Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle po browarze Anstadta

Wiesław Pierzchała
Browar przy ul. Sędziowskiej wybudował Karol Anstadt, syn "barona piwnego"
Browar przy ul. Sędziowskiej wybudował Karol Anstadt, syn "barona piwnego" fot. Jakub Pokora
Nowy efektowny kompleks, z zabytkami w tle, powstanie w Łodzi. Chodzi o dawny browar Anstadta przy ul. Sędziowskiej, który zostanie wyremontowany i otoczony apartamentowcami.

Prace mają ruszyć w połowie 2011 roku. Inwestor to znana warszawska spółka deweloperska Eko-Park.

- W miejscu tym powstanie osiedle, liczące ponad 200 apartamentów różnej wielkości - mówi Tomasz Skórczyński, dyrektor ds. inwestycji Eko-Parku. - Jeden budynek stanie wzdłuż ul. Sędziowskiej, a trzy w głębi działki. Jeszcze nie zdecydowaliśmy, co znajdzie się w zabytkowym budynku dawnej słodowni. Mogą tam być lofty, biura lub usługi, na przykład klub fitness. Wybór będzie zależał od tego, jaka będzie sytuacja na rynku.

Kompleks zostanie ogrodzony i będzie monitorowany przez kamery i ochronę. Czy przyszłe osiedle ma już nazwę? - Jeszcze nie, ale zastanawiamy się - dodaje dyrektor Skórczyński. - Wyróżnikiem kompleksu będą zachowane mury oporowe i dawna słodownia, które po odnowieniu będą prawdziwą perełką, otoczoną nowymi budynkami. Do tego dojdzie widok na park Struga i stojący w nim pałacyk. Nie wykluczamy, że w nazwie wykorzystamy browary i nazwisko Anstadta.

Inwestor otrzymał już warunki zabudowy i czeka teraz na pozwolenie na rozpoczęcie prac. Budowa kompleksu potrwa od 18 do 24 miesięcy. Ile będzie kosztować? Inwestor na razie nie ujawnia kosztów.

A co o niej sądzą konserwatorzy zabytków? - Projekt jest dobry - przyznaje Bartosz Walczak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. - W słodowni, która ma cztery kondygnacje i poddasze, zostanie zachowana drewniana konstrukcja wewnątrz i więźby dachowe, zaś na zewnątrz tynki zostaną skute i odsłonią czerwoną cegłę. Teraz rozmawiamy z inwestorem na temat rodzaju okien, mogłyby to być metalowe ramy.

O browarze Anstadta przy ul. Sędziowskiej głośno było wiosną 2008 roku, gdy z jednej strony ruszyła procedura wpisu kompleksu do rejestru zabytków, a z drugiej zaczęła się rozbiórka budynków. Konserwatorzy wstrzymali prace i wpisali do rejestru to, co zostało. Dzięki temu wciąż możemy podziwiać dawną słodownię i mury oporowe.

Twórcą potęgi rodu był Karol Anstadt. Ten pochodzący z Saksonii "baron piwny" zaczynał od produkcji perkalu (rodzaj tkaniny), a skończył na browarze, który tuż po powstaniu styczniowym pobudował między obecnymi ul. Północną i Pomorską. W branży tej pokonał znakomite zakłady browarskie Milscha i braci Gehligów.

Po śmierci Karola Anstadta w 1874 roku jego dzieło kontynuowali trzej synowie: Karol Ludwik, Fryderyk i Zenon, którzy browar powiększyli o chłodnie, kotłownię, suszarnię i magazyny beczek.

Najbardziej dynamiczny i przedsiębiorczy okazał się Karol junior, który na początku XX wieku przy ul. Sędziowskiej postawił drugi browar, produkujący piwo jasne, monachijskie i pilzneńskie. Jednak najbardziej Karol junior wsławił się założeniem wspaniałego parku nad Łódką. Na cześć żony Heleny nazwał go parkiem Helenowskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto