Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja ustawy ograniczy możliwości pracy osób niepełnosprawnych?

marta_hodon
marta_hodon
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych niesie za sobą wiele korzyści dla pracodawcy i pracownika. Czy nowa ustawa to zmieni?

Powszechnie znany jest stereotyp osoby niepełnosprawnej jako gorszego pracownika, jednak niepełnosprawność nie może oznaczać niepełnosprawności w pracy. - Taki stereotyp istnieje, ale powoli ulega zmianom. Przede wszystkim dzięki akcjom informacyjnym w masowych środkach przekazu pokazujących przykłady dobrej, rzetelnej pracy osób niepełnosprawnych, które w zdecydowanej większości przypadków wykonują powierzoną im pracę solidnie i odpowiedzialnie - mówi Jerzy Szrejner z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. - Tak się dzieje, gdyż dodatkową motywację stanowi dla nich chęć udowodnienia bezpodstawności istniejącego stereotypu- tłumaczy.

Niepełnosprawni bardziej zmotywowani

Osoby niepełnosprawne mogą posiadać takie same kwalifikacje zawodowe jak każda osoba w pełni sprawna fizycznie, o czym przekonują się pracodawcy. -Podjęcie zatrudnienia jest zależne przede wszystkim od posiadanych, wymaganych kwalifikacji, a coraz większa aktywność niepełnosprawnych zmienia reakcje i odczucia społeczeństwa i powoli obala stereotyp, dzięki czemu pracodawcy coraz częściej ich zatrudniają - informuje Jerzy Szrejner, członek Rady Głównej "PTSR".

Niepełnosprawni mają dodatkowe atuty, na które pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę. - Przede wszystkim ON podejmując pracę są bardziej zmotywowani do doskonałego jej wykonywania, gdyż dużo trudniej ją znajdują - zapewnia Jerzy Szrejner. - Chcą zawsze udowodnić że są pracownikami równie dobrymi jak ich pełnosprawni koledzy, a często lepszymi. Mają tylko pewne ograniczenia, które przy odpowiednim przygotowaniu zakresu prac i organizacji stanowiska pracy, mogą być całkowicie nieistotne - wymienia.

Nowelizacja ustawy zła dla niepełnosprawnych?

Poza dużymi ambicjami osób niepełnosprawnych pracodawcy zyskują na ich zatrudnianiu np. to, że stają się zakładami pracy chronionej, mogą dostawać zwolnienia i ulgi podatkowe. Dodatkowo część wynagrodzenia jest pokrywana z dofinansowań Państwowej Fundacji Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Te gwarancje daje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawny i jak się okazuje zwiększyła ona liczbę zatrudnionych osób niepełnosprawnych w ostatnich latach. To z kolei doprowadziło do problemów z dofinansowaniami z PFRON i próby nowelizacji ustawy. - Zatrudnienie znacznie wzrosło, co jest sukcesem tej ustawy. Wystąpiły jednak z tego powodu problemy z dofinansowaniami - komentował Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, podczas dyskusji nad projektem nowelizacji.

Projekt nowelizacji zawiera m.in. obniżenie dofinansowań, zmianę zasady przyznawania statusu pracy chronionej, czy likwidacja dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych z uprawnieniami emerytalnymi w stopniu lekkim i umiarkowanym. - Forma obecnej nowelizacji spowoduje zarówno upadek rehabilitacji zawodowej, jak i całkowicie zniechęci pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych - zauważa Monika Tykarska Wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

Może się zatem okazać, że już od stycznia 2011 r. (wtedy miałyby wejść w życie niektóre punkty ustawy) liczba zatrudnianych osób niepełnosprawnych zacznie drastycznie maleć. To z kolei może być dla takich ludzi, kolejnym, bardzo trudnym doświadczeniem, bo stracą szansę udowadniania swojej wartości. - Praca wśród ludzi i z ludźmi pozwala wyeliminować często występujące wśród osób niepełnosprawnych poczucie alienacji, a dobrze wykonywana daje powód do satysfakcji i szacunku dla siebie. Udowadnia otoczeniu a przede wszystkim sobie, że jest pełnoprawnym członkiem społeczeństwa, potrafiącym dać coś od siebie, a nie tylko biernym, często z postawą roszczeniową, osobnikiem - informuje Jerzy Szrejner.

Niepełnosprawność nie oznacza braku umiejętności i kwalifikacji. Niepełnosprawni robią wiele, aby obalić ten stereotyp, jak widać często pokazują wszystkim, że są świetnymi pracownikami, jednak należy najpierw dać im szansę. Taką szanse daje obecna ustawa. W opinii POPON-u i pracodawców zabierze ją natomiast nowelizacja, która czeka już tylko na podpis Prezydenta RP.


Artykuł bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"

**Czytaj także:
-

Lodołamacze 2010 nagrodzeni

-

Zostań Lodołamaczem - zatrudnij niepełnosprawnych

**

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


Zobacz też na MM Łódź

Wybory samorządowe 2010


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto