Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera opery i wernisaż wystawy w Teatrze Wielkim

Redakcja
Wczoraj, w Teatrze Wielkim, odbyła się premiera opery W. A. Mozarta "Czarodziejski Flet". Wydarzenie uświetnił wernisaż wystawy poświęconej Marcelli Sembrich - Kochańskiej.

"Czarodziejski Flet" to jedna z najpopularniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. Opowiada baśniową historię miłości księcia Tamina i Paminy, córki Królowej Nocy. Pokazuje, że prawdziwe uczucie pokona wszystkie przeciwności.

Opera ma nie tylko ciekawą, barwną fabułę, ale również wymagające arie, co stanowi naprawdę duże wyzwanie dla artystów. W pierwszej obsadzie "Fletu" zobaczyliśmy najlepszych solistów. Tamino to Dariusz Stachura, jeden z najbardziej znanych polskich tenorów. Partie Paminy śpiewa Dorota Wójcik, laureatka Złotej Maski w sezonie artystycznym 2007/8 za najlepszą kreację wokalno - aktorską. Laureatka tej samej nagrody, ale za sezon 2006/7, Agniszka Makówka, wciela się w Papagenę. Niezwykle trudne partie Królowej Nocy śpiewa Joanna Woś. Jej przeszywający sopran stanowi kontrast dla basu Grzegorza Szostaka, czyli Sarastra. Niezwykle barwną, zabawną i ujmującą kreację tworzy Przemysław Rezner - ptasznik Papageno.

Reżyseria, scenografia i światło zostały powierzone jednej osobie - Waldemarowi Zawodzińskiemu (wyreżyserowane przez niego "Wyzwolenie" zostało nagrodzone Złotą Maską 2007/8 za najlepsze przedstawienie sezonu). Wydaje się to być dobrym posunięciem. Reżyser wykorzystuje wszystkie możliwości sceny teatru. Scenografia niejednokrotnie zaskakuje, czy nawet szokuje. W niektórych scenach spektakularna, w niektórych ograniczona do minimum. Czasem jednak niestety trudno odnaleźć dla niej uzasadnienie.

Niewątpliwie ogromnym atutem spektaklu są kostiumy. Zapierają dech. Maria Balcerek udowodniła jak wielką ma wyobraźnię. Chyba najciekawsze to: haftowany płaszcz Sarastra oraz kostiumy zwierząt - kolorowe i niezwykle dopracowane.

Przed rozpoczęciem spektaklu odbył się wernisaż wystawy poświęconej Marcelli Sambrich - Kochańskiej. W tym roku wypada 150 rocznica urodzin tej wielkiej, polskiej śpiewaczki. Artystka występowała na najważniejszych scenach świata, między innymi w Madrycie, Paryżu, Dreźnie, Londynie, Petersburgu czy Pradze. Jest pierwszą odtwórczynią partii Królowej Nocy z "Czarodziejskiego Fletu" na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Urodziła się w biednej rodzinie na Podolu. Kształciła się we Lwowie, Wiedniu i Mediolanie. Jej głos był tak zachwycający, że od oczarowanych nim koronowanych głów często otrzymywała bezcenne klejnoty i biżuterię. Zawsze pamiętała jednak o swoich korzeniach i była ambasadorką polskiej kultury na świecie. W jej repertuarze gościły pieśni polskie, aktywnie działała na rzecz pomocy ofiarom wojny w Polsce.

W foyer Teatru Wielkiego można obejrzeć zdjęcia Marcelli. Autorami wystawy są Juliusz Multarzyński i prof. Małgorzata Komorowska.

Wystawa potrwa do 4 stycznia 2009 r.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto