Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lyon - miasto partnerskie Łodzi: łączy nas włókiennicza i filmowa tradycja [zdjęcia]

Parise
Parise
Jednym z miast partnerskich Łodzi jest francuski Lyon. Co, oprócz oficjalnej umowy zawartej w 1991 roku, łączy oba miasta? Przedstawiając obraz Lyonu postaram się pokazać pewne podobieństwa (i różnice) Lyonu i Łodzi.
Zobacz, jak wygląda Łódź na starych pocztówkach

Idea miasta partnerskiego ma na celu wymianę przede wszystkim gospodarczą i kulturalną pomiędzy miastami (zazwyczaj) różnych państw. Jednym z miast partnerskich Łodzi jest francuski Lyon. Jakie jest nasze miasto wiemy doskonale, a jaki jest Lyon? Co, oprócz oficjalnej umowy zawartej w 1991 roku, łączy oba miasta?  Przedstawiając obraz Lyonu postaram się pokazać pewne podobieństwa (i różnice) Lyonu i Łodzi.

Lyon położony jest w środkowo-wschodniej części Francji, nad dwiema rzekami: Rodanem i Saoną. Jest stolicą regionu i departamentu. Populacja Lyonu wynosi 480 tys., ale już liczba mieszkańców całej aglomeracji szacowana jest na 1 mln 400 tys.

Początki Lyonu sięgają dużo dalej niż Łodzi, bo pierwsze wzmianki o mieście datuje się na 43 r. p.n.e. Była to wówczas rzymska kolonia wojskowa zwana Lungundum. Od tamtego czasu osada ta systematycznie się rozwijała będąc wielokrotnie pod panowaniem na przemian Burgundów i Franków. Prawa miejskie Lyon uzyskał 116 lat wcześniej niż Łódź bo w 1307 roku.

Tkactwo i przemysł włókienniczy wspólnym mianownikiem

Rozwój obydwu miast związany jest niezparzeczalnie z tkactwem i przemysłem włókienniczym, z tą jednak różnicą, iż w Lyonie manufaktury włókiennicze rozwijały się wcześniej, bo już w średniowieczu. Z czasem miasto stało się największym i najsławniejszym w Europie ośrodkiem jedwabnictwa. Największy rozkwit przemysłu tkackiego przypada na XVIII wieku. Do dziś w starej (gotycko - renesansowej) części miasta (tzw. Vieux Lyon) można podziwiać domy tkaczy ze słynnymi Traboules - wąskimi tajemnym przejściami pomiędzy ulicami wykorzystywanymi przez rzemieślników głównie do transportu towarów.

Ale Lyon to nie tylko stare miasto, to także wschodnie dzielnice z pięknymi secseyjnymi kamienicami. Secesja w Lyonie jest równie piękna jak w Łodzi, z tą różnicą, że tam budynki są utrzymane w świetnym stanie. Generalnie w Lyonie tak jak i w Łodzi zabudowa nie jest wysoka, na palcach jednej ręki można policzyć wysokie wieżowce. Skoro mowa o nowoczesnej architekturze, to nie sposóbo nie wspomnieć o słynnym "Ołówku", czyli wieżowcu banku Crédit Lyonnais przypominającym zatemperowany ołówek, wyróżniającym się w panoramie Lyonu.

Mieszkancy Lyonu chętnie spędzają wolny czas czy też przerwę na lunch w okolicy pięknej fontanny projektu Fryderyka Augusta Bartholodiego na placu Terreaux, przy czym w porównaniu do kontrowersyjnej łódzkiej fontanny, fontanna Bartholodiego jest prawdziwym dziełem sztuki.

Filmowe związki Łodzi z Lyonem

Związki z filmem i kinem to kolejna rzecz, która w pewnym sensie łączy oba miasta. To tu w Lyonie urodzili się, pracowali i wymyślili pierwszy kinematograf bracia Lumiere. To tu powstał pierwszy na świecie film i pewnie, gdyby nie to wydarzenie, to kto wie, ale być może nikt by dziś nie słyszał o naszej Łódzkiej Szkole Filmowej. Podobiznę braci Lumiere można podziwiać na słynnym Lyonskim muralu, a właściwie fresku iluzjonistycznym, namalowanym na pustej ścianie budynku. Fresk ten przedstawia najwybitniejsze postaci z życia Francji, które wyglądają jak żywe.

Lyon, traktowany przez przewodniki trochę po macoszemu, jest miastem, które oferuje bardzo wiele każdemu. Jest miastem zaskakującym, prężnie się rozwijającym. Ale to nie tylko nowoczesny ośrodek przemysłowy i uniwersytecki, to także miasto kultury i wspaniałej kuchni, miasto które się rozwija zachowując i dbając o swoje dziedzictwo. Myślę że nasza Łódź mogłaby (a nawet powinna) brać przykład z Lyonu. Życzę wszystkim, aby łodzianie chodzili po ulicach tak uśmiechnięci jak mieszkańcy Lyonu chodzą po swoich ulicach.

Czytaj także: MMLodz.pl/Magazyn

Piotrkowska, czyli łódzka "Piąta Aleja" od 4,5 zł
80-tonowy potwór z dworca Łódź Fabryczna [zdjęcia+wideo]

Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto