Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWSFTviT w Łodzi [7 cudów Łodzi ] - nominacja

KKKK
KKKK
Korzenie łódzkiej szkoły filmowej wywodzą się z Kursów Przysposobienia Filmowego, które odbywały się w Krakowie pod kierunkiem Antoniego Bohdziewicza.

W 1947 roku kurs przeniesiono do Łodzi i nadano mu nazwę Wyższego Studium Filmowego. W 1948 roku, w pofabrykanckiej  willi przy ul. Targowej 61 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Pierwszą pracownię Produkcji Filmów Szkolnych otwarto w 1953 roku.

O magiczności tego miejsca po latach pracy twórczej, R. Polański powiedział: „Kiedy byłem w szkole, wydawało mi się, jak większości z moich  kolegów, że to strata czasu.  Trzeba było dojrzałości  i dystansu, żeby uświadomić sobie jak wiele zawdzięczamy pałacykowi na Targowej.”

Co roku ponad 20 osób stara się o miejsce w PWSFTViT. W 2006 roku z 587 osób przyjęto 22 osób na wydział aktorski, a na wydział reżyserski z 114 chętnych dostało się siedem osób.


/fot. M. Czyż

Najlepsi z najlepszych zdawali tam po kilka razy, a historie przyjęć to niesamowite anegdoty. Jedna z najciekawszych dotyczy najwybitniejszego polskiego reżysera K. Kieślowskiego: „ Za trzecim razem ktoś z komisji egzaminacyjnej zapytał mnie, czy wiem, co to są środki komunikacji masowej. Odpowiedziałem: - Oczywiście, że wiem - tramwaj, autobus, samolot… I to nie był żart, bo myślałem, że chodzi o środki transportu. Oni jednak prawdopodobnie uznali, że jestem taki inteligentny i zachowując pełną powagę ironizuję sobie z tego pytania, gdyż uważam je za niegodne mojego poziomu. Tymczasem ono najzwyczajniej w świecie było powyżej mojego poziomu. Ale egzaminatorzy roześmiali się, a ja po paru dniach dowiedziałem się, że tym razem dostałem się na studia...”

Absolwenci: Sławomir Idziak, Edward Kłosiński, Jan Jakub Kolski, Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Janusz Majewski, Kazimierz Kutz, Juliusz Machulski, Władysław Pasikowski, Janusz Gajos, Barbara Brylska, Zbigniew Zamachowski, Cezary Pazura i wiele innych twórców filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Aktualnym rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera jest Robert Gliński.

PWSFTViT to wizytówka Łodzi i Polski Łódzka "filmówka" oraz jej absolwenci są najlepszą promocją naszego miasta.

Czy może być coś piękniejszego niż kawałek Hollywood w naszym mieście dlatego Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa i Teatralna im. Leona Schillera jest moją propozycją jednego z siedmiu cudów Łodzi.- JoannaStawińskaDodaj swoją nominację
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa i Teatralna im. Leona Schillera jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie "7 cudów Łodzi". Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cuda! Zobacz listę wszystkich nominacji
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto