MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spadła liczba bezrobotnych w Łódzkiem

Piotr Brzózka
Sytuacja na rynku pracy nareszcie wyraźnie się poprawia - zauważają specjaliści
Sytuacja na rynku pracy nareszcie wyraźnie się poprawia - zauważają specjaliści fot. Grzegorz Gałasiński
Po bardzo ciężkiej zimie nareszcie nadeszła odwilż na rynku pracy. Bezrobocie, które bez przerwy rosło od września 2009 roku, pod koniec marca drgnęło w dół.

W regionie łódzkim mamy dziś 142,7 tysiąca osób bez pracy, o 1,6 tysiąca mniej niż miesiąc wcześniej. Optymistyczny jest też wzrost liczby ofert.

W marcu w pośredniakach w naszym regionie zarejestrowało się ponad 16 tysięcy nowych bezrobotnych. Ale aż 18 tysięcy zniknęło z rejestrów. Nie wszyscy deklarowali powody, ale wiadomo, że przynajmniej 7 tysięcy osób z tego grona znalazło pracę. Dla porównania - w lutym takich osób było 4,7 tysiąca. W marcu wpłynęło 7,5 tys. nowych ofert, o 1,5 tys. więcej niż w poprzednim miesiącu.

- Nareszcie został przełamany negatywny trend - mówi Robert Jakubowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. - Oczywiście cechą polskiego rynku pracy jest jego sezonowość, wiosną ruszają między innymi prace budowlane i temu częściowo należy przypisywać spadek bezrobocia. Ale nie tylko. Pojawia się coraz więcej ofert pracy. I co ważne, coraz częściej są to prawdziwe oferty, a nie praca subsydiowana, za którą państwo refundowałoby pracodawcom część pensji i składek - dodaje Jakubowski.

Wspominając o sezonowości warto zauważyć, że mimo surowej zimy, w tym roku bezrobocie spadło już w marcu. W ubiegłym roku, choć zima była łagodniejsza, bezrobocie w marcu wzrosło jeszcze o 3 tysiące osób, by zacząć nieznacznie spadać dopiero w kwietniu.

Jeżeli chodzi o oferty pracy, optymizmem powiało nie tylko z pośredniaków, ale i serwisów internetowych. Portal Pracuj.pl podaje, że w pierwszym kwartale 2010 roku firmy z całej Polski zamieściły tu 54 tysiące ofert pracy. To aż o 46 procent więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku. Co trzecia oferta pochodziła z branży handlowej (17 tys. ogłoszeń). Aż 8,6 tys.ofert złożyły firmy z sektorów - bankowego, finansowego i ubezpieczeniowego. Trzecie miejsce to branża budowlana (6 tys. ofert).

Abstrahując od branży, aż 47 procent wszystkich ofert w Polsce było skierowanych do przedstawicieli handlowych. Nie jest to zajęcie, do którego chętnie się garniemy. Ale duża liczba propozycji świadczy o tym, że firmy nastawiają się na sprzedaż. A to dobry sygnał z rynku.

O odblokowaniu wielu inwestycji i projektów świadczyć też może fakt, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, aż o 80 procent zwiększyła się liczba ofert pracy na kierowniczych stanowiskach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto