Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maria Branyas jest najstarszą żyjącą kobietą na świecie. Poznaj sylwetkę superstulatki

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Maria Branyas przez całe życie cieszyła się dobrym zdrowiem. Na zdjęciu: Maria Branyas z matką i siostrą w Banyoles w Hiszpanii w 1928 roku. Licencja zdjęcia: domena publiczna/https://en.wikipedia.org/wiki/Mar%C3%ADa_Branyas#/media/File:MariaBrayansBanyolesSpain1928.jpg
Maria Branyas przez całe życie cieszyła się dobrym zdrowiem. Na zdjęciu: Maria Branyas z matką i siostrą w Banyoles w Hiszpanii w 1928 roku. Licencja zdjęcia: domena publiczna/https://en.wikipedia.org/wiki/Mar%C3%ADa_Branyas#/media/File:MariaBrayansBanyolesSpain1928.jpg Wikimedia Commons/ domena publiczna
Maria Branyas skończy w marcu 116 lat. Żyjąca w Hiszpanii superstulatka jest pogodną i ciekawą świata osobą. Jeszcze kilka lat temu była w stanie samodzielnie czytać gazety. Przytaczamy ciekawostki na temat Marii Branyas.

Spis treści

Maria Branyas to obecnie najstarsza kobieta na świecie

Maria Branyas jest najstarszą żyjącą Hiszpanką, a od niedawna również najstarszą żyjącą kobietą na świecie. Tytuł ten przypadł w jej udziale, gdy miała 115 lat i 320 dni. Branyas jest następczynią Lucile Randon, czyli siostry André, która zmarła w nocy z 17 na 18 stycznia 2023 r. w wieku 118 lat. 4 marca Maria Branyas będzie świętować swoje 116. urodziny. Po tym, jak Maria Branyas została okrzyknięta najstarszą żyjącą kobietą w Hiszpanii, córka założyła jej konto na Twitterze., gdzie można ją obserwować do dziś.

Jak wyglądało życie Marii Branyas?

Superstulatka urodziła się w 4 marca 1907 r. w San Francisco. Jej ojciec robił karierę jako dziennikarz. Między innymi stworzył hiszpańskojęzyczny magazyn „Mercurio”. Matka pochodziła z Barcelony.

Swoje wczesne dzieciństwo Maria Branyas spędziła w Stanach Zjednoczonych. Po tym, jak jej ojciec, Josep, zbankrutował i podupadł na zdrowiu, rodzice Marii postanowili przeprowadzić się do Hiszpanii. Swój plan zaczęli realizować w 1915 roku. Podróż na kontynent okazała się fatalna w skutkach. Ze względu na wojnę rodzina musiała płynąć okrężną trasą, przez Kubę i Azory. W tracie podróży ojciec Marii zachorował na gruźlicę, co skończyło się jego zgonem. Wdowa po Josepie wraz z dziećmi osiadła w Katalonii.

Duże zmiany w życiu Marii Branyas przyniósł 1931 r., kiedy to wyszła za mąż za lekarza, Joana Moreta. Kobieta ma z nim trójkę dzieci. Doczekała się także jedenaściorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt.

W 1976 r. Branyas została wdową. Można powiedzieć, że jej prawdziwe życie zaczęło się po osiemdziesiątce. Kobieta odbyła liczne podróże, m.in. odwiedziła Egipt, Włochy, Holandię i Anglię. Zaczęła także hobbystycznie szyć, zajmować się muzyką i oddawać się lekturom.

Według agencji EFE Maria Branyas do dzisiaj rezyduje w Katalonii. Kobieta od ponad 20 lat mieszka w domu opieki w Olot, w prowincji Girona. Została jego rezydentką w 2000 r., w wieku 93 lat.

Branyas pokonała COVID-19 i była najstarszym ozdrowieńcem

Najstarsza kobieta na świecie przeżyła epidemię Hiszpanki w 1918 r., dwie wojny światowe, wojnę domową w Hiszpanii i pandemię koronawirusa. W 2020 r., w wieku 113 lat, pokonała COVID-19. Chorobę przechodziła w domu opieki, odseparowana od swojego otoczenia i bliskich. Tym samym stała się najstarszym żyjącym ozdrowieńców na świecie. (Ten rekord pobiła dopiero siostra André, która w 2021 r. przeszła COVID-19 w wieku 117 lat.) Na szczęście objawy choroby utrzymywały się tylko przez kilka dni. Wcześniej Branyas odwiedzało ją wielu gości.

– W życiu trzeba umieć otaczać się dobrymi ludźmi, dzięki czemu w takich momentach jak ten można myśleć o wszystkich szczęśliwych chwilach, które się z nimi przeżyło – to pomaga przetrwać momenty samotności – mówiła o doświadczeniu lockdownu superstulatka, cytowana w 2020 r. przez magazyn Forbes.

Branyas jest silną i pozytywnie nastawioną do życia kobietą, jak wynika z relacji jej córki, Rosy Moret. Przez większość swojego życia kobieta cieszyła się dobrym zdrowiem i nigdy nie przeszła żadnej poważnej operacji. W wieku 110 lat nadal była w stanie samodzielnie czytać gazetę. Niestety na starość pogorszył jej się wzrok i słuch, co zaczęło jej znacznie utrudniać kontakt z otoczeniem.

Najstarsze kobiety na świecie – kto jest na podium?

Gerontology Research Group, amerykańska, organizacja badająca długowieczność, prawdopodobnie jako pierwsza ogłosiła, że Maria Branyas została najstarszą kobietą na świecie. GRG szacuje, że istnieje od 300 do 450 superstulatków, a więc osób, które mają powyżej 110 lat. Prowadzone są także badania na temat tajemnicy ich długiego życia. Możliwość zwalczania chorób przez układy odpornościowe rekordzistów może mieć związek z produkcją limfocytów T, czyli białych krwinek, które odgrywają kluczową rolę w odpowiedzi organizmu na choroby – wskazuje Forbes. Z kolei sama Branyas chwali sobie bardzo jogurty, które regularnie spożywa.

Wśród innych żyjących superstulatek na szczególną uwagę zasługują: Fusa Tatsumi z Japonii, młodsza jod Branyas zaledwie o dwa miesiące (urodzona 19 kwietnia 2022 roku) oraz pochodząca z Kalifornii Edith „Edie” Ceccarelli, która ma 114 lat (urodzona 5 lutego 1908 roku). Ciekawostkę stanowi fakt, że w zestawieniu 8 najdłużej żyjących kobiet na świecie połowę stanowią Japonki.

Najstarsze żyjące kobiety na świecie według GRG to:

  • Maria Branyas Morera (USA/Hiszpania)
  • Fusa Tatsumi (Japonia)
  • Edie Ceccarelli (USA)
  • Tomiko Itooka (Japonia)
  • Inah Canabarro Lucas (Brazylia)
  • Hazel Plummer (USA)
  • Kimiko Ono (Japonia)
  • Yasue Okai (Japonia)

Sukienki w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Maria Branyas jest najstarszą żyjącą kobietą na świecie. Poznaj sylwetkę superstulatki - Strona Kobiet

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto