Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieobliczalne otwarcie "Brzucha Atlasa" w Atlasie Sztuki

Przemek Dana
Przemek Dana
Nieobliczalna, nieprzewidywalna, magiczna, złowieszcza - między innymi takimi słowami można określić najnowszą wystawę, która w piątek (19 listopada) zostanie otwarta w galerii Atlas Sztuki.

"Brzuch Atlasa" to już trzeci projekt przygotowany przez prof. Józefa Robakowskiego dla Atlasa Sztuki. Przygotował on pokaz przejawów sztuki nieobliczalnej, wystawę multimedialną, którą sam twórca określa jako: "operację mentalną realizowaną w geście: nieprzewidywalnym, fenomenalnym, kosmicznym, niepospolitym, rewolucyjnym, szczególnym, dziwacznym, seksualnym, blagierskim, sarkastycznym, unikalnym, perwersyjnym, humorystycznym, odchylonym, spektakularnym, ekscentrycznym, podskórnym, nieprzyzwoitym, fantastycznym, groteskowym, niewiarygodnym, osobliwym, wynaturzonym, absurdalnym, tandetnym, magicznym, oburzającym, złowieszczym, nieodpowiedzialnym...".

Po Brzuchu Atlasa z latarką

Najnowszy projekt realizowany z Atlasie Sztuki będzie z cała pewnością nietypowym przeżyciem dla każdego widza. - Na wystawie "Brzuch Atlasa" pokażemy, w pogrążonej w ciemnościach przestrzeni wystawienniczej Atlasa Sztuki, prace ponad trzydziestu artystów - opowiada Jacek Michalak. - Większość prezentowanych prac powstała niezależnie od naszej wystawy, często są to prace sprzed lat, choć pokażemy także prace stworzone specjalnie na jej potrzeby, jak praca Grzegorza Drozda z dwójką więźniów odsiadujących wyroki w Zakładzie Karnym nr 1 w Łodzi oraz Zakładzie Karnym w Łęczycy - dodaje Michalak.

Goście galerii, by zobaczyć wystawę, będą zmuszeni poruszać się po niej z latarką. Sam prof. Józef Robakowski, odnosząc się do skojarzenia "Brzucha Atlasa" z "Brzuchem architekta" Petera Greenawaya stwierdził w jednym z wywiadów, że: "W jego filmie fascynowało mnie, że ten bolący brzuch był tam obecny zarówno fizycznie, jak i metafizycznie. I tu też będziemy mieli do czynienia z wnętrzem czegoś bolesnego, co ma się dopiero w tej intymnej przestrzeni, dzięki innym ludziom, urodzić".

Otwarcie wystawy w piątek, 19 listopada, o godzinie 19.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto