Mistrzostwa Europy koszykarek w Atlas Arenie

(h)
W środę w Łodzi na parkiecie hali Atlas Arena rozpocznie się decydująca faza Eurobasketu. Drużyny walczyć będą o medale i kwalifikacje olimpijskie. Rywalizacja obrońcy tytułu Francji z Litwą to najciekawsza para ćwierćfinałów 33. mistrzostw Europy koszykarek.

Francuzki zajęły dopiero trzecie miejsce w tabeli grupy F. W pierwszej fazie w Katowicach doznały porażki z Łotyszkami (po dogrywce 56:59), a w drugiej, także w Spodku, z Czarnogórą (68:73). Litwinki to wiceliderki grupy E, która rywalizowała w Bydgoszczy.

Niepokonana w turnieju Czarnogóra (lider grupy F), która debiutuje w mistrzostwach Europy, zmierzy się z teoretycznie najsłabszą ekipą grupy E - Turcją. Turczynki pokonały Białorusinki 65:56 w spotkaniu, którego stawką był właśnie awans do ćwierćfinałów.

W środę jako pierwsze na parkiet w Łodzi wybiegną Łotyszki, a o półfinał zagrają z wicemistrzyniami Europy Rosjankami. Po nich czwarta w grupie F Chorwacja, która sprawiła największą niespodziankę mistrzostw wyrzucając za burtę brązowego medalistę z 2009 r. Hiszpanię, zmierzy się z wicemistrzem świata i najlepszą drużyną grupy bydgoskiej - Czechami.

Awans na igrzyska olimpijskie w Londynie uzyska tylko mistrz, a cztery kolejne zespoły zagrają w turnieju kwalifikacyjnym.

Mecze w środę

■ Łotwa - Rosja (godz. 18)
■ Czechy - Chorwacja (20.30)

Mecze w czwartek

■ Czarnogóra - Turcja (18)
■ Litwa - Francja (20.30)

Niestety w tej fazie mistrzostw nie ma już biało-czerwonych. Tym samym Polki straciły szansę na zmagania o igrzyska olimpijskie, gdyż to właśnie ćwierćfinaliści rozstrzygną w Łodzi, kto zdobędzie jedno pewne miejsce (mistrz), a kto wywalczy prawo startu w dodatkowym turnieju kwalifikacyjnym do Londynu. Odbędzie się on za rok, prawdopodobnie w Europie.

Polski Związek Koszykówki dokona oceny występu kobiecej reprezentacji w mistrzostwach Europy w ciągu najbliższych trzech miesięcy - poinformował prezes Grzegorz Bachański. Trenerom Dariuszowi Maciejewskiemu i Arkadiuszowi Konieckiemu umowy wygasają z końcem mistrzostw.

Nasza reprezentacja zajęła ostatnie miejsce w tabeli grupy F, co oznacza, że zakończy turniej ex aequo na 11. miejscu z Brytyjkami. To najgorszy występ w historii Eurobasketu. Polki w fazie eliminacji wygrały tylko raz w pierwszym etapie - z Niemkami (75:60).