Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skanowanie domu Gehliga przy Tuwima w Łodzi

Darek Matyjaszczyk
Pracowania RWSL skanowała dom Gehliga przy Tuwima
Pracowania RWSL skanowała dom Gehliga przy Tuwima Paweł Łacheta
Wpisany na listę remontów programu Miasto Kamienic dom Gehliga przy Tuwima w Łodzi doczekał się inwentaryzacji na miarę XXI wieku. Pracownia architektoniczna RWSL posłużyła się innowacyjną metodą trójwymiarowego skaningu laserowego.

Otto Gehlig zaprojektował w Łodzi wiele reprezentacyjnych gmachów użyteczności publicznej, m.in. pierwszą siedzibę filharmonii czy pałac Juliusza Heinzla, w którym dzisiaj mieści się Urząd Miasta. Gehlig pozostawił po sobie także własną rezydencję przy ul. Tuwima 17.

Inwentaryzacja domu Gehliga przy Tuwima odbyła się przy pomocy skanera 3D. Jest to najnowsza, najdokładniejsza, najszybsza i bezinwazyjna metodą zbierania danych o obiekcie. Wykorzystanie tej technologii pozwala na wykonanie specjalistycznych i niezwykle precyzyjnych pomiarów, dokładne odwzorowanie detali architektonicznych budynku oraz przetworzenie uzyskanego z lasera modelu 3D budynku w dowolne rysunki 2D, jak rzuty, przekroje.

Dokumentację przygotowuje pracownia RWSL. Maciej Rydzyński mówi, ze skaning laserowy pracownia zastosowała po raz pierwszy przy modernizacji kaplicy na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Dom Otto Gehliga w pierwotnym założeniu był budynkiem wielorodzinnym, nawiązującym symetrią i gabarytami do słynnego „domu tkacza”. Od kiedy w 1879 kupił go Gehlig, budynek przeszedł kilka istotnych zmian. W pierwszej fazie dobudowano sień o strony zachodniej, którą w kolejnej przebudowie wciągnięto do skrzydła zachodniego. W tym samym czasie tj. w końcówce lat 90. powstało skrzydło wschodnie i budynek uzyskał zbliżony do dzisiejszego kształt. Później dobudowano na tyłach, od strony południowej, oranżerię, która niestety się nie zachowała. Na skutek zmiany lokalizacji pasa drogowego i chodnika zlikwidowano piękne ogrodzenie zastępując je kratami w oknach.

Wyremontowany budynek zyska drugie życie. Powstaną w nim dwa lokale usługowe. Przyjęto założenie, że w jednym z nich może być klubokawiarnia, drugim księgarnia połączona z czytelnią.

Pracownia architektoniczna RWSL specjalizuje się w projektowaniu architektonicznym dla firm i instytucji. Projekty rewitalizacji i modernizacji zabytkowych kamienic przynoszą RWSL satysfakcję z możliwości odtwarzania historycznej tkanki oraz specjalistyczną wiedzę z zakresu rekonstrukcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto