Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiery

Redakcja
Dotknij teatru 2013 w Łodzi

1. Pracownia Fizyczna
„Fajdros" (spektakl teatru tańca)

Reżyseria: Jacek Owczarek
„Fajdros„ to próba przeniesienia ruchu myśli z dialogu Platona na ruch taneczny. „Fajdros” Platona jest w pokaźnej swej części właściwie wprost napisaną choreografią. Ta z kolei napisana jest dwutorowo – z jednej strony mamy obraz, z drugiej słowa, którymi Platon się posługuje aby opisać ruch. Ruch idei, ruch bogów i ruch dusz.
21.03.2013, godz. 19.00
miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Duża Sala, ul. Więckowskiego 15

2. Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
"Moje drzewko pomarańczowe"

Reżyseria: Masza Bogucka
Spektakl w ramach kampanii społecznej „Dzieci nie śmieci” Teatr Zupa Z Małpy
Spektakl dotyka przybierającego aktualnie ogromne rozmiary problemu przemocy wobec dzieci. Twórcy poprzez realizację teatralną przybliżają to zjawisko, a dzięki kampanii społecznej o charakterze edukacyjnym, próbują wpłynąć na wzmocnienie postaw społecznych będących osobistym sprzeciwem wobec bezprawnego i nieludzkiego traktowania dzieci. Jest to zderzenie dramatu teatralnego z rzeczywistym dramatem społecznym. Rodzaj teatru paradokumentalnego, czerpiącego z obecnych zjawisk społecznych, badający je i zajmujący konkretne stanowisko poprzez edukowanie i kreowanie określonych postaw. Poza samym spektaklem projekt obejmuje kampanię społeczną, w ramach której organizowane będą: prelekcje, spotkania m.in. z psychologiem, kuratorem sądowym, policją, akcję plakatowania miasta, akcję informacyjną w mediach lokalnych, konkurs dla młodzieży na plakat promujący spektakl i kampanię, wystawę prac zgłoszonych do konkursu, akcję w przestrzeni miasta zrealizowaną przez uczniów jednej z łódzkich szkół.
25.03.2013, godz. 19.00
26.03.2013, godz. 16.00
miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56

3. Teatr Szwalnia – TARGOWA 62
"БЕЖЕНЦЫ" ("WYGNAŃCY")

Reżyseria: Marcin Brzozowski
"Беженцы" to odprysk wielkiego wybuchu światła jaki miał miejsce 25 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu.
Spektakl jest opowieścią o ludziach, którzy szukają schronienia przed światem w skażonej, zamkniętej strefie wokół elektrowni czarnobylskiej. Są nimi zbiegli z dawnych republik radzieckich: Tadrzykowie, Kazachowie, Gruzini, lecz przede wszystkim mieszkańcy okolic miasta Prypeć, którzy uciekli z nowoczesnych osiedli do wsi utraconych w wyniku likwidacyjnej akcji przesiedlenia. Pielgrzymi, którzy żyją wspomnieniami jedynie po to, aby raz w roku, w Radunicę  - dziewiąty dzień po prawosławnej Wielkanocy, legalnie odwiedzić groby swoich bliskich oraz resztki ukochanych domostw, lub mogilniki, gdzie ich skażone domy zostały pogrzebane.
Spektakl dla widzów powyżej 12 roku życia.
25 i 26.03.2013, godz. 20.30
miejsce: Piwnica Teatru Szwalnia, ul. A. Struga 90

4. Teatr Tańca PRO pod opieką formalną Towarzystwa Kultury Teatralnej
"Pokojówki" - na podstawie tekstu Jeana Geneta (spektakl teatru tańca)

Reżyseria: Magdalena Paszkiewicz
Bohaterki dramatu – tytułowe pokojówki – kreują alternatywną rzeczywistość, w której wcielają się w rolę Pani. W świecie własnych imaginacji podkradają jej słowa, gesty i zachowania oraz dokonują rytualnego zabójstwa, mającego wyzwolić je z „rozpaczliwego” położenia. Intensywność gry pozorów nieustannie powtarzanej ceremonii znajduje nieodwracalny finał w świecie rzeczywistym. Będzie to studium postaci przełożone na studium ruchu. Analiza problemu nieustającej gry pozorów, w której gubi się własną osobowość, tak by odnaleźć się i zagubić w „teatrze” codziennych rytuałów.
22.03.2013, godz. 20.00
miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56

5. Śródmiejskie Forum Kultury — Dom Literatury
"Przypadek Adasia Miauczyńskiego"

Reżyseria: Andrzej Czerny
Premierowa prezentacja monodramu „Przypadki A. Miauczyńskiego” na podstawie tekstów scenicznych i scenariuszy filmowych Marka Koterskiego. Spektakl jest próbą syntezy wielu wcieleń Adasia Miauczyńskiego, niepowtarzalnego i jedynego bohatera tragikomicznych opowieści Marka Koterskiego.
23.03.2013, godz. 19.00
miejsce: Śródmiejskie Forum Kultury — Dom Literatury, ul. Roosevelta 17

6. Marcel Szytenchelm
"Duch pani Ordonówny"

Reżyseria: Marcel Szytenchelm
Tym przedstawieniem zainauguruje swoją działalność nowa scena w Łodzi: Teatr Przedwojennej Rozrywki z Rudy Pabianickiej. Na bazie zapomnianych tekstów literackich, szczególnie satyrycznych, piosenek, zachowanych układów choreograficznych, przypomnimy artystyczny okres międzywojenny. W odnowionej sali widowiskowej Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 2, z żyrandolami w suficie i skrzypiącymi, twardymi fotelami teatralnymi na widowni, wrócimy do niezapomnianych klimatów sztuki teatralnej, kabaretowej i estradowej okresu międzywojennego.
27.03.2013, godz. 19.00
miejsce: Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 2, ul. Sopocka 3/5

7. Teatr Nie…letni
Dom Kultury 502 – Widzewskie Domy Kultury
„Z mroku czyli Trupa Trupa”

Reżyseria: Antoni Bańkowski
W nieokreślonej przestrzeni fikcyjnej i konkretnej teatralnej, grupa osób znajduje człowieczka, który nie żyje, choć nie umarł. Opowiada o sobie. O absurdalnej szkole pustki. Zastanawia się, co z sobą zrobić. Czy żyć czy nie żyć, czy mieć czy być, czy chudnąć czy tyć, czy płakać czy się śmiać, czy śmiecić czy zamiatać czy chodzić czy też latać? Ludzkim ułomnościom nie należy pobłażać, ani ich kultywować, ani się im poddawać, tylko z nimi walczyć i im zaradzać. Tak tworzy się „Trupa trupa”. Po spektaklu zajęcia warsztatowe (do 60 minut) nawiązujące treściowo do oglądanego spektaklu. Uczestnicy będą próbowali z pomocą aktorów odegrać wybraną scenę ze spektaklu lub wykreować zasugerowana przez prowadzącego lub przygotowaną przez uczestników scenę nawiązującą do hasła tych zajęć: W stronę życia – Zróbmy coś dla życia przeciw cywilizacji śmierci.
27.03.2013, godz. 11.00
miejsce: Dom Kultury 502, ul. Gorkiego 16

8. Teatr Fabryka Fajansu
Dom Kultury 502 – Widzewskie Domy Kultury
" Wizyta starszej pani"

Reżyseria: Marcin Górecki
Jeden z najsłynniejszych dramatów reprezentujących nurt teatru absurdu. Tekst zaklasyfikowany jako tragifarsa znakomicie prezentuje upadek moralny ludzi poświęcających swe wartości dla pieniądza. Spektakl, wykorzystuje elementy muzyki granej na żywo i nietypowe aktorstwo, bliskie brechtowskiemu efektowi obcości, co doskonale komponuje się z karykaturalnym i groteskowym światem Dürrenmatta.
22.03.2013, godz. 18.00
miejsce: Dom Kultury 502, ul. Gorkiego 16

9. Teatr Fabryka Fajansu
Dom Kultury 502 – Widzewskie Domy Kultury
" Podróż do Buenos Aires "

Reżyseria: Marcin Górecki
Spektakl powstał na podstawie jednego z najlepszych tekstów dramatycznych napisanych w Polsce przez kobietę (wg miesięcznika „Dialog” – najlepszego). Produkcja porusza problem pamięci i świadomości; główna bohaterka, stara kobieta, wspomina, być może po raz ostatni, całe swe życie. Jej spostrzeżenia czasami budzą śmiech, a niekiedy współczucie i zmuszają do refleksji nad wartością całej ludzkiej egzystencji.
27.03.2013, godz. 18.00
miejsce: Dom Kultury 502, ul. Gorkiego 16

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto