MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza Agata na Mistrzostwach Świata

zdziba
zdziba
Jest sparaliżowana od 12 lat. Sama podkreśla, że gdyby nie ludzie, to nie mogłaby samodzielnie funkcjonować. Jednak nadal ma siłę, by spełniać swoje marzenia. Chce wziąć udział w Mistrzostwach Świata w Trail Orienteeringu w Norwegii.

Agata Ludwiczak, absolwentka Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, będzie jedyną niepełnosprawną Polką biorącą udział w zawodach biegu na orientację. Dlatego też AHE zorganizowało pomoc dla byłej studentki. Wykładowcy
i studenci z Wydziału Artystycznego wystawili na sprzedaż swoje prace. Chcą pomóc Agacie w zebraniu funduszy na wyjazd do Norwegii.


Magdalena Cerecka: Uległaś wypadkow jeszcze przed maturą. Możesz opowiedzieć, jak do tego doszło?

Agata Ludwiczak: O samym wypadku nie ma sensu opowiadać, ponieważ ważniejsze są jego konsekwencje. Podczas wypadku doszło do złamania szyjnego odcinka kręgosłupa, co spowodowało paraliż czterokończynowy. Nawet 2 lata po wypadku prawie w ogóle nie ruszałam rękoma. Teraz jest lepiej, jednak nadal potrzebuję pomocy we wszystkim.

To zadziwiające, że mimo wypadku oraz jego konsekwencji nie poddałaś się i kontynuowałaś naukę. A ponadto masz ukończone trzy kierunki studiów. To niemały wyczyn.

Tak. Jestem absolwentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na łódzkiej AHE, a także Stosunków Międzynarodowych oraz studiów podyplomowych w zakresie Public Relations. Ale muszę przyznać, że nie było łatwo.

**Przejdźmy do Twojej pasji. Wytłumacz czym jest Trail Orienteering? **

Jest to tzw. orientacja precyzyjna. Podobnie jak w zwykłym biegu na orientację na starcie dostajemy mapę z wyznaczonymi punktami kontrolnymi, w których musimy potwierdzić swoją obecność. Ponadto będąc na miejscu musimy z odległości nawet około 100-200 metrów określić, który z lampionów umieszczonych na trasie jest właściwym, oznaczonym na mapie. Poprawny może być jeden lub żaden. Czasem odległość miedzy tymi lampionami wynosi 30 centymetrów. Dlatego też potrzebna jest tu umiejętność dokładnego czytania mapy, gdyż wszystkie informacje znajdują się właśnie na niej.

Czemu właśnie taki rodzaj sportu wybrałaś?

Mimo tego, że jestem bardzo słaba fizycznie, mogę rywalizować na równi nawet z osobami w pełni sprawnymi. Jest ta sama trasa i punkty kontrolne. To mnie bardzo mobilizuje.

Rok temu byłaś na Mistrzostwach Świata w Trail Orienteeringu na Węgrzech. Jak wspominasz te zawody?

Były to moje pierwsze poważne zawody. Oczywiście nowe doświadczenie, a jednocześnie duże wyróżnienie. Tym bardziej, że brali w nich udział ludzie z całego świata, z kilkudziesięciu państw. Łącznie około 1000 osób.

Jak się przygotowujesz do tegorocznych Mistrzostw?

Staram się jak najwięcej ćwiczyć. Jednak jest to uzależnione też od czasu innych. Czasem pojawia się problem, kto mnie zawiezie, kto po mnie przyjedzie. Jednak wiele osób stara się znaleźć dla mnie chwilę i mi pomaga. Obecnie zbieram mapki łódzkich parków, czekam na poprawę pogody i ruszam w teren.

W tym roku planujesz wyjechać na zawody do Norwegii, a co za rok?

Mam nadzieję, że następne zawody. Jednak wszystko zależy od możliwości i funduszy.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia!

Czytaj także:
- Rozmowy o fatalnym stanie łódzkich obiektów sportowych
- Odwlekane wsparcie dla obiektów lekkoatletycznych
- Festiwal Koszykówki Marcina Gortata nie odbędzie się

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto