Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potwory za drzwiami - 13 grudnia oczami artystów

Redakcja
13 grudnia 1981 roku nastał stan wojenny. Jak postrzegali i interpretowali go młodzi twórcy?

Od dziś na stronie www.niepodleglosc.nck.pl możemy oglądać pięcioplanszowy komiks autorstwa Jakuba Rebelki (rysunek) i Łukasza Muniowskiego (scenariusz). To efekt konkursu na scenariusz komiksowy „Mój Teleranek – 13 grudnia 1981”.

Organizatorami konkursu byli Narodowe Centrum Kultury i Stowarzyszenie Twórców „Contur”.

Łukasz Muniowski - urodzony 6 listopada1985 r. w Warszawie, wychowany w Płońsku, ponownie mieszka w Warszawie, gdzie studiuje anglistykę. „Potwory za drzwiami” były pierwszym scenariuszem komiksowym, który napisał. Drugi pt. „Trąbka” z ilustracjami Radosława Tabora (kolegi z liceum) wysłał na konkurs 19. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (publikacja w konkursowym katalogu). Do tego czasu pisał opowiadania i haiku. W wolnym czasie korzysta z zasobów biblioteki Instytutu Anglistyki, słuchając przy tym ulubionej muzyki.

Jakub Rebelka - ur. 31 lipca 1981 r., w roku 2008 obronił dyplom z malarstwa na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a rysowanie komiksów to jego pasja. Zajmuje się również tworzeniem fresków. Jak sam mówi - talent odziedziczył po swoim ojcu, Dominiku Rebelce, artyście malarzu. Na festiwalu komiksu w Łodzi dwukrotnie zdobył tzw. „małe” Grand Prix (dla twórców do lat 16). W 1998 roku w festiwalowej antologii konkursowej znalazł się komiks Rebelki do scenariusza Marty Kurcwald pt. „Muza”. Do scenariusza Marty narysował również komiks „Doktor Bryan”. Drugą wersję tej pracy, już w własnym tekstem, wydał w albumie (nakładem Zin Zin Press i Kultury Gniewu). W 2005 roku ta mroczna opowieść o lekarzu „leczącym" samobójców doczekała się kontynuacji w albumie „Doktor Bryan 2 - Archipelag duszy” (wyd. Kultura Gniewu). Razem ze Benedyktem Szneiderem stworzył postać Oskara, którego przygody pojawiały się m.in. na łamach „AQQ” i „Areny Komiks”. Za odcinek „Oskar. Twój cień” Rebelka i Szneider zostali nagrodzeni I nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi w roku 2000. W 2003 roku łódzki Graficon wydał „Balladę o Edwardzie” narysowaną przez Rebelkę do scenariusza Rafała Skarżyckiego. Ostatnia albumowa publikacja Jakuba to „Ester i Klemens. Trzy głowy profesora Muri” (Kultura Gniewu 2007). Komiksowe nowele Rebelki można również znaleźć w antologiach: „Manga po polsku”, drugim zbiorze przygód kapitana Żbika rysowanych przez współczesnych komiksiarzy pt. „Wesoły finał”, „Antologia. Komiks polski”, antologii „44” poświęconej Powstaniu Warszawskiemu oraz zbiorze „Antologia piłkarska - Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o piłce...”. Publikował m.in. w „Spirou”, „Argh”, "AQQ", „Arenie Komiks”, „Komiks Forum” i „Czerwonym Karle”. Na swoim koncie ma udział w wystawach w Polsce, Francji, Belgii, Włoszech, Chorwacji i Kanadzie. W 2006 roku otrzymał nagrody dla najlepszego rysownika i za najlepszy album komiksowy na imprezie Interkomix.

/na podstawie informacji prasowej.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto