Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oficjalne otwarcie Fotofestiwalu 2009

Marta Roszkowska
Marta Roszkowska
W czwartkowy wieczór przestrzenie wystawiennicze ośrodka Łódź Art Center wypełniły się po brzegi. Wszystko to za sprawą uroczystej inauguracji 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Od początku maja Łódź powoli zamienia się w miasto zatrzymanych chwil, uwiecznionych emocji, przeróżnych obrazowych form i treści. Oscyluje to wokół żartu, absurdu i ironii, czyli głównych motywów tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Goście, którzy przybyli na czwartkowe otwarcie do siedziby Łódź Art Center, mieli okazję zapoznać się m. in. z głównym programem tegorocznego festiwalu zatytułowanym „Atak Łaskotek”. Przedsięwzięcie to, realizowane w ramach unijnego projektu Backlight, jest wspólną inicjatywą kuratorów z Austrii, Włoch, Finlandii i Polski. Cykl wystaw „Atak Łaskotek” prezentowany jest w całej Europe od września 2008 do maja 2009 roku.

Wystawa ma być próbą obnażenia wszystkiego, co jest wyłącznie na serio - pisze Krzysztof Candrowicz, dyrektor artystyczny Fotofestiwalu i jeden z kuratorów wystawy. - Aby zauważyć pewne zjawiska, czasami musimy założyć różowe okulary i spojrzeć na świat z większym poczuciem humoru. Żyjemy w czasach, w których absurd, karykatura, ironia stanowią odrębny, autoteliczny kod. Bez zrozumienia tego, co kryje się pomiędzy wierszami, wszystko wydaje się być jednowymiarowe i dosłowne. Bez zdolności rozszyfrowania ukrytych treści, dostrzeżenia absurdu i humoru, możemy niewłaściwie odczytać intencje, jakie się kryją za słowami i obrazami – dodaje.


Fot. Marta Roszkowska

Poza „Atakiem Łaskotek” w przestrzeniach Łódź Art Center można podziwiać prace pretendujące do Grand Prix Fotofestiwal 2009. W tym roku, spośród rekordowej liczby 600 zgłoszeń, jury wybrało 12 wystaw. Artyści nie byli w tym przypadku ograniczeni tematycznie, bowiem fotografie zgłaszane do Grand Prix mają przede wszystkim prezentować różnorodność zjawisk fotograficznych i nowe tendencje w fotografii.


Fot. Marta Roszkowska

Ponadto, inauguracji Fotofestiwalu towarzyszył wernisaż wystawy „Niech Sczezną Mężczyźni” związanej z obchodami 30. urodzin grupy Łódź Kaliska. Projekt jest niecodziennym zbiorem wielkoformatowych fotografii ukazujących kobiety pracujące w zawodach, które w naszym kraju przypisane są głównie mężczyznom. Na 14 panoramicznych pracach widzimy nagie, niemalże naturalnych rozmiarów kobiety wycinające drzewa, kładące nawierzchnię bitumiczną, czy pozyskujące bloki skalne w kamieniołomach. To wszystko tworzy niezwykłą całość, obraz oryginalny, interesujący, jednocześnie skłaniający do refleksji.


Fot. Marta Roszkowska

Chociaż oficjalne rozpoczęcie 8. odsłony festiwalu miało miejsce 7 maja, to już od końca kwietnia można było zapoznać się z częścią wystaw towarzyszących imprezie. Były to m.in. Fotoplastykon w ZONIE Sztuki Aktualnejoraz Fotografia i gobelin w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Poza Łodzią, Fotofestiwal zaistniał również w stolicy, w Fabryce Trzciny i Yours Gallery.

Fotofestiwal to nie tylko liczne wystawy udostępnione w Łódź Art Center i innych łódzkich galeriach oraz muzeach. Miłośnicy fotografii mogą również wziąć udział w różnorodnych pokazach, warsztatach, przeglądach, wykładach, czy koncertach towarzyszących imprezie

Tegoroczne święto fotografii w Łodzi jest najdłuższym z dotychczasowych. Wystawy, które pojawiły się już na początku maja można oglądać przez najbliższe trzy tygodnie.

Przeczytaj także:
- "Archiwum / Teraz w Galerii Wschodniej
- Obrazki przez dziurkę by Next generation
- Tydzień w Kosowie - wystawa zdjęć

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto