Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękno łódzkiej belle epoque

Redakcja
Wszystkim miłośnikom finezyjnej sztuki tworzenia witraży, Muzeum Historii Miasta Łodzi zaproponowało niezwykle ciekawą wystawę przedstawiającą najpiękniejsze ich egzemplarze.

Wystawa "Okna. Witraże łódzkie belle epoque", zorganizowana przez Muzeum Historii Miasta Łodzi powstała dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Miłośników Witraży "Ars Vitrea Polona" w Krakowie, pomysłodawcą zaś oraz autorem koncepcji wystawy był Jan Dominikowski, członek stowarzyszenia i autor wielu przedmiotowych opracowań. Z uwagi na olbrzymią skalę prezentowanych dzieł jest to prawdopodobnie pierwsza tego typu ekspozycja w kraju. Jest to prezentacja witraży na co dzień niedostępnych, wymontowanych na czas trwania ekspozycji. Te wspaniałe dzieła sztuki były i są narażone na zniszczenie.

Witraż jest ściśle związany z architekturą, a najdoskonalsze dzieła sztuki witrażowej powstały w gotyku i do dziś stanowią dla artystów niedościgniony wzór i inspirację. Nasza ekspozycja jest próbą syntetycznego pokazania sztuki witrażowniczej na przykładzie łódzkich najciekawszych obiektów z przełomu XIX i XX wieku. Najmłodszy witraż znajdujący się na wystawie pochodzi z 1938 roku - mówi Małgorzata Laurentowicz - Granas, kurator wystawy


Fot. Agata Kobierska

Do współczesnych czasów zachowało się niestety niewiele obiektów sztuki witrażowniczej, te ocalone, a ściślej mówiąc ich wybór, prezentowane są na wystawie. Eksponowane witraże są zróżnicowane pod względem formy i technologii. Ukazują bogactwo tematów - od świeckich po sakralne oraz bogactwo stylów - od historycznych poprzez secesję do Art Deco. Zwiedzający może z bliska zobaczyć przykłady barwnych szkieł używanych do wyrobu witraży.

Najbardziej interesujące są te w których pojawiają się szkła opalowe, czy też mącone związkami fosforu i zabarwione w akwarelowy niejednorodny sposób tlenkami metali - zwane szkłem amerykańskim. Szkła te po raz pierwszy w Polsce zastosowane zostały w willi Kindermanów. Dawały możliwość takiego operowania kolorem i światłem, że pozwalały na osiąganie niezwykłych impresjonistycznych efektów - mówi Jan Dominikowski - autor wystawy.


Fot. Agata Kobierska

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na estetyczno - artystyczny walor tych cennych zabytków, a w konsekwencji skłonienie do podejmowania przez władzę miasta bardziej skutecznych działań zmierzających do ich ochrony, zapobiegania dalszej destrukcji i zniszczenia.

Podczas trwania wystawy, w dniach 13-15 maja 2009, odbędzie się sesja naukowa: "Witraże secesyjne. Tendencje i motywy" organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Witraży Ars Vitrea Polona.

Wystawa czynna jest w okresie: 15 kwietnia - 17 maja 2009

Organizatorzy:

- > Muzeum Historii Miasta Łodzi
- > Stowarzyszenie Miłośników Witraży "Ars Vitrea Polona" w Krakowie

Kurator wystawy: Małgorzata Laurentowicz - Granas

**(Tekst na podstawie mat. prasowych)
Przeczytaj także:- Babiloty - współczesne rzemiosło artystyczne kobiet
- Wystawa grafik Martyny Repetowskiej
- Wojewoda rozdaje obrazy
**


MM Łódź poleca:

>> Zagłosuj na Miss MM-ki!
>> Wyjedź w podróż z TUI - konkurs
>> Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy - konkurs

MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto