Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Manufaktura na weekend [10 - 11 listopada]

(kac)
Oto co przygotowała Manufaktura na weekend.

Piknik Niepodległościowy w Manufakturze

Inscenizacje, wystawy i ekspozycje, prezentujące walkę Polski o niepodległość oraz dzieje służb mundurowych, unikatowe pojazdy wojskowe, historyczne stroje. Sporo będzie się działo na Pikniku Niepodległościowym w Manufakturze. Na zaproszenie Jolanty Chełmińskiej, wojewody łódzkiego, 11 listopada w Manufakturze zagoszczą grupy rekonstrukcyjne, żołnierze, strażacy, strażnicy miejscy i policjanci, by uczcić Święto Niepodległości.

Czytaj więcej: Piknik Niepodległościowy w Manufakturze

Komediowo w sobotę, w niedzielę patriotycznie

Tak zapowiada się najbliższy weekend w Teatrze Małym w Manufakturze. W sobotę na jego deskach wystąpią gościnnie aktorzy teatru „Korez” z Katowic w komedii „Dwa”. Natomiast w niedzielę w ramach cyklu „Czytamy klasykę polskiego dramatu” aktorzy Małego czytać będą „Warszawiankę”.

Sobotnia propozycja to aktorski popis w wykonaniu Grażyny Bułki i Mirosława Neinerta. W sztuce Jima Cartwrighta wyreżyserowanej przez Roberta Talarczyka nieustannie przeplata się komizm i tragizm. Dynamicznie zmieniająca rytm rozmowa dwojga ludzi przy barze pozwala niejako mimochodem przemycać prawdę o istocie ludzkich relacji. Aktorzy wcielą się w kilkanaście postaci, dzięki czemu zaprezentują skomplikowane międzyludzkie związki, a spektakl szybko się nie znudzi. Sobotnie spotkanie z aktorami katowickiego Teatru „Korez” snującymi iskrzącą się od komicznych sytuacji opowieść rozpocznie się o godzinie 19:15.

Niedziela należeć będzie natomiast do dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Po sukcesie narodowego czytania „Pana Tadeusza” Teatr Mały proponuje swoim widzom kolejne klasyczne utwory, przedstawione w prostej, ale niepozbawionej scenicznego wyrazu formie.

Proponowana na niedzielę „Warszawianka” znakomicie wpisuje się w atmosferę Święta Niepodległości. Dramat nawiązujący do pieśni Kazimierza Delavigne’a stanowi komentarz powstania listopadowego, a jego akcja rozgrywa się w sztabie gen. Józefa Chłopickiego, stacjonującego w Dworku Grochowskim w czasie bitwy pod Olszynką Grochowską 25 lutego 1831 r. Bohaterowie „Warszawianki” czekają na rozstrzygnięcie bitwy, na to co przyniesie los. I właśnie los, jego dokonanie się wypełnia pierwszy plan dramatu, stanowiącego polemikę Wyspiańskiego z fatalistycznym pojmowaniem historii i służby ojczyźnie. A los wypełni się, gdy Wiarus przyniesie wiadomość o klęsce.

Układ odczytania „Warszawianki” przygotował Mariusz Pilawski, a o oprawę scenograficzną zadbał Kajetan Kreutz – Majewski. W postaci dramatu wcielą się: Marek Lipski (Generał Józef Chłopicki), Marek Kasprzyk (Jan Skrzynecki), Tomasz Kubiatowicz (Hieronim Ludwik hrabia Pac), Bogumił Antczak (Kazimierz Małachowski), Magdalena Kaszewska (Maria), Małgorzata Lipka (Anna), Anna Grzeszczak (Matka Panien), Witold Łuczyński (Młody oficer) i Mariusz Pilawski (Literat). Na spotkanie z klasycznym dramatem polskim Teatr Mały zaprasza na godzinę 17:15.

W kolejnych odsłonach cyklu „Czytamy klasykę polskiego dramatu” aktorzy Teatru Małego przypomną publiczności między innymi sztuki „Powrót posła”, „Fircyk w zalotach” i „Fantazy”.

Relaks i slow fashion w Fabryce po godzinach

Wymiana ubrań, stylistyczne porady i ploteczki przy kawie. Tak zazwyczaj przebiegają wymianki w Fabryce po godzinach w Muzeum Fabryki. Ta najbliższa w sobotę (10.11), która zacznie się o godz. 11:00 będzie inna, bo po spotkaniu z modą organizatorzy proponują pokazowe zajęcia z medytacji i relaksacji z elementami pilatesu, yogi oraz ćwiczeń z piłkami.

Czasem zdarza się kupić coś pod wpływem chwili. Później okazuje się że to może nie do końca właściwy rozmiar, fason, czy kolor. Takie ubranie niepotrzebnie zajmuje miejsce w szafie, ale jest praktycznie nowe, więc szkoda je wyrzucić. Dylemat co z nim zrobić pomoże rozwiązać wymianka w Fabryce po godzinach, czyli w przestrzeni górnej sali Muzeum Fabryki w Manufakturze. Impreza swapowa to znakomity sposób na to, żeby zrobić trochę miejsca w szafie i znaleźć coś w zamian dla siebie. Ale nie tylko.

- To również okazja, by poznać nowych ludzi o takich samych pasjach i zainteresowaniach – mówi Anna Mokrosińska, dyrektor Muzeum Fabryki. – Dziewczyny, które spotykają się na naszych „wymiankach” lubią modę i mają na nią podobne spojrzenie. Zgodnie z filozofią slow fashion nie podążają bezrefleksyjnie za szybko zmieniającymi się trendami, szukają raczej sposobów, żeby przez strój wyrażać własną indywidualność – wyjaśnia.

Na wymiankę w Fabryce po godzinach warto przynieść nie tylko stroje, które nam się znudziły, ale także dodatki czy biżuterię - być może spodobają się komuś innemu.

Wstęp: 5zł, dla uczestników programu baby Bum: 1 zł.

Najbliższy swap potrwa do godziny 13:30, a o godzinie 14:00 rozpoczną się pokazowe zajęcia z medytacji i relaksacji z elementami pilatesu, yogi i ćwiczeń z piłkami. Zajęcia pomogą zyskać mocne i sprawne ciało oraz równowagę psychofizyczną. Poprowadzi je Bożena Balcer - ekspert z wieloletnim doświadczeniem. Jeśli ktoś chce połączyć swap z ćwiczeniami, oprócz ubrań na wymiankę powinien wziąć ze sobą wygodne, sportowe ubranie.

„To była bardzo dobra telewizja” – spotkanie z Dariuszem Michalskim

Tworzona przez ludzi pełnych pasji, uporu, wytrwałości. Taką telewizję z sentymentem wspomina Dariusz Michalski, który przy okazji jubileuszu 60-lecia TVP postanowił opisać jej historię. O swojej książce „To była bardzo dobra telewizja” autor opowie czytelnikom w czasie spotkania w Empiku w Manufakturze, które w najbliższą sobotę o godzinie 17:00.

Dziennikarz, publicysta muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny w książce „To była bardzo dobra telewizja” wraca do innych czasów i innej Telewizji Polskiej, takiej, jaką pamięta i z sentymentem wspomina. Jak zapewnia autor książka nie jest ani encyklopedią, ani kompendium, ani wademekum. Poświęcona jest przede wszystkim ludziom. Prezentuje ich śmiałe pomysły, wytrwałość, konsekwencję, ambicję, talent. Opowiada o tych, którzy tworzyli telewizję od samego początku, a potem próbowali realizować misję, choć rzadko bywało łatwo. Mówi też o niepowodzeniach, pomykach, wpadkach, nawet klapach, bez których sukces smakuje gorzej, a przynajmniej inaczej.

Autor przypomina ludzi, a nie stanowiska, jakie pełnili; audycje – nie redakcje, które je przygotowywały. Nie poświęca czasu strukturom organizacyjnym, skomplikowanym sieciom wzajemnych zależności, układom władzy. Zajmuje go tylko to, co docierało do telewidza.

To nie pierwsza książka Dariusza Michalskiego. Miłośnik, znawca i dokumentalista rock & rolla, historyk muzyki rozrywkowej. Autor biografii Kaliny Jędrusik. W latach 80. razem z Ryszardem Wolańskim redagował w TVP "Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej". Jest autorem dwóch kompendiów polskiej muzyki rozrywkowej ("Powróćmy jak za dawnych lat..." i "Piosenka przypomni ci") oraz książkowych portretów Johna Lennona, Czesława Niemena, Jerzego Wasowskiego, Wojciecha Młynarskiego i Aliny Janowskiej. Współautor "500 zagadek z muzyki rozrywkowej". Wieloletni współpracownik radiowej Trójki, w której prowadził magazyn muzyczny "Interradio".

Warto zasięgnąć z tej skarbnicy wiedzy. Okazja do tego nadarza się już w najbliższą sobotę w czasie spotkania w Empiku, o godzinie 17:00.

Sobota z książkami

Żywa biblioteka wolontariatu, zbiórka książek, a także gry i zagadki literackie w ramach akcji „Łódzkie czyta” – sobota to będzie w Manufakturze czas dla miłośników książek i dla tych, którzy przez wolontariat chcą zmieniać świat.

Wolontariusze czerpią radość z pomagania innym i metodą małych kroków zmieniają wokół siebie świat. O tym, że bez pieniędzy nie zawsze oznacza „za darmo” przekonują uczestnicy akcji Wolontariat kreuje Łódź, w ramach której w najbliższą sobotę w Manufakturze powstanie Żywa Biblioteka.

Żywe książki stworzą nietypową bibliotekę w sobotę (10.11) w rotundzie galerii handlowej Manufaktury. Będzie je można „czytać” od godziny 14:00 do 18:00. Przez ten czas wolontariusze z europejskiego programu wymiany wolontariackiej, pochodzący z różnych krajów Gruzji, Francji, Chorwacji, Niemiec, Hiszpanii opowiadać będą swoje historie, ale też odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące wolontariatu. Wyjaśnią, jak to jest przenieść się na rok do innego kraju i spróbują czy naprawdę wolontariat zmienia świat.

Jedną z „książek” jest Kate - macedońska artystka, która w Łodzi pracuje jako wolontariuszka w bibliotece. Tu prowadzi zajęcia artystyczne dla najmłodszych czytelników. „Wyczytać” można z niej uwielbienie dla podróży autostopem, dzięki którym zjeździła już całą Europę.

Inny tom to Paulinne, Francuzka, absolwentka kognitywistyki zafascynowana procesami, jakie zachodzą w mózgu pod wpływem nauki języka. W Polsce jest wolontariuszką w bibliotece, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne i językowe.
Sobotnia akcja to również możliwość porozmawiania z Niclasem z Niemiec, dla którego wolontariat w Domu Kultury w Zgierzu to sposób na spędzenie tzw. gap year.

W Żywej Bibliotece pojawią się też pani Nina, pani Jadwiga, pani Róża - wolontariuszki-seniorki, które organizują warsztaty międzypokoleniowe w pogotowiach opiekuńczych.

Historii do wysłuchania będzie więcej.

Żywa Biblioteka to nie jedyny „książkowy” element soboty w Manufakturze. Tego dnia w rotundzie galerii handlowej Manufaktury prowadzona będzie zbiórka książek dla mieszczącej się po sąsiedzku Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź Śródmieście Filia nr 1, przy ulicy Ogrodowej 24. Jej mali czytelnicy czekają na lektury szkolne, powieści przygodowe, fantastyczne i bajki. Ucieszą się z książek nowych, jak i używanych. Przyniesione lektury będzie można zostawić na półkach stojących w rotundzie regałów.

Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, główny organizator kampanii „Łódzkie Czyta”, przygotowała rodzinne „Gry i zabawy literackie”. Między godziną 11:00 a 18:00 zaprasza najmłodszych czytelników do udziału w zajęciach plastycznych, grach i zagadkach literackich oraz głośnym czytaniu wybranych wierszy i bajek. W samo południe w rotundzie pojawi się też „Latająca babcia”, pani Barbara Maciejewska, która wystąpi w roli sympatycznej czarownicy i otworzy przed dziećmi zaczarowany bajkowy świat.

Ponadto, na towarzyszącej akcji wystawie oglądać będzie można prace nagrodzone w konkursie „Książka na murze”. Został on zorganizowany w ramach XI Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych, a adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i polegał na zaprojektowaniu murali.

Manufaktura w dzień bez zakupów

W najbliższą niedzielę galeria handlowa w Manufakturze będzie zamknięta, jednak rynek Manufaktury, jak zwykle tętnić będzie życiem i to nie tylko za sprawą Pikniku Niepodległościowego, który organizowany jest z okazji 11 listopada.

Przed nami kolejny dzień świąteczny – dzień bez zakupów. W Manufakturze będzie można jednak spędzić czas atrakcyjnie. Po Pikniku Niepodległościowym dobrze byłoby trochę się ogrzać i coś zjeść. Warto więc wiedzieć, że w Manufakturze otwarte będą puby i restauracje usytuowane na rynku: Anatewka, Bierhalle, Green Way, Hana Sushi, La Vende, The Mexican, Pierrorogeria, Pizza Hut, Browar de Brasil, Tawerna Pepe Verde, Sioux i Sphinx. Pracują też Hot Spoon Thai Kitchen, Ganesh, Bellanapoli, Marcello, Polka, Street Art Deluxe i otwarta niedawno restauracja z kuchnią amerykańską - Mega Burger.

Dobrym pomysłem na chłodne popołudnie może okazać się kawa w Coffee Heaven czy gorąca i poprawiająca humor czekolada w Pijalni Czekolady Wedel. Od 11:00 pracuje też Naturalna Joguteria Lodowa.

Cinema City zaprasza maniaków filmu już od godz. 9:30 rano a w kręgle w Grakuli zagrać będzie można od 10:00. Także Stratosfera i Jazda Park czynne będą od godz. 10:00. Godzinę później zaczyna Arena Laser Games. W samo południe dla najmłodszych podwoje otworzy Kinderplaneta. Natomiast Muzeum Fabryki otwarte będzie dla wszystkich zwiedzających tak jak w weekend czyli w godzinach 11:00-19:00. Wieczorem warto wybrać się do Teatru Małego, który na 17:15 zaprasza na spektakl „By czas nie zaćmił i niepamięć. Czytamy klasykę polskiego dramatu. Warszawianka, Stanisława Wyspiańskiego”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto