Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tkalnia Scheiblera wpisana do rejestru zabytków

Wiesław Pierzchała
Największym wydarzeniem w dziejach tkalni była wizyta Jana Pawła II w czerwcu 1987 r.
Największym wydarzeniem w dziejach tkalni była wizyta Jana Pawła II w czerwcu 1987 r. Krzysztof Szymczak
Słynna tkalnia Karola Scheiblera, w której gościł Jan Paweł II, została wpisana do rejestru zabytków. Oznacza to, że otrzymała opiekę prawną i wszelkie zmiany na jej terenie będzie można nanosić tylko za zgodą służb konserwatorskich.

Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi podkreślił, że do rejestru wpisano to, co zostało z tkalni zdewastowanej przez złomiarzy. Są to mury zewnętrzne w kształcie litery "U", budynki maszynowni, kotłowni i portierni z bramą wjazdową.

Z obiektu zostały tylko stylowe mury z cegły, które pewnie zostaną wkomponowane w przyszłą zabudowę. Miało tu być centrum papieskie otoczone obiektami biurowymi, handlowymi, mieszkaniowymi i hotelem, ale na razie z planów tych nic nie wyszło.

Tkalnia Scheiblera to jedna z wizytówek dawnej Łodzi, mająca dużą wartość historyczną oraz - po wizycie Ojca Świętego - symboliczną. Została zbudowana w latach 1898-99 na Księżym Młynie, przy skrzyżowaniu obecnych ul. Kilińskiego i Tymienieckiego. Miała 200 m szerokości i 180 m długości. Pracowało w niej 3 tys. krosien. Była to największa i najnowocześniejsza tkalnia w Królestwie Polskim i jedna z najpotężniejszych w cesarstwie rosyjskim. Została zbudowana w stylu eklektycznym z akcentami neorenesansu.

Po II wojnie tkalnia z całym imperium Scheiblerów i Grohmanów została przejęta przez państwo i weszła w skład nowego giganta: Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju "Uniontex". Cała Polska usłyszała o niej 13 czerwca 1987 r., podczas papieskiej wizyty w Łodzi. Jan Paweł II wszedł do tkalni i spotkał się z włókniarkami.

Po 1989 r. tkalnia kilka razy zmieniała właścicieli. Obecnie należy do firmy Opal Property Developments (kapitał australijski), która odnowiła i zamieniła na lofty sąsiednią potężną przędzalnię Scheiblera. Tkalnia jak dotąd nie została zagospodarowana i wciąż popada w ruinę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto