18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Manufaktura na weekend

(kac)
Oto co przygotowała Manufaktura na weekend.

TrotuArt po raz siódmy

Kolorowego smoka i jego nieustraszonego pogromcę, szewca Kopytko oraz sprzedawców magicznie ożywionych przedmiotów – wszystkie te bajkowe postaci będzie można spotkać na rynku Manufaktury. VII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej TrotuArt już w najbliższy weekend 22 i 23 września.

Siódma edycja międzynarodowego Festiwalu TrotuArt rozpocznie się na rynku Manufaktury w sobotę o godz. 19:00 spektaklem „Gil pogromca smoków”. Będzie to porywające widowisko teatralne z udziałem czternastu artystów w barwnych kostiumach. Olbrzymie dekoracje i niezwykłe postaci rodem ze średniowiecza pomogą przenieść widzów w świat tolkienowskiej mitologii. Muzycznym tłem tego plenerowego spektaklu będą etniczne brzmienia z różnych stron świata. Wśród bohaterów nie zabraknie ogromnego, niszczycielskiego, ziejącego ogniem smoka. Podstępnemu, siejącemu postrach potworowi czoła stawi odważny Gil. Wśród dziwacznych i często komicznych postaci znajdą się też groźny Olbrzym i próżny, żądny bogactw król. Spektakl powstał na podstawie utworów J. R. R. Tolkiena, „Silmarillion” i „Farmer Giles of Ham”. Fantastyczne przygody, zabawni bohaterowie spektakularne walki i wspaniałe pokazy ogniowe zapewnia dobrą zabawę całej rodzinie.

Na kolejny familijny spektakl Teatr Arlekin zaprasza do Manufaktury w niedzielę o godz. 13:00. „Bajkowy stragan” zrealizowano w konwencji teatru przedmiotu. Kolorowy, rozśpiewany spektakl przeznaczony jest przede wszystkim dla młodych widzów w wieku od 3 do 10 lat, a jego akcja rozgrywa się pomiędzy dwoma niezwykłymi straganami na zupełnie zwyczajnym ryneczku. Sprzedawane tam przedmioty ożywają i stają się bohaterami przezabawnych opowieści.

Ostatnie sobotnie plenerowe widowisko, czyli lalkowy „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” według Kornela Makuszyńskiego rozpoczyna się o godz. 15:00. Opowiada historię pewnego młodego Szewca, który zamiast robić buty wciąż psocił i płatał figle. Wkrótce stał się prawdziwym utrapieniem dla każdego, kto tylko stanął na jego drodze. W końcu postanowił wyruszyć w świat szukając nowych przygód. Spotkał Kaczora Kwaka, który został jego przyjacielem i nauczył go, że można psocić i żartować tak, żeby nieść ludziom radość i uśmiech.

W czasie VII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej TrotuArt na rynku Manufaktury stanie też TrotuArtowe miasteczko teatralne. Pomiędzy przedstawieniami dzieci będą mogły wziąć udział w spotkaniu z lalkami i animatorami. Dowiedzą się na czym polega różnica między marionetkami niciowymi, kukłami, jawajkami czy sycylijkami. Każdy śmiałek będzie mógł spróbować swoich sił jako aktor-animator. Maluchy o zacięciu plastycznym mogą przyłączyć się do tworzenia ogromnych arlekinowych czapek z papieru. W teatralnym miasteczku będzie też można przymierzyć rozmaite teatralne kostiumy, kapelusze i maski, albo dzięki charakteryzacji przeobrazić się w dziwnego stwora. Po rynku tradycyjnie już krążyć będzie sympatyczna smoczyca Niunia.

Szczegółowy harmonogram spektakli i opis działań artystycznych znajduje się na stronie festiwalu www.trotuart.pl

Europa na nowo

Brak stabilności, konflikty polityczne, kryzys gospodarczy - jak może wyglądać Europa w bliższej lub dalszej przyszłości? Nad tym zastanawiają się artyści prezentujący swoje prace na wystawie Niewczesne historie w Muzeum Sztuki ms² w Manufakturze. Otwarcie wystawy, która jest częścią międzynarodowego projektu Europa (do potęgi) n w piątek, 21 września o godz. 18:00.

W ramach wystawy Niewczesne historie można będzie obejrzeć 18 prac - projektów stworzonych przez znakomitych współczesnych artystów. Ich forma będzie bardzo różna: od filmu, fotografii, plakatu, poprzez rzeźbę czy instalacje aż po działania w przestrzeni miejskiej. W różny sposób odnoszą się one do sytuacji współczesnego świata, stanowiąc wyraz przemyśleń nad tym, jak mogą się potoczyć jego losy. Stwarzają perspektywę, z której w nowy sposób można zobaczyć Europę i postawić pytania o jej przyszłość. Zwracają uwagę na napięcia społeczne (fotografia Republika Mohameda Bourouissy prezentuje zbuntowaną młodzież z paryskich przedmieść) czy na różnice kulturowe (Palipaduazennije Aleksandra Komarova przedstawia historię o adaptacji emigrantów). Prowokują refleksje na temat wpływu na codzienność zjawisk przyrody, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć (Planeta Gast Bouschet, Nadine Hilbert), a także rozprawiają się z europejskimi stereotypami, dotyczącymi wartości i wyjątkowej roli Starego Kontynentu (Nástio Mosquito Europa).

Jens Haaning poproszony o stworzenie nowej pracy odnoszącej się do problemu Unii Europejskiej zdecydował się na proste działanie. Postanowił wyeksponować na fasadzie budynku Muzeum Sztuki ms² duńską flagę. W ten sposób podkreśli stanowiącą jednocześnie i siłę, i zagrożenie dla Unii Europejskiej - kwestię narodowej identyfikacji.
Kolejne działanie w przestrzeni miejskiej będzie miało miejsce w Łodzi za sprawą kolektywu artystów Slavs and Tatars. Woda w fontannie na rogu ul. Tuwima z pl. Komuny Paryskiej zostanie zafarbowana na czerwono w nawiązaniu do szyickich obchodów miesiąca muharram. Czerwona woda, która symbolizuje męczeńską krew, jednocześnie wywołuje radosną atmosferę w przestrzeni miejskiej.

Wystawa Niewczesne historie jest częścią projektu Europa (do potęgi) n, który jest międzynarodową inicjatywą Goethe Institute. Wydarzenia prezentujące różne wizje przyszłości Europy realizowane są również w Brukseli, Londynie, Mińsku, Nowym Sadzie, Oslo, San Sebastian, Stambule oraz Pekinie.

Wystawa w Muzeum Sztuki ms² potrwa do 2 grudnia. Towarzyszyć jej będą: konferencja naukowa oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Szczegółowe informacje na stronie: www.msl.org.pl. Ze strony można także nieodpłatnie pobrać katalog wystawy.

Stara miłość nie rdzewieje

To auto zmotoryzowało Polskę. Dla wielu Polaków fiat 126p był pierwszym samochodem w życiu. Jak to możliwe, że mieściła się do niego cała rodzina, namiot, materac i nawet pies? Okazją do przypomnienia sobie tych starych, dobrych czasów będzie zlot maluchów na rynku w Manufakturze w najbliższą sobotę (22.09).

Jesienny zlot maluchów w Łodzi jest już tradycją. W tym roku odbędzie się po raz trzeci. Poprzedzą go jak zwykle zawody organizowane przez Automobilklub Łódzki na Motodromie. Wspólny wjazd na rynek Manufaktury zaplanowano na godz. 14:00. Tam będzie można obejrzeć ponad 70 różnych egzemplarzy fiata 126p. Wśród nich będą modele klasyczne, a także, te po całkowitym tuningu, albo przynajmniej solidnie podrasowane. Do tych drugich z pewnością należą fiaty z silnikami o pojemności 1,2 litra, które osiągają nawet 160km/h czy maluchy ze znacznie obniżonym podwoziem, którymi można ostro wejść w zakręty. Nie da się nie zwrócić uwagi na gazeciaka - fiacika wyklejonego gazetami czy czerwonego malucha na białych felgach z naprawdę mocnym, pomalowanym na biało silnikiem.
Dla młodych fanów motoryzacji organizatorzy przygotowali konkurs rysunkowy, a na scenie popisy łódzkich grup tanecznych. O 14:30 tradycyjna część łódzkiego zlotu, czyli próba zmieszczenia w maluchu jak największej liczby dzieci, a potem także dorosłych. Zlot nie może się odbyć bez wyborów najładniejszego maluszka i najlepszego radia samochodowego. O godz. 18:00 nagrodzeni zostaną zwycięzcy porannych konkurencji sprawnościowych organizowanych na Motodromie. Rozstrzygnięte też zostaną konkursy na: najmłodsze, najstarsze, najwyższe i najniższe auto zlotu. Zakończenie dnia maluchów w Manufakturze i wspólny wyjazd o godz. 19:00. Elementem towarzyszącym imprezy będzie wydawany co roku folder z historią małego fiata, ilustrowany zdjęciami z zeszłorocznego spotkania właścicieli i fanów fiacika. Jesienny zlot maluchów w Manufakturze jest obok zlotu ogólnopolskiego największą imprezą maluchową w Polsce. Co więcej, przyszłoroczny jubileuszowy, bo 10. Ogólnopolski zlot Fiata 126p ma odbyć się pod koniec sierpnia właśnie w Łodzi.

Dzień Przedszkolaka

Beztroska zabawa, drzemka w ciągu dnia, a potem podwieczorek - o powrocie do przedszkola marzy pewnie niejeden dorosły. O tym, jak dobrze być przedszkolakiem przekonają się także dzieci, które 20 września (czwartek) będą bawić się w Manufakturze na festynie zorganizowanym z okazji Pierwszego Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Początek o godz. 10:00.

W Dniu Przedszkolaka na rynku Manufaktury będzie bawić się około tysiąca dzieci z przedszkoli z Łodzi, a także innych miast m.in: Poznania, Częstochowy, Sieradza czy Piotrkowa Trybunalskiego. Festyn ma charakter otwarty, rozpocznie się o godz.10:00 prezentacją przedszkoli i występami najmłodszych. Na dzieci czekają dmuchane place zabaw, zamki, statek piracki, warsztaty plastyczne ”Balon”. Wszystkie maluchy ucieszą pewnie klauni na szczudłach, budowanie z klocków oraz zabawy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Oprócz wesołej zabawy i integracji dzieci z różnych przedszkoli celem festynu jest także edukacja. Organizatorzy zaplanowali dla dzieci spotkania z przedstawicielami straży pożarnej, policji i ratownikami medycznymi. Podczas tego spotkania dowiedzą się jak powinny się zachować w sytuacji zagrożenia i do kogo zwrócić się po pomoc. O 12:00 do nieba polecą kolorowe balony z marzeniami wszystkich uczestników imprezy – marzenia zaproszonych gości, nauczycieli i dzieci. Pierwszy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka potrwa do godz. 15:30. W razie niepogody festyn zostanie przeniesiony do Magazynu Bawełny.

Organizatorami Pierwszego Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka są dyrektorzy przedszkoli miejskich w Łodzi, a współorganizatorami Wydział Edukacji Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi oraz Rada Osiedla Stare Polesie.

Pierwsze kroki na wybiegu. Mali modele poszukiwani

Coraz bliżej siódma edycja Manufaktura Fashion Week/Fast Fashion. Publiczność czekają dziesiątki pokazów, w tym z udziałem… hologramów, ale też prezentacje mody dziecięcej. Właśnie dlatego, jak co roku Manufaktura szuka młodych modeli, którzy nie tylko wystąpią na jej wybiegu, ale też powalczą o profesjonalną sesję zdjęciową. Casting już w najbliższą niedzielę.

To może być początek wielkiej kariery w świecie mody – profesjonalny pokaz w czasie dużej imprezy. Szansę na ten pierwszy krok będą mieć dzieci w wieku od 4 do 12 lat, które pod opieką rodziców przyjdą w najbliższą niedzielę (23.09) do galerii handlowej Manufaktury i wezmą udział w castingu. Między godz. 12:00 a 18:00 w małej rotundzie w pobliżu „W Biegu Cafe” na przyszłe gwiazdy czekać będą profesjonalny fotograf i jury. Po sesji zdjęciowej, sędziowie wybiorą te dzieci, które wezmą udział w pokazach mody w ramach Manufaktura Fashion Week/Fast Fashion 2012. Finałowy pokaz kolekcji dziecięcej odbędzie się w niedzielę 7 października. Wtedy też wybrani zostaną mały model i modelka Manufaktury, którzy wezmą udział w profesjonalnej sesji do zimowego wydania Magazynu Manufaktury. Co ważne, zwycięska para modeli na koniec przygody z modą, za sesję do magazynu otrzyma wynagrodzenie po 500 zł.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto