Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W romańskim Tumie

Justyna Szymańska
Jednym z ważniejszych zabytków w powiecie łęczyckim jest oddalona o 3 kilometry od Łęczycy archikolegiata w Tumie. Można do niej dotrzeć pieszo trasą Łęczyca - Kwiatkówek - Tum. Z Kwiatkówka do Tumu wiedzie bowiem przepiękna, zabytkowa aleja jesionowa.

Archikolegiata w Tumie pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego to największy w Polsce kościół romański. Ta trzynawowa bazylika jest zbudowana z kostki granitowej. Od strony północnej znajdują się dwie czworoboczne wieże. Na jednej z nich widać ślady diabła Boruty.

- Według legendy, diabeł Boruta zachęcony wizją nowej, murowanej karczmy, pomagał murarzom nosić ciężkie kamienie na jej budowę - opowiada Anna Dłużewska-Sobczak, kustosz Muzeum w Łęczycy. - W rzeczywistości budowniczowie wznosili kolegiatę. Wiedząc jednak, że diabeł nie zechce pomóc w budowaniu świątyni, wmówili mu, że budują karczmę. Gdy Boruta dowiedział się o podstępie, wściekły próbował przewrócić słynną dziś budowlę. Dlatego na południowo-wschodniej wieży widnieją odciski jego pazurów. To jednak nie tylko ślad diabelskiego gniewu, ale również dowód tego, że mądrość człowieka zawsze góruje nad diabelskimi sztuczkami.

Wśród najcenniejszych zabytków archikolegiaty wyróżnia się, jedyna istniejąca w Polsce, romańska polichromia, która przedstawia Chrystusa z Madonną i św. Janem. Polichromia pochodzi z XII wieku. We wnętrzu świątyni można też podziwiać, zachowane do dziś, fragmenty fresków gotyckich i renesansowych.

W odległości kilkuset metrów od budowli owianej legendami związanymi z królem polskich diabłów Borutą znajdują się pozostałości po warowni zwanej Szwedzką Górą. Istniała ona w Łęczycy między VI a IX wiekiem. To tutaj miał później swoją siedzibę m.in. król Bolesław Krzywousty.

Z Tumu do Łęczycy można wrócić przez łąki, doliną Bzury.

- To tutaj rozpoczyna się historyczna trasa, łącząca średniowieczną historię dawnej Łęczycy z czasami miasta lokacyjnego, prezentująca rozwój osadnictwa na tym terenie - mówi Jacek Ziółkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łęczycy. - Jest ona częścią szlaku rowerowego "W centrum Polski". Przebiega od kościoła w Tumie, drogą polną obok Szwedzkiej Góry i przez starą Łęczycę dociera do bram łęczyckiego zamku królewskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto