Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radogoszcz grzeje się w słońcu

Redakcja
Radogoszcz - Zachód może pochwalić się wodą ogrzewaną dzięki energii słonecznej. To jedna z największych w Europie inwestycji tego typu.

Solary o łącznej, docelowej powierzchni 7300 m2 mają zmniejszyć zużycie energii do ogrzewania mieszkań i wody nawet o 40-50%. Koszty inwestycji zwrócą się (według różnych źródeł) po 4-20 latach. Tak wielki rozstrzał w danych to wynik różnych informacji uzyskanych od firm montujących kolektory i niezależnych znawców w tej dziedzinie. Czy wydatek jest więc opłacalny? Większość osób twierdzi, że tak, choć ciężko w to uwierzyć biorąc pod uwagę fakt, że montaż solarów w trzyklatkowym bloku to koszt rzędu 200 tysięcy złotych.

Nowoczesne**i ekologiczne **

Główną zaletą nowej instalacji są z pewnością względy ekologiczne i częściowe uniezależnienie się osiedla od dostawców ciepła. Warto przy tym podkreślić, że kolektory nie będą produkowały energii elektrycznej (jak to błędnie opisuje część gazet), a jedynie, za pomocą węzła i cienkich rurek wypełnionych glikolem, będą przekazywały ciepło wodzie. Dzięki najnowszej technologii, latem woda w kranach będzie mogła osiągnąć nawet 80 st. C, natomiast w zimowe, pochmurne dni około 30 st. C. Wówczas trzeba będzie dogrzać ją tradycyjnymi metodami.

Projekt, przeznaczony dla mieszkańców blisko 60 budynków, jest wciąż w trakcie realizacji. Niektóre bloki zostały już w pełni podłączone do nowej instalacji, inne czekają na swoją kolej. Jak na razie efektów w postaci niższych rachunków jeszcze nie widać, co wcale nie oznacza, że mieszkańcy nie są zadowoleni. Jak jeden mąż wskazują na fakt, że Europa Zachodnia już dawno jest wyposażona w tego typu urządzenia, a poprzez inwestycje takie jak na Radogoszczu, Polska nadrabia swoje zaległości.

Na oszczędności trzeba poczekać
- Na naszym bloku założono kolektory wiosną tego roku. Na razie nie odczułam zmniejszenia rachunków za ciepło, ale przecież na wszystko trzeba poczekać – mówi mieszkanka osiedla, Danuta, i dodaje - To oczywiście bardzo dobry pomysł, pod warunkiem, że w dłuższej perspektywie czasu będzie to oznaczać oszczędności dla lokatorów. Jak zaznaczyła pani Danuta, zrealizowanie projektu było możliwe dzięki dofinansowaniu, między innymi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z podobnych instalacji korzystają już: Seminarium Duchowne, Teatr Wielki, szpital im. Mikołaja Kopernika czy też szpital im. Władysława Biegańskiego. To głównie dzięki ich zadowoleniu z kolektorów właściciele coraz większej ilości budynków decydują się na te proekologiczne rozwiązania. Co więcej, możliwe, że już niedługo kolejne osiedle postanowi wykorzystać darmową energię słoneczną dla użytku swoich mieszkańców.

Czytaj także:
- Hybrydy oświetliły ulicę Strefową
- Autobus hybrydowy w Łodzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto