Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Cieniowy w Fabryce Sztuki

Redakcja
Warsztaty z teatru cieni poprowadzili w Fabryce Sztuki artyści z Krakowa: Dagmara Żabska i Piotr Idziak. Udowodnili, że zabawa światłem i cieniem może sprawiać wiele radości, zarówno widzom, jak i występującym.

Prowadzący należą do Teatru Figur z Krakowa. Zajmują się teatrem lalkowym, formy i cieni. Ich przedstawienia skierowane są głównie do młodszego widza, dbają jednak o to, żeby pokazy nie były infantylne, a fascynujące, dopracowane, ciekawe też dla rodziców. Pierwsze premiery zaprezentowali w zeszłym roku. W Łodzi w Fabryce Sztuki gościli po raz drugi.

Podczas warsztatów artyści nie ograniczyli się tylko do zabaw ruchowych z cieniami, lampami i lustrami. Przygotowali krótki wykład o teatrze cieni, żeby zapoznać uczestników z jego historią.

Teatr cieni narodził się w Azji. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z X wieku. Niezwykle popularny był zwłaszcza w Indonezji i Chinach. Do tej pory na Jawie żywa jest ta tradycja, a dalangowie, czyli "lalkarze" teatru cieni, są niezwykle szanowanymi osobami. Z resztą trudno się dziwić. Ich edukacja jest niezwykle długa i wymagająca - trwa 11 lat, zawierają się w niej np śluby milczenia. Sami piszą wystawiane przez siebie historie, są reżyserami, obsługują przedstawienie i poruszają lalkami. W swoich krajach są "medium dla historii", jak to określił Piotr Idziak. Przez przedstawiane opowieści mogą krytykować, ośmieszać albo pochwalić władzę, reformy czy sytuację w kraju.

Na trwające około dziewięć godzin przedstawienie przychodzi bardzo wiele osób. Każdy chce zobaczyć piękne, choć trochę groteskowe lalki, przedstawiające bohaterów znanych z Mahabharaty czy Ramajany. Nieproporcjonalne kończyny i nienaturalne rysy twarzy u lalek były sposobem na ominięcie islamskiego zakazu tworzenia wizerunków człowieka.

Europejczycy zetknęli się z teatrem cieni dopiero w XVII wieku. Poziom tego teatru nie mógł jednak w najmniejszym nawet stopniu dorównać temu z Azji. Dopiero XX wiek i wynalezienie lampy halogenowej przyniosło przełom.

Następne warsztaty w Fabryce Sztuki już 25. listopada o godzinie 18. Jak tańczyć z pierwszym partnerem nauczą Sebastian Fliegiel i Michał Ratajski. Hasło warsztatów to "Kontakt Improwizacja".  Wstęp wolny, zapraszamy.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto