Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedsmak Fokus Łódź Biennale

Anna Pawłowska
Ryszard Waśko, artysta i dyrektor festiwalu (z prawej) oraz Przemysław Cepak
Ryszard Waśko, artysta i dyrektor festiwalu (z prawej) oraz Przemysław Cepak fot. Krzysztof Szymczak
Już w piątek o godz. 18, w Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku Sienkiewicza w Łodzi, otwarta zostanie jedna z wystaw towarzyszących Fokus Łódź Biennale.

Będzie to ekspozycja poświęcona zmarłemu w zeszłym roku łódzkiemu reżyserowi, operatorowi filmowemu i artyście multimedialnemu - Wojciechowi Bruszewskiemu.

Istotą projektu "Wojciech Bruszewski. Fenomeny percepcji" jest ukazanie całokształtu pracy twórczej artysty, od ponad 40 lat związanego z awangardą łódzką. Bruszewski był artystą wszechstronnym, posługiwał się w równym stopniu obrazem, dźwiękiem, jak i słowem. Już w latach 60. jego działania w grupie fotograficznej "Zero 61" zwróciły uwagę krytyki. Praca artystyczna w Warsztacie Formy Filmowej w latach 70., którego był współzałożycielem wraz z Józefem Robakowskim, Ryszardem Waśko, obecnie dyrektorem Fokus Łódź Biennale i Pawłem Kwiekiem, uczyniła go znanym twórcą filmów strukturalnych. Eksperymentował z nową w latach 70. sztuką video, dekadę później zaczął wykorzystywać komputery.

We wtorek, 7 września, w Muzeum Miasta Łodzi, które organizuje trzecia edycję Biennale, o godz. 19 otwarta zostanie kolejna wystawa "Konceptualizm - medium fotograficzne". Ekspozycja pokaże prace około 50. artystów i grup artystycznych, kształtujących ów kierunek. Wśród nich znajdą się: bohater wystawy monograficznej, Wojciech Bruszewski i pozostali twórcy z Warsztatu Formy Filmowej - Ryszard Waśko, Paweł Kwiek. Zobaczymy także dokonania m.in. duetu Kwiekulik, Andrzeja Lachowicza, Natalii LL, Andrzeja Dudka-Dürera.

W czwartek, 9 września, o godz. 18 w Muzeum Kinematografii przy pl. Zwycięstwa 1 wernisaż będzie miała trzecia wystawa przygotowująca nas do Biennale - "Ryszard Waśko. Portret pewnej rodziny w czasie".

- Wystawa odwołuje się do mechanizmu funkcjonowania ludzkiej pamięci. Artysta używa archiwalnych zdjęć i ingeruje w nie: powiększa, pomniejsza, wycina postaci, zamalowuje twarze, multiplikuje, zmienia detale, zaciera obraz aż do zaniku: opowiada Alicja Cichowicz, kuratorka ekspozycji. - Pokazuje w ten sposób podobieństwa pamięci i fotografii, obie powoli zacierają się, zmieniają.

Fotografiom towarzyszą opisy - krótkie, na poły autentyczne, na poły zmyślone historie, pisane w pierwszej osobie. Dlatego widz ma wrażenie, że ogląda zdjęcia rodzinne Waśki. Co jest jedynie grą z odbiorcą.

Samo Łódz Biennale rozpocznie się 11 września i trwać będzie przez miesiąc, do 10 października. Tegoroczna edycja nosi tytuł "Od Placu Wolności do Placu Niepodległości". Nazwa nawiązuje do wolnościowo-niepodległościowych tradycji Konstrukcji w Procesie, imprezy, z której wyrosło Łódź Biennale i jego trzecia edycja - Fokus Łódź Biennale; z drugiej strony zakreśla obszar, w którym będą działali artyści: wzdłuż ulicy Piotrkowskiej.

- W Biennale weźmie udział 150 artystów. Niemal sto procent z nich potwierdziło swoją obecność. Stworzą ponad 50 obiektów - zapowiada Ryszard Waśko, artysta i szef wznowionego po latach biennale sztuki.

Przemysław Cepak, koordynator ds. wolontariatu, tuż przed imprezą zgłasza zapotrzebowanie na chętnych do współtworzenia tego wydarzenia.

- Wolontariusze mają okazję poznać osobiście artystów. Zobaczyć proces powstawania dzieła. Zyskują coś niesamowitego - przekonuje.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto