W autobusach i tramwajach jeszcze bezpieczniej

Artykuł sponsorowany
Zadaniem MPK-Łódź jest bezpieczne przewożenie pasażerów. Dlatego też w trosce o ich bezpieczeństwo spółka wprowadza do realizacji projekt, który w znacznym stopniu pomoże nam wywiązać się z tego zadania.

„Poprawa stanu bezpieczeństwa pasażerów w komunikacji miejskiej w Łodzi poprzez system monitoringu wizyjnego” to projekt, w ramach którego wyposażono 183 pojazdy w 1264 kamery oraz umieszczono 20 kamer na wytypowanych pętlach i przystankach, a także utworzono centrum monitoringu w siedzibie Nadzoru Ruchu MPK-Łódź. W każdym ze 183 pojazdów zainstalowano kilka kamer, zestaw nagrywający oraz monitor LCD, na którym kierujący może obserwować, co dzieje się w pojeździe.

Nawet najlepszy system monitoringu, nie spełni funkcji prewencyjnej (nie zapobiegnie pobiciom, okradaniu pasażerów, dewastacjom taboru itp.), jeśli pasażerowie nie będą współpracować z kierującym pojazdem i służbami porządkowymi. Nie da się przez 24 godziny na dobę oglądać obrazów z 1264 kamer.

Dlatego też w systemie istnieje możliwość zgłoszenia telefonicznego lub SMS-em incydentu w pojeździe lub na pętli, dzięki czemu obraz z kamer zostanie przesłany on-line do centrum monitoringu, a jeśli będzie wymagała tego sytuacja – bezpośrednio na policję lub do straży miejskiej. Tylko wspólne działanie zainicjowane przez pasażera daje szansę na szybką reakcję zakończoną sukcesem.

Jak to działa w praktyce? (wyjaśnia Tomasz Szczepaniak, koordynator projektu ze strony MPK-Łódź). Jeśli pasażer czuje się zagrożony na przykład zachowaniem grupy agresywnych osób, wysyła SMS na numer 604 559 407, wpisując w pierwszej kolejności: numer pojazdu, w którym się znajduje, oraz krótką informację o sytuacji (aby ułatwić pasażerowi identyfikację numeru pojazdu, w którym się znajduje, w przedziałach pasażerskich wprowadzono dodatkowe oznakowania widoczne z każdego miejsca w pojeździe). Na monitorze w centrum Nadzoru Ruchu natychmiast pojawia się informacja i dyżurny, łącząc się on-line z pojazdem, może obserwować całą sytuację. Współpracuje on z prowadzącym, powiadamia odpowiednie służby, na bieżąco przekazuje im informacje na temat przebiegu zdarzenia. W pojazdach znajduje się moduł GPS, który umożliwia szybką i dokładną lokalizację pojazdu, w którym została podjęta decyzja o interwencji służb porządkowych.
Nagrany materiał pozwoli na wyjaśnienie konfliktowych sytuacji, może również stanowić materiał dowodowy w prowadzonych sprawach.

Kamery zostały umieszczone także na przystankach linii nocnych przy al. Kościuszki oraz na następujących pętlach:

- autobusowych: Wydawnicza, Janów, Świtezianki, Kusocińskiego, Szczecińska Cm., Maratońska, 11 Listopada, Rojna, Karpacka.
- tramwajowych: Dąbrowa, Augustów, Kurczaki, Szczecińska, Wyszyńskiego, Pabianicka IKEA. Na monitorowanych pętlach obowiązują te same instrukcje, tylko w pierwszej kolejności należy wpisać adres pętli.

Projekt „Poprawa stanu bezpieczeństwa pasażerów w komunikacji miejskiej w Łodzi poprzez system monitoringu wizyjnego” jest realizowany w ramach osi priorytetowej I: Infrastruktura transportowa, Działanie 1.5 Inteligentne Systemy Transportu, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Wartość brutto Projektu 3 763 290 zł w tym dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w wysokości 2 624 596 zł.

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską w ramach RPO WŁ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto