Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza Festiwal Sztuk "Cygańskie Impresje 2010"

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Już od dzisiaj, przez sześć kolejnych dni, łodzianie będą mogli uczestniczyć w IV. edycji Festiwalu Sztuk "Cygańskie Impresje".

Festiwal prezentuje nie tylko historię, kulturę i sztukę Romów zakorzenioną głęboko w pielęgnowanych od lat tradycjach, ale także najnowszy dorobek artystyczny tego Narodu. Celem festiwalu jest przedstawienie twórczych dokonań artystów z całej Europy i nie tylko, prezentujących wiele rodzajów sztuki, zaczynając od muzyki i tańca, poezji, pisarstwa, a na malarstwie, rzeźbiarstwie i fotografii kończąc. Do udziału w Festiwalu oprócz Romów są zapraszani także artyści innych narodowości, którzy czerpią natchnienie, lub opisują kulturę Romów.

Bezpłatne filmy

Większość pozycji w programie festiwalu to projekcje filmów. W dniach 8-13 czerwca w Muzeum Kinematografii będzie można bezpłatnie obejrzeć filmy o Romach, m.in.: "Diabły, diabły" w reż.: Doroty Kędzierzawskiej, "Człowiek, który płakał" w reż. Sally Potter, "I skrzypce przestały grać" w reż. Aleksandra Ramatiego, czy też animowany film skierowany dla najmłodszych w ramach poranka filmowego dla dzieci w Muzeum Kinematografii pt. "O Cyganie Bahatało".

Wędrowne życie Romów na fotografiach
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa "Roma - Cyganie. Historia i kultura", którą będzie można oglądać w Muzeum Kinematografii, chociażby przy okazji projekcji filmów.

Ekspozycja planszowa, pokazująca kulturę i historię Romów - ich wędrowne życie. Można na niej obejrzeć, jak wyglądało romskie obozowisko, taborowe wozy, naczynia używane w czasie wędrówek czy romskie stroje. Na wystawie nie zabrakło patelni i kotłów - wyrobów, z których słyną Romowie, którzy do dzisiaj pozostają specjalistami m.in. w cynowaniu, pilnie strzegąc tajemnicy swoich technik. Na zdjęciach autorstwa Jerzego Dorożynskiego goście wystawy obejrzą także przedstawicieli innych tradycyjnych romskich profesji oraz zobaczą, jak wygląda obecne życie Romów.

Cygański tabór przejdzie Piotrkowską

Ważnym wydarzeniem "Cygańskich Impresji" jest inscenizacja cygańskiego taboru, który 11 czerwca przejdzie ulicą Piotrkowską. Podczas parady zobaczymy m.in. zabytkowe wozy oraz artystów w tradycyjnych strojach.

Nie zabraknie również muzycznej oprawy. Po przemarszu odbędzie się niezwykły - będący kluczową pozycją w programie, koncert cygańskiego Teatru Muzycznego Terno. W tym roku teatr oraz jego twórca Edward Dębicki obchodzą jubileusz 55 lecia pracy twórczej. Zespół koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w USA i Kanadzie. Brał udział w wielu festiwalach muzyki cygańskiej w Polsce i za granicą. W 1997 roku zespół wziął udział w Dniach Kultury Światowej w Kopenhadze, reprezentując tam Polskę, obok tak znakomitych ludzi kultury jak Wisława Szymborska i Krystian Zimermann.

Festiwal Sztuk "Cygańskie Impresje" odbędzie się w dniach 8-13 czerwca. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Yehudi Menuhina. Współorganizatorami Festiwalu, są Urząd Miasta Łodzi oraz Muzeum Kinematografii.

>>Program festiwalu znajdziecie TUTAJ<<

Czytaj także:
- Wielokulturowość podczas wystawy Erasmus Exhibition VI w ASP
- Zuzanna Brzezińska Miss Polonia Województwa Łódzkiego 2010 [foto]


Zobacz też na MM Łódź

.


Dołącz do nas na:


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto