Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walki zbrojne w Parku Poniatowskiego [Foto]

Redakcja
Huk zderzających się mieczy. Brzdęk stalowych zbroi rycerskich i grupa mężczyzn toczących ze sobą pojedynki.

Kto dziś po południu odpoczywał w Parku Poniatowskiego, na pewno zaskoczony był  niecodziennym widokiem. Na jednej z polan grupa młodych mężczyzn przygotowywała się do zawodów rycerskich. - Jeździmy sobie z Mateuszkiem po
parku na rowerach i zatrzymaliśmy się popatrzeć - mówi Iza Kuraś. - Syn kazał się zatrzymać bo zobaczył rycerzy. Pytał się mnie czy oni jak uderzają się tymi szablami to będą umierać. Wytłumaczyłam mu, że to tylko taka zabawa i teraz mam problem bo Mateusz też chce być takim rycerzem - dodaje z uśmiechem.

Bractwo

W parku trenowali dziś członkowie Drużyny Zaciężnej Księżnej Anny. Jest to łódzkie bractwo rycerskie, któremu patronuje rezydująca księżna ziemi Łódzkiej i Mazowieckiej Anna Ohde. Skupiają się oni na rekonstrukcji, ochraniającej ją gwardii  przybocznej. Widowiskowe dla łodzian ćwiczenia, mają wzmocnić kondycję przed zawodami. - Trenujemy przed nadchodzącym sezonem rycerskim - opowiada Jakub Łogusz z bractwa rycerskiego. - Chłopaki właśnie ćwiczą techniki walki do turniejów  rycerskich przygotowując się w ten sposób na zawody i do nadchodzącego sezonu recerskiego - tłumaczy Łogusz.

Sprawdzić jak to jest

Piotr Misiewicz w Drużynie Zaciężnej Księżnej Anny jest już od czterech lat. Przyznaje, że ciekawość skłoniła go by przystąpić do bractwa rycerskiego. - Początkowo była to chęć sprawdzenia czy to faktycznie wygląda tak jak w tych wszystkich grach i filmach. Oczywiście bardzo szybko doszedłem do tego, że nie i że trzeba zająć się rekonstrukcją całego średniowiecza żeby zrozumieć walkę i mentalność ludzi tamtego czasu - wyjaśnia Misiewicz. Jakub Łogusz jest dowódcą drużyny. Mówi, że jest mu ciężko przypomnieć sobie co tak naprawdę skłoniło go do zgłębiania kultury  rycerskiej. - Myślę, że to mogły być gry, książki, filmy - mówi Łogusz. - Wszystko to co było związane z mieczem, z ogniem - dodaje.

Zrobić samemu

Rekonstrukcja czasów średniowiecza tak jak każda inna nie należy do najtańszych. Tym większą frajdą jest przygotować sobie strój samemu. - To co się da, robimy sami. Z opancerzeniem jest ciężko ale stroje staramy się szyć samemu wedle ikonografii, czy innych historycznych materiałów tłumaczy Jakub Łogusz. - Zbroje zamawiamy u profesjonalnych rzemieślników - płatnerzy. Miecze, którymi walczymy są prawdziwe. Wykonane są na wzór mieczy z 15 wieku - wyjaśnia.

Drużyna Zaciężna Księżnej Anny powstała w 2001 roku. Kolorystyką swoich stroi reprezentują barwy ziemi łódzkiej. Jak czytamy na ich stronie internetowej - Drużyna zrzesza miłośników rekonstrukcji historycznych oraz kultury rycerskiej i dworskiej połowy XV wieku. Zajmuje się zgłębianiem tajników fechtunku, łucznictwa, rzemiosła oraz etykiety dworskiej.

Dzisiejszy trening niestety przerwał mocny deszcz. Bez żalu do pogody komentują, że dopiero teraz zacznie się dobra zabawa. -  A teraz szmatka i polerujesz - śmieje się Łogusz. - Jak się źle wytrze to jutro będziemy wszyscy brązowi - dodaje z uśmiechem.

Zapowiadają, że jeśli pogoda dopisze, to jutro od 15 też będą trenowali w parku.

Czytaj także:
- Pierwsze eliminacje do Otwartych Mistrzostw Łodzi w Bowlingu- Foto Dej w Akademii Muzycznej - poznaj zwycięzców


Zobacz też na MM Łódź

.


Dołącz do nas na:


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto