Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekendowa wystawa Wojciecha Jaskółki

Izabela Roksana Franc
Izabela Roksana Franc
W miniony weekend łodzianie tłumnie odwiedzali najnowszą wystawę Wojciecha Jaskółki pt. "Tkanina", która właśnie zagościła w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Mimo tego, że ekspozycja miała swoją inaugurację już w miniony czwartek, to największym zainteresowaniem cieszyła się w dni wolne podczas weekendu. Jest co oglądać, bo na wystawie znalazło się około 20 najlepszych prac Wojciecha Jaskółki. Zdecydowana większość z nich ma ogromny format i przyciągający wzrok artystyczny wymiar. Łodzianie chcący poznać twórczość krakowskiego artysty mają czas na odwiedzenie wystawy aż do 23 maja.

Wyobraźnia artysty

- Wystawa zawiera w sobie prace z ponad 25-letniego dorobku artystycznego Wojciecha Jaskółki. W przeciągu tego czasu inspiracje artysty ulegały zamianom, o czym pisze prof. Irena Huml we wstępie do jednego z katalogów wystawy indywidualnej. Początkowo był to typ inwencji inspirowany wycinkami rzeczywistości, realistycznym szczegółem - opowiada Jolanta Piwońska, kustosz w Dziale Organizacji Wystaw - Na wyobraźnię artysty najsilniej oddziaływała "swoista uroda destrukcji oraz nostalgia za przemijaniem", co jest widoczne w Jego pracach z lat 80-tych ubiegłego wieku. Później zauroczyło go syntetyczne widzenie pisma jako określonego zestawu znaków graficznych, abstrahujących od przekazywanych za ich pomocą treści. Z wielką łatwością posługuje się warsztatem i różnymi rozwiązaniami technicznymi, dzięki którym potrafi wyrazić każdy swój zamysł twórczy, osadzony w rzeczywistości. Powoduje to, że tkanina artystyczna Wojciecha Jaskółki, nasycona Jego własną wizją jest niezmiernie interesująca i różnorodna - dodaje pani kustosz.

Kilka słów o autorze

Wojciech Jaskółka urodził się w Krakowie w 1954 roku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w 1983 roku. Jest stypendystą Ministra Kultury i Sztuki w latach 1984-85 i w roku 1988. Prowadzi dla dzieci i młodzieży zajęcia plastyczne w Domu Kultury - Domu Harcerza w Krakowie. Pracuje również jako niezależny twórca. Brał udział w wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych i prezentacjach polskiej tkaniny unikatowej w Austrii, Francji, Holandii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Polsce, Słowacji, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz muzeach w kraju i za granicą.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto