Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sala Neoplastyczna i Bodzianowski. Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza po remoncie na wystawy

Katarzyna Chmielewska
Sala Neoplastyczna i Bodzianowski w Muzeum Sztuki w Łodzi
Sala Neoplastyczna i Bodzianowski w Muzeum Sztuki w Łodzi archiwum poskapresse
Kończy się remont budynku Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36 w Łodzi. Po dwóch latach od zamknięcia ms1 znów zostanie udostępnione zwiedzającym. Wielkie otwarcie - prezentacja Sali Neoplastycznej w nowej odsłonie oraz wernisaż wystawy "Cezary Bodzianowski. To miejsce nazywa się Jama" - już 26 kwietnia o godz. 18.

Pałac łódzkiego przemysłowca Maurycego Poznańskiego, mieszczący się przy ulicy Więckowskiego 36, stał się siedzibą łódzkiego Muzeum Sztuki w 1946 roku. Władysławowi Strzemińskiemu powierzono zadanie zaprojektowania i aranżacji przestrzeni, w której miała znaleźć swoje miejsce kolekcja europejskiej awangardy zgromadzona z jego inicjatywy w latach 30. Sala Neoplastyczna - bo tak ją nazwano - została otwarta dla publiczności wraz z całym Muzeum dwa lata później, od razu stając się główną muzealną atrakcją. Niestety, nie na długo: w roku 1950 polichromie sali zamalowano, a eksponowane w niej dzieła, jako nieodpowiadające oficjalnej stylistyce socjalistycznego realizmu, złożono do magazynów. Sala została jednak zrekonstruowana. W 1960 roku dokonał tego uczeń Strzemińskiego, Bolesław Utkin. Od tego momentu przez niemal pół wieku stanowiła centralny punkt stałej ekspozycji, łódzkiego Muzeum. Tak było aż do 2008 roku, kiedy to stała kolekcja została przeniesiona do nowej siedziby Muzeum, mieszczącej się w historycznej tkalni, nazwanej ms. Wtedy dyrekcja ms postanowiła, że przestrzenie sali mogą stać się punktem odniesienia dla działań innych artystów, którzy wejdą w dialog ze sztuką Władysława Strzemińskiego.

Teraz ta wyjątkowa sala po raz kolejny wypełni się realizacjami współczesnych artystów. W ramach nowej odsłony wystawy "Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta" będzie można obejrzeć prace takich twórców jak: Liam Gillick, Magdalena Fernandez Arriaga, Monika Sosnowska, Nairy Baghramian, Jarosław Fliciński i grupa Twożywo.

Ponowne otwarcie ms1 będzie połączone z wernisażem pierwszej muzealnej retrospektywy Cezarego Bodzianowskiego. Performer jest jedną z bardziej oryginalnych postaci współczesnej sceny artystycznej. Mieszka i pracuje gównie w Łodzi. Kuratorem obu wystaw, które towarzyszą otwarciu ms jest Jarosław Suchan. Wernisaż: 26 kwietnia, (piątek) o godz. 18. O 19.30 w ogrodzie Muzeum Sztuki rozpocznie się koncert zespołu Rumory Orkiestra. Na wernisaż oraz koncert wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto