ME Siatkarek 2009: Hiszpania - Rosja 1:3

Marta Roszkowska
Dziś o 15:00 w hali Atlas Arena rozpoczyna się pierwszy mecz fazy play off, grupy E. Drugą rundę rozgrywek otwiera spotkanie Hiszpanii z reprezentacją Rosji.

Podopieczne trenera Vermeulena sprawiły w tym roku swoim kibicom miłą niespodziankę, wygrywając w minioną niedzielę mecz z Chorwacją i tym samym awansując do drugiej fazy rozgrywek ME 2009.

Dziś przeciwnik Hiszpanek jest zdecydowanie bardziej wymagający. Rosjanki oddały do tej pory w turnieju tylko dwa sety. W ostatnim meczu fazy grupowej wygrały z Belgią 3:2.

_Hiszpania: _E. Garcia Marquez, A. Ramirez, R. Lamas, A. M. Correa Esteban, A. Fernandez, Y. Hernandez, S. Hernandez Padilla, D. Sanchez, L. Paraja Lamos, M. Delgado, S. Gonzalez Leon, A. El-Amari Alonso.

Rosja: M. Borodakova, A. Makarova, M. Zhadan, E. Murtazeva, N. Safronova, Y. Merkulova, O. Fateeva, Y. Sedova, E. Gamova, M. Sheshenina, E. Kabeshova, T. Kosheleva.

Początek spotkania całkiem wyrównany, pierwsze akcje i Hiszpanki prowadzą 3:1. Rosjanki szybko odrabiają straty i wychodzą na prowadzenie, jednak Hiszpanki nie dają za wygraną i wyrównują 6:6.

Na pierwszą przerwę techniczną z jednopuntkowym prowadzeniem schodzi Rosja. Makarova myli się w zagrywce i jest 8:8.

A. Fernandez po prostej i piłka w boisku (9:9). Rosjanki popełniają błąd i Hiszpanki prowadzą już dwoma punktami. O przerwę prosi trener Kuzyutkin.

Gamova przełożyła ręce nad siatką i Hiszpanki mają 13 punkt. Y. Hernandez nie przebiła się na rosyjski blok i jest 13:11 dla drużyny Hiszpanii. Gamova wyrównuje na 13:13.

Przy stanie 14:13 dla Rosji o przerwę prosi tener Vermeulen. Kosheleva posyła piłkę w aut i jest 15:14. Na druga przerwę techniczną z dwupuntkowym prowadzeniem schodzi reprezentacja Rosji.

Nieporozumienie w drużynie Hiszpanii i Rosjanki mają 17 punkt. Atak z prawego skrzydła Y. Hernandez i Hiszpanki zdobywają 16 punkt. A. Fernandez zdobywa dla swojej drużyny 18 punkt. Z zagrywki nie schodzi. Y. Hernandez, jest po 19.

Safronova pocelowała zagywką A. Fernandez i Rosjanki wychodzą na dwupunktowe prowadzenie (21:19). Przerwa na życzenie trenera Vermeulena. Niezawodna Y. Hernandez i kolejny punkt dla Hiszpanii.

Niezawodna Y. Hernandez i kolejny punkt dla Hiszpanii. Pojedyńczy blok Gamovej i Rosjanki prowadzą trzema punktami (23:20). Pierwsza piłka setowa dla Rosjanek przy stanie 24:20, obroniona. Skuteczny atak Rosjanek i koniec pierwszego seta przy stanie 25:21.

Atakuje Garcia i pierwszy punkt w drugim secie dla Hiszpanii. Piłka bezpośrednio z obrony Hiszpanek wchodzi w boisko. Konsekwentna gra podopiecznych trenera Vermeulena i Hiszpania wychodzi na dwupunktowe prowadzenie (4:2).

Hiszpanki obijają ręce Rosjanek i zdobywają 6 punkt (6:3). As serwisowy Sanchez i trener reprezentacji Rosji prosi o przerwę. Atak Hiszpanek i schodzą na pierwszą przerwę techniczną z pięciopuntkowym prowadzeniem.

Hiszpankom nie udało się pokonać bloku Rosjanek i tracą jeden punkt. Długa wymiana piłek i Makarova powstrzymuje hiszpański atak. Przy stanie 8:7 dla Hiszpanii, trener Vermeulen prosi o przerwę.

Mylą się Rosjanki i jest 9:7. Garcia atakuje w boisko i podwyższa wynik na 10:7. Atak Makarovej i Rosja przegrywa już tylko dwoma puntkami. Hiszpanki obijają rosyjski blok i jest prowadzą 14:11.

Rosjanki zaczynają odrabiać straty, zdobywają punkt kontaktowy. Hiszpanki posyłają piłkę w aut i jest po 15. 16:15 dla reprezentacji Hiszpanii i druga przerwa techniczna.

Gamova atakuje w aut i jest 17:15 dla Hiszpanii. Popis obrony po hiszpańskiej stronie, ale Rosjankom udaje się wyprowadzić skuteczny atak. Hiszpański blok i jest 19:17. Kosheleva wyrównuje wynik na 19:19. Trwa walka punkt za punkt.

A. Fernandez zdobywa dla Hiszpanek 21 punkt. W kolejnej akcji Rosjanki wyrównują na 21:21, po czym wychodzą na prowadzenie. O przerwę prosi trener Vermeulen.

Rosyjski atak, boisko i 23 punkt. Hiszpanki odpowiadają tym samym i zdobywają 22 punkt, po czym wyrównują, jest po 23 i przerwa na prośbę trenera Kuzyutkina.

Emocjonująca końcówka seta, Rosjanki nadziewają się na hiszpański blok i Hiszpanki mają pierwszą piłkę setową, której nie wykorzystują (24:24). Hiszpanki nie zdołały pokonać potrójnego bloku Rosjanek, które wygrywają tego seta 26:24.

Pierwszy punkt w trzecim secie dla Hiszpanii. Rosjanki odpowiadają skutecznym atakiem z prawego skrzydła. Walka punkt za punkt i jest 2:2. Skuteczny blok Gamovej i jest 3:2 dla Rosji. Ponownie Gamova i czwarty punkt dla reprezentacji Rosji.

Hiszpanki atakują ponad blokiem w aut i przegrywają dwoma punktami (3:5). Kiwka Shesheniny i jest 6:4. Delgado walczy na siatce i zdobywa 5 punkt dla Hiszpanii. Podopieczne trenera Vermeulena wyrównują na 6:6. I wychodzą na jednopunktowe prowadzenie.

Borodakova wyrównuje i jest po 7. Myli się Paraja i przy stanie 8:7 dla Rosjanek, pierwsza przerwa techniczna. Tuż po przerwie technicznej Hiszpanki zdobywają punkt (8:8). Długie wymiany piłek i Rosjanki wychodzą na dwupunktowe prowadzenie.

Rosyjski blok wyrzuca piłkę w aut i jest po 10. Ponownie utrzymuje się walka punkt za punkt. Hiszpanki rewelacyjnie bronią atomowe ataki Rosjanek i jest 13:11. Druga przerwa techniczna, na którą Hiszpanki schodzą z czteropunktowym prowadzeniem.

Skuteczny blok Rosjanek zdobywa 13 punkt. Rosjanki gonią wynik, ale Hiszpanki utrzymują prowadzenie (18:14). Hiszpański blok i jest 19:14. O przerwę prosi trener reprezentacji Rosji. Rosjanki odrabiają dwa punkty i o przerwę prosi trener reprezentacji Hiszpanii (20:16).

Mylą się Rosjanki i jest 21:16 dla Hiszpanek. 17 punkt dla Rosji zdobywa Gamova. Hiszpanki obijają rosyjski blok i mają już 22 punkt. Atak Y. Hernandez z lewego skrzydła i do wygrania seta brakuje Hiszpanii tylko dwóch punktów. Przerwa na prośbę trenera Kuzyutkina.

Atak po bloku w aut i Rosjanki mają 18 punkt. 24:19 i pierwsza piłka setowa dla reprezentacji Hiszpanii. Którą kończy Y. Hernandez i Hiszpanki wygrywają trzeciego seta 25:19.

Początek kolejnego seta podobny do poprzednich, od dwupunktowego prowadzenia zaczynają Hiszpanki.

Kolejny skuteczny atak Y. Hernandez w tym spotkaniu i Hiszpanki prowadzą 4:1.

Borodakova zdobywa punkt z zagrywki i Rosjanki tracą do Hiszpanek już tylko jeden punkt. W kolejnej akcji wyrównują na**4:4**, po czym wychodzą na jednopunktowe prowadzenie.

Skuteczny atak Gamovej i 8**punkt dla Rosji**. Na pierwszą przerwę techniczną Rosjanki schodzą z dwupunktową przewagą.

Z lewego skrzydła Safronova i 9 punkt dla reprezentacji Rosji. Blok-aut i Hiszpanki odrabiają jeden punkt (9:7).

Ponownie niezawodny atak Y. Hernandez i Hiszpanki mają 8 punkt. Atak Delgado przynosi podopiecznym Vermeulena punkt kontaktowy na 10:11.
Przy stanie 13:11 dla Rosjanek przerwa**na prośbę trenera Hiszpanii**.

Po przerwie Rosjanki powiększają swoje prowadzenie na 14:10. Paraja zdobywa 11 punkt dla Hiszpanii. Na druga przerwę techniczną Rosjanki schodzą z przewagą 4 punktów.

13 punkt dla Hiszpanek zdobywa Sanchez. Kosheleva odpowiada atakiem i jest 17:13.

Safronova podwyższa wynik na 18:14. Y. Hernandez umieszcza piłkę w boisku i zdobywa dla swojej drużyny 15 punkt.

Skuteczny atak Borodakovej i 20 punkt dla Rosji. Fenomenalna Y. Hernandez zdobywa dla Hiszpanii 18 punkt. Przerwa na prośbę trenera Kuzyutkina.

Hiszpański blok zdobywa 19 punkt. W zagrywce popełnia błąd Sheshenina i jest 21:20 dla Rosji. Przy stanie 23:20 kolejna przerwa, tym razem na prośbę trenera Vermeulena.

Przy stanie 24:20 pierwsza piłka meczowa dla reprezentacji Rosji, którą skończyła Sedova. Rosjanki wygrywają czwartego seta 25:20 i całe spotkanie 3:1.

Relację z Atlas Areny prowadzi: Marta Roszkowska

Obsługa techniczna: Emilia Białecka, Arkadiusz Fochtman