18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już 25 lat istnienia Muzeum Kinematografii w Łodzi [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Łódzkie Muzeum Kinematografii
Łódzkie Muzeum Kinematografii Krzysztof Szymczak
W Łodzi mamy jedyne w Polsce muzeum poświęcone kinematografii, które prowadzi tak różnorodną działalność. Jego wnętrza wielokrotnie służyły też jako plan filmowy. W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia jego istnienia.

25 lat działalności, to nie jest tak wiele, jak na placówkę o charakterze muzealnym. Są w Łodzi muzea o dłuższej tradycji. - Postanowiliśmy jednak w pewien sposób uczcić ten jubileusz - mówi Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii. - Cały rok nazwaliśmy rokiem jubileuszu. Teraz zbliżamy się ku jego finałowi.

28 grudnia, a więc w rocznicę pierwszego publicznego pokazu filmu braci Lumiere, w Muzeum Kinematografii odbędzie się spotkanie dawnych i obecnych pracowników placówki, jej przyjaciół i filmowców z nią związanych, a także wszystkich zainteresowanych placówką łodzian. Będzie mu towarzyszyć premiera książki poświęconej historii "filmowego pałacu".

Również 28 grudnia w Teatrze Muzycznym odbędzie się premierowe wykonanie skomponowanej specjalnie na tę okoliczność przez Andrzeja Krauze suity "Silver Time Impresion". Wykona ją Orkiestra Polish Camerata.

- Zacząłem od obejrzenia 25 filmów fabularnych, które były kręcone we wnętrzach Muzeum. Wielokrotnie je zwiedziłem, czytałem publikacje z nim związane, obejrzałem materiały fotograficzne i dopiero po tej dokumentacji zacząłem pisać partyturę - opowiada kompozytor. - Suita ma 12 części, energią i emocją oddaje to, co możemy zobaczyć, zwiedzając Muzeum i słuchając jego historii.

Na dzień dobry - Wajda

Formalnie Muzeum Kinematografii zaczęło istnieć 1 stycznia 1986 roku. Od 1976 roku istniał bowiem jedynie Dział Kultury Filmowej i Teatralnej w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Dział ten w 1984 roku został wyodrębniony jako oddział MHMŁ. 2 lata później muzeum miało już własną siedzibę. Dyrektorem muzeum został Antoni Szram, dotychczas przez wiele lat kierujący Muzeum Historii Miasta Łodzi.

- Trzeba podkreślić działania Antoniego Szrama. To była jego inicjatywa, bardzo nowatorska i konsekwentna - zaznacza Mieczysław Kuźmicki. - Tworząc muzeum wiedział, że kino jest jednym z najważniejszych elementów konstytuujących historię tego miasta.

Przeprowadzka do pałacu Scheiblerów i zorganizowanie pracy w nowym miejscu to było skomplikowane przedsięwzięcie.

- Nie było nas tak wiele, zaś budynek bez pewnych koniecznych prac nie nadawał się na siedzibę muzeum - wspomina Mieczysław Kuźmicki, do października 2000 roku zastępca Antoniego Szrama, a później dyrektor placówki. - Przed naszym pojawieniem się, pałac był użytkowany w stopniu ograniczonym. Pojawiły się problemy z ogrzewaniem, z cieknącym dachem. Potrzebowaliśmy też pomieszczeń, w których zmieściłyby się nasze pokaźne zbiory. Ten pierwszy okres był trudny, choć entuzjastyczny.

Zbiory z zakresu techniki filmowej, plakaty, fotosy, dokumenty, a nawet fotoplastikon, jedyny w Polsce i jeden z dziesięciu na świecie, były w zbiorach jeszcze przed przeprowadzką do własnej siedziby.

10 maja 1986 roku muzeum zainaugurowało działalność wystawą "Reymont, Ziemia obiecana. Wajda". Choć politycznie lata 80. nie były łatwe, a wielu artystów bojkotowało oficjalne uroczystości lub wybierało je bardzo ostrożnie, na otwarciu Muzeum Kinematografii zjawiło się sporo ludzi życzliwych placówce na czele z Andrzejem Wajdą, któremu towarzyszyła duża część ekipy filmu "Ziemia obiecana".

**

Kinowe i telewizyjne hity na ekranie Twojego komputera - odwiedź Kino Telemagazynu

**

Czytaj więcej w Dzienniku Łódzkim: 25 lat Muzeum Kinematografii [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto