Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle "Stoki" w Łodzi

Redakcja
Poszarzałe mury, brukowane ulice i równe szpalery drzew posadzonych przy głównych arteriach, pozwalają przenieść się do czasów, kiedy osiedla budowano przystępnej dla ich mieszkańców.

Delektujmy się zatem miłym dla oka widokiem wypełnionych jesiennymi kwiatami ogrodów, dębowych drzwi malowanych zieloną emalią i lukarn rozrzuconych po ceglasto-czerwonych połaciach dachów.

Historia:

Historia osadnictwa w obrębie obecnych granic administracyjnych osiedla sięga XIV wieku, kiedy to istniał tutaj majątek ziemski należący do protoplastów rodu Stokowskich. Aż do wieku XIX ziemie te pozostawały w rękach rodziny. Na początku wieku XX właściciele zaczęli poddawać majątek parcelacji i sprzedawać powstałe w ten sposób działki pod budowę domów jednorodzinnych. W związku z dramatyczną sytuacją na łódzkim rynku mieszkaniowym w okresie dwudziestolecia międzywojennego teren ten został wytypowany pod budowę osiedla robotniczego. W roku 1936 rozpoczął się pierwszy etap realizacji założenia. Niestety wybuch wojny spowodował całkowite przerwanie prac i projekt w swojej pierwotnej formie nie został zrealizowany. Zalesione podmiejskie tereny były jednak bardzo atrakcyjne dla sprowadzających się do Łodzi Niemców, więc budowa osiedla uległa wznowieniu. Z tego okresu pochodzą eleganckie domy dwupiętrowe, pawilon handlowy oraz większość domów wielorodzinnych obecnie wchodzących w skład osiedla. Wtedy to ono nabrało klimatu poniemieckich osiedli dolnośląskich. Chociażby można tu wspomnieć o wrocławskim Sępolnie, czy innym łódzkim osiedlu przy ul. Hipotecznej, zwanym potocznie przez mieszkańców okolicy "Berlinkiem".

Okres powojenny przyniósł doprowadzenie do Stoków pierwszej linii tramwajowej a tym samym właściwe połączenie z miastem. Wtedy też zostało formalnie włączone w granice Łodzi. Dobudowano kilka kolejnych domów, w tym osiedle kolejowe oraz domy przy obecnej ul. Tramwajowej. Większość z nich budowana była już w nieco uproszczonej formie, jednakże zachowując podobny charakter w stosunku do pierwowzoru. Obecnie osiedle, niemal zupełnie niezmienione (wyłączając kilka nowych bloków wybudowanych w latach 70.), jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w Łodzi, a jedynym jego mankamentem wydaje się być odległość od centrum miasta.

Czynsze:

Zależnie od metrażu (śr. 30-90 m2) w przedziale 250 - 400 zł + fundusz remontowy i ewentualne opłaty nałożone przez daną wspólnotę mieszkaniową, bądź spółdzielnię.

Metraż:

Mieszkania o powierzchni od ok. 30 do ok. 90 m2, odpowiednio dwu-, trzy-, czteropokojowe, o wysokości ok. 2,9 m. Większość mieszkań uległa daleko idącym przebudowom, stąd pojawiają się oferty mieszkań piętrowych powstałych przez połączenie lokali w jednym pionie, bądź poddaszy użytkowych powstałych w wyniku nadbudowy strychów, notabene - niszczących pierwotną bryłę budynku. Mieszkania zazwyczaj rozkładowe z centralnym hallem. Łazienki posiadają dodatkowe doświetlenie w postaci lukarny bądź pełnowymiarowego okna. Często spotkać można połączone z kuchnią spiżarnie oraz drewniane podłogi będące pierwotnie standardem.

Ceny mieszkań:

Od ok. 3200 do ok. 4600 zł za m2, zależnie od stanu technicznego, lokalizacji w strefie osiedla oraz dostępu do komunikacji miejskiej. Z powodu rozległości osiedla najdroższe w centralnej części o najlepszym dostępie do placówek edukacyjnych oraz punktów handlowych.

Szkolnictwo i opieka zdrowotna:

W obrębie osiedla znajdują się:

- Przedszkole Miejskie nr 63, ul. Potokowa 15.
- Przedszkole Miejskie nr 93, ul. Wichrowa 1 A.
- Szkoła Podstawowa nr 139 w Łodzi, ul. Giewont 28.
- Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Widzew im. Lucjana Rudnickiego, ul. Skalna 2.

W bezpośrednim sąsiedztwie:

- Szpital Miejski nr 1 w Łodzi, ul. Pieniny 30
- Państwowe Pogotowie Opiekuńcze nr 1 w Łodzi, ul.
Krokusowa 15/17.

Sklepy i urzędy:

Na terenie osiedla tradycyjnie sklep spółdzielni "Społem" oraz kilkanaście prywatnych sklepów spożywczych, jak również zakład fryzjerski, sklep żelazny, kiosk i księgarnia. Część punktów handlowych ulokowana w charakterystycznym pawilonie z lat 40. o architekturze dostosowanej do okolicznych budynków mieszkalnych. W odległości kilkudziesięciu metrów od granic administracyjnych osiedla duży sklep samoobsługowy.
Z racji na rozległość oraz odległość od innych osiedli mieszkaniowych w centralnej części znajduje się Urząd Pocztowy Łódź nr 22 przy ul. Skalnej oraz Posterunek Policji przy ul. Zbocze.

Rekreacja:

Osiedle położone wśród terenów zielonych. W wewnętrznej części rozległy Park im. gen. M.Zaruskiego. W kilku miejscach rozlokowano nowoczesne place zabaw dla dzieci finansowane z budżetu miasta. Na obrzeżach osiedla, obecnie remontowany, stadion piłkarski powstały na początku lat 60. Zakończenie remontu zaplanowane jest na rok 2009.

Opinie mieszkańców:

Na pytanie o standard mieszkań, czystość, bezpieczeństwo opinie w większości pozytywne:

- Mieszkam tu od sześćdziesięciu lat, teraz mieszkają tu moje dzieci i wnuki i wszystkim polecam, spokojnie, cicho a i pospacerować można, posiedzieć w Parku.

- Wynajmuję tu od dwóch lat, za grosze bo daleko od Centrum, są kłopoty z dojazdem i mało kto by się zdecydował, ale płace o połowę mniej niż znajoma na Teofilowie.

- Prowadzę tu sklep od dawna i specjalnie kupiłam mieszkanie, do domu mam parę kroków, czynsz to grosze a i cena nie była wysoka. Mieszkanko przytulne a za oknem cicho. Wcześniej mieszkałam na Pomorskiej i nawet jednej nocy nie przespałam tak spokojnie jak tu.


Adres Rady Osiedla

92-003 Łódź, ul. Zbocze 22
tel.: +48 (42) 679 51 03

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto