Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie rozwiązania hydrologiczne przykładem dla innych państw

Redakcja
Do Łodzi przyjeżdżają naukowcy z całego świata, by podpatrywać łódzkie projekty i rozwiązania hydrologiczne. ONZ chce by Łódź stała się międzynarodowym centrum zarządzania wodą.

W Łodzi odbywają się międzynarodowe warsztaty hydrologiczne. Nasze miasto jest jedną z dwóch miejscowości w świecie organizującą podobne szkolenia, na które przyjeżdżają ludzie nauki z całego świata. Urzędnicy i naukowcy chcą, aby Łódź stała się w przyszłości międzynarodowym centrum zarządzania wodą, ale już dziś mamy się czym pochwalić. - Organizacja Narodów Zjednoczonych namawia nas żebyśmy byli  "water city of the world", czyli takim miastem wody - mówi Dariusz Joński. - Mamy takie szanse dzięki projektom, które Wydział Gospodarki Komunalnej realizuje od kilku tygodni - dodaje. W Łodzi działa 60. hektarowa plantacja bioenergetyczna, na terenie miasta tworzone są struktury wodnej architektury takie jak Marina. Dzięki temu Łódź ma być miastem przyjaznym i zdrowym.

Łódź miastem wody

- Hydrologia uznawana jest przez ONZ za polską specjalność - przekonuje prof. Maciej Zalewski, dyrektor Międzynarodowego Instytutu PAN – Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO w Łodzi. - Jest to nauka, która nie tylko rozwiązuje problemy zagrożeń związanych z wodą tj. podtopienia, powodzie czy susze, ale również wytwarza tzw sprzężenie zwrotne między rozwojem ekonomicznym, a zasadami naturalnymi - tłumaczy. Projekty i rozwiązania łódzkiej hydrologii spodobały się na tyle, że prof. Shabazem Khan, szef Wydziału ds. Wody i Zrównoważonego Rozwoju UNESCO, chętny jest do tworzenia w Łodzi cyklu szkoleń z zakresu gospodarowania wodą. W naszym mieście od 20 lat naukowcy pracują nad zagadnieniami hydrologicznymi. - Macie tu wiedzę najwyższej jakości i otwarte na współpracę władze miasta - zaznaczył Shabazem Khan. Według niego w świecie są trzy podstawowe problemy z wodą - Albo jest jej za dużo, albo za mało lub jest brudna - wymienia Khan. - Z każdym z nich Łódź radzi sobie dobrze - dodaje.

- Ta wizyta dyrektora oddziału oenzetowskiego świadczy o tym, że jesteśmy rzeczywiście wiodącą na świecie jednostką i dalsze perspektywy wiążą się z tym, że ekohydrologia, która powstawała tu w Łodzi, dzięki zaangażowaniu władz miasta wciąż będzie się rozwijać - przekonuje Zalewski.

Do Łodzi co jakiś czas zjeżdżają ludzie m.in. z Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Podpatrują nasze rozwiązania hydrologiczne i uczą się jak gospodarować wodą w swoich krajach.

Czytaj także:
- Budowa terminala na Lublinku idzie zgodnie z planem
- Bezdomni koczują na przystankach. Władze są bezradne

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


Zobacz też na MM Łódź


od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto