka tygodni - opowiada Monika Matusiak. - Bardzo często wpływa na to również dostępność terminów naszych ogrodników, ponieważ każdego miesiąca nasz grafik jest dość napięty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto