Trener Zbigniewa Bródki wychował dwoje mistrzów w skoku wzwyż!

Artykuł sponsorowany
Mieczysław Szymajda, trener mistrza olimpijskiego w łyżwiarstwie szybkim Zbigniewa Bródki, szkoli też mistrzów w skoku wzwyż.

To było niezwykle wielkie zaskoczenie. W trakcie rozgrywania finałowego konkursu Orlikowej Ligi Mistrzów w skoku wzwyż na obiekcie pojawił się Mieczysław Szymajda, trener naszego mistrza olimpijskiego w łyżwiarstwie szybkim z Soczi Zbigniewa Bródki. Trener Mieczysław Szymajda pracuje bowiem też z młodzieżą w szkole podstawowej i... osiąga wielkie sukcesy! W kategorii dziewcząt i chłopców w Orlikowej Lidze Mistrzów wygrali zawodnicy trenowani przez Mieczysława Szymajdę.

- Jak Pan to robi? - zagadnęliśmy najlepszego trenera w Polsce. - Praca, praca i jeszcze raz praca - odparł Mieczysław Szymajda. - Jakub Pająk trenuje u mnie od trzeciej klasy. I są efekty ciężkiej pracy.

Wczorajszy finałowy konkurs Orlikowej Ligi Mistrzów w Czechach był wyjątkowy z powodu rezultatów osiąganych przez uczniów szkół podstawowych. Został pobity rekord Orlikowej Ligi Mistrzów. Dwa lata temu w Aleksandrowie Łódzkim najlepsi byli: Klaudia Różycka (Aleksandrów Łódzki) 145 i Adrian Jarosiński (Kutno) 145 cm. Rok temu w Pęczniewie wygrali: Natalia Frede (Aleksandrów Łódzki) 135 i Kamil Pietrzal (Koluszki) 135.

Wczoraj w Czechach gwiazdą był Jakub Pająk. Spiderman Mieczysława Szymajdy osiągnął aż 155 cm, co jest rekordem Orlikowej Ligi Mistrzów. Trener Zbignewa Bródki Mieczysław Szymajda cieszył się też z sukcesu Weroniki Kaźmierczak, ta zawodniczka pokonała 140 cm.

Głowno to szczególne miejsce dla łódzkiej lekkiej atletyki. To przecież stamtąd wywodzi się Sylwester Bednarek. O tym zawodniku i kondycji łódzkiej lekkiej atletyki gawędziliśmy wczoraj z Dominkiem Gralką, byłym prezesem RKS Łódź. Niby już pan Dominik nie sprawuje ważnej funkcji w klubie Lecha Krakowiaka, ale w Czechach cudownie promował łódzki klub.

Lubię relacjonować zawody z Orlikowej Ligi Mistrzów. Bo zawsze tam spotykam przyjaciół sportu. O marszałku województwa łódzkiego Witoldzie Stępniu nie muszę przypominać. Ale zawody Orlikowej Ligi Mistrzów organizują tacy ludzie, jak Bogdan Krawczyk, inspektor z Depertamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego. Dlatego właśnie każde zawody są rozgrywane w profesjonalny sposób.

W Czechach zgubić się łatwo. Sam się o tym przekonałem. Jedziesz na Sieradz i nawet nie sądzisz, że gdzieś tutaj jest centrum sportowego konkursu województwa. Czechy się kończą, więc trzeba skręcić w bok i dojedzie się do centrum.

Idealnie do organizacji finałowego konkursu Orlikowej Ligi Mistrzów w skoku wzwyż wpisali się działacze RKS Łódź. Szefem klubu jest Lech Krakowiak, ale wiele organizacyjnej pracy wykonał Dominik Gralka. To człowiek orkiestra zasłużonego łódzkiego klubu z RKS Łódź.

Taki obiekt jak RKS powinien być pod specjalnym nadzorem władz, a zwłaszcza ministra sportu, bo tylko on w Łódzkiem jest w stanie organizować wielkie sportowe mityngi.

Podobało nam się wczoraj, że w Czechach, przy okazji sportu zorganizowano też występy artystyczne. Pięknie śpiewała Julia Owczarek, podopieczna Bożeny Gąsiorowskiej. Cudowny był występ uczennic przygotowywanych przez Donatę Jasiewicz. Brawo!

To był wielki mityng, który dla młodych uczestników na zawsze zostanie w pamięci. Przecież oni trenują po to, by w przyszłości spijać śmietankę.

Orlikowa Liga Mistrzów ma swój klimat. Poza tymi rozgrywkami, Urząd Marszałkowski organizuje bardzo popularny cykl biegów o puchar marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia pozostały jeszcze cztery biegi: Bieg im. Bronisława Malinowskiego w Tomaszowie Mazowieckim (7 września, 10 km), Łowicki Półmaraton Jesieni (21 września, 21,097 km) Bieg do Gorących Źródeł w Uniejowie (19 października, 10 km) i Bełchatowska Piętnastka (23 listopada, 15 km).

Wczoraj w Czechach wiele się mówiło o sukcesach polskich lekkoatletów. Patryk Dobek (SKLA Sopot) wygrał bieg na 400 m przez płotki w norweskiej miejscowości Floroe. Wynikiem 49,52 poprawił rekord życiowy. W gronie kobiet triumfowała Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław) - 56,54 (tylko 0,04 s gorzej od najlepszego czasu w karierze).

20-letni podopieczny Krzysztofa Szałacha odniósł w tym sezonie trzecie zwycięstwo w tej konkurencji. Po raz pierwszy cieszył się z sukcesu 29 maja w Rydze, gdzie uzyskał czas 49,76, lepszy o 0,14 sekundy od minimum PZLA na mistrzostwa Europy w Zurychu (12-17 sierpnia). Trzy dni później, w niezbyt sprzyjających warunkach atmosferycznych i przy padającym deszczu osiągnął w Bydgoszczy rezultat 50,37.

Wcześniej Dobek biegał przez płotki zaledwie dwukrotnie - we wrześniu 2012 roku w Białogardzie (52,00) i także w tym samym miesiącu w 2013 (50,67).

Gambijski sprinter Jaysuma Saidy Ndure, który od 6 grudnia 2006 roku reprezentuje barwy Norwegii, czasem 9,95 ustanowił rekord kraju na 100 m.

Sześciokrotny mistrz olimpijski Usain Bolt, który wraca do rywalizacji po kontuzji stopy, wbrew zapowiedziom nie wystartuje 17 czerwca w mityngu w Ostrawie. Słynny jamajski sprinter nie weźmie także udziału 5 lipca w zawodach Diamentowej Ligi w Paryżu.

"Z powodu kontuzji musiałem opuścić niektóre treningi pod koniec marca i na początku kwietnia. Na szczęście z moją stopą jest już wszystko w porządku, wracam do normalnych zajęć" - poinformował w piątek lekkoatleta. Jak jednak dodał, opuści najbliższe starty.

"Kontuzja sprawiła, że jestem w innym miejscu przygotowań niż zwykle o tej porze roku. Dlatego nie będę jeszcze gotowy na mityngi w Ostrawie i Paryżu" - wytłumaczył Bolt, rekordzista świata w biegu na 100 m (9,58) i 200 m (19,19).

Na razie nie wiadomo konkretnie, kiedy Jamajczyk wznowi starty. "Na pewno planuję walczyć w tym sezonie" - zapewnił.

Bolt, największa obecnie gwiazda lekkoatletycznej sceny, 23 sierpnia ma wystąpić w Memoriale Kamili Skolimowskiej, który po raz pierwszy odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie z Orlikowej Ligi Mistrzów za kilka lat osiągną poziom uczestników Diamentowej Ligi Mistrzów. Wspaniale te zawody komentuje dla telewizji właśnie Artur Parytka, organizator Orlikowej Ligi Mistrzów. Przecież wszyscy wiemy, że tylko zaszczepienie pomysłu na sport najmłodszym może przynieść jakiekolwiek efekty.Jeśli tegie będzie, mundialem interesować się będziemy o tak: Były bramkarz reprezentacji Polski Radosław Majdan, uczestnik mistrzostw świata 2002, podczas mundialu w Brazylii zwróci szczególną uwagę na belgijskich piłkarzy. "Trochę porównuję ich z naszą kadrą. Podążają drogą, którą być może powinniśmy iść" - uważa.

Wielu piłkarskich ekspertów faworyta rozpoczynających się w czwartek MŚ upatruje w Brazylii. Majdan zwraca jednak uwagę, że drużyna gospodarzy może mieć problemy.

Poczekamy i zobaczymy, kibcujemy...

W 2011 roku został zorganizowany przez Rudzki klub Sportowy po raz pierwszy "Rodzinny Turniej Skoku Wzwyż - Jump Wszyscy Skaczą" pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Wielokrotnego Mistrza Polski i Olimpijczyka Artura Partyki.

Był to turniej pilotażowy, mający na celu popularyzację lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży naszego województwa. Impreza odbyła się na Orliku w Pabianicach przy SP nr 3, na który tłumnie przybyła młodzież wraz z rodzicami, chcąc sprawdzić swoje umiejętności pod okiem mistrza.

W roku 2012 konkurencja skok wzwyż została włączona do cyklu imprez w województwie łódzkim pod wspólną nazwą ORLIKOWA LIGA MISTRZÓW. Celem tych imprez sportowych jest promowanie obiektów sportowych typu orlik, ale przede wszystkim dobra zabawa dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych uczestniczących w projekcie.

W roku obecnym RKS miał przyjemność organizować turniej skoku wzwyż w 5 miejscowościach:

28.04.2014 Pabianice- eliminacje (ul. Moniuszki 132 - I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego) godz. 10.00

06.05.2014 Rawa Mazowiecka- eliminacje (ul. Kościuszki 19, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki) godz. 10.00

13.05.2014 Głowno - eliminacje (ul. Karasicka 35, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki) godz. 10.00 / lokalizacja alternatywna (w przypadku złych warunków atmosferycznych) : ul. Gen. Andersa 37 SP nr 2

15.05.2014 Radomsko - eliminacje (ul. Św. Jadwigi Królowej 20, Zespół Szkolno-Gimnazjalny Nr 4) godz. 10.00

08.06.2014 Czechy - rozgrywka finałowa (Czechy 142, gm. Zduńska Wola, Zespół Gimnazjum, Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach) godz.10.00

Wszystkie konkursy stały na najwyższym poziomie organizycyjnym i sportowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto