Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź wydała 2 miliony złotych na wsparcie dla filmów i seriali

redakcja
redakcja
Pomoc udzielona została 20 produkcjom. Łącznie w Łodzi i ...
Pomoc udzielona została 20 produkcjom. Łącznie w Łodzi i ... Emilia Białecka/archiwum
Pomoc udzielona została 20 produkcjom. Łącznie w Łodzi i regionie zrealizowano prawie 290 dni zdjęciowych.

Wsparcie filmowcom oferuje Łódzka Komisja Filmowa powołana przez miasto w 2009 roku. W 2012 roku na fundusz filmowy przeznaczono 500 tys. złotych, natomiast na wsparcie seriali telewizyjnych 1,5 mln złotych.

- Pomagaliśmy filmowcom przy blisko 20 projektach - mówi Monika Głowacka szefowa Łódź Film Commission. - W Łodzi i regionie zrealizowano prawie 290 dni zdjęciowych. Dla porównania w 2011 roku było ich 150. To wzrost o prawie 100 proc. - zauważa.

Seriale kręcone w Łodzi

Taki wynik Łódź zawdzięcza przede wszystkim serialom telewizyjnym - dwóm 13 odcinkowym seriom "Komisarza Alexa" - serialowi familijnemu opowiadającemu historię policjanta, któremu w rozwiązywaniu kolejnych kryminalnych zagadek pomaga niezwykły pies oraz serialowi kryminalnemu pt. "Paradoks" z Bogusławem Lindą w roli głównej, który zwyciężył w konkursie ogłoszonym przez TVP na serial kryminalny dla Programu 2.

Filmy, które powstawały w Łodzi w 2012 roku

W tym roku powstały również zdjęcia do m.in.: filmu fabularnego pt. "Hiszpanka" w reż. Łukasza Barczyka, "Siostry Miłosierdzia" w reż. Pawła Pawlikowskiego, filmu familijnego pt. "Gabriel" w reż. Michała Haremskiego oraz "Małych stłuczek" w reż. Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin. Do Łodzi zawitał również Snoop Lion (wcześniej Snoop Dogy Dogg), który nakręcił kilka teledysków (łącznie 1,5 godziny materiału) z łódzką wokalistką Izą Lach.

Wśród dokumentów realizowanych w Łodzi znalazły się m.in.: "Kabaret śmierci – żydowski śpiewnik wojenny" w reż. Andrzeja Celińskiego, "ZK Łowicz – Interna" w reż. Tomasza Świątkowskiego, "C.O.K.D. – plan ewakuacji" w reż. Piotra Szczepańskiego oraz "Oddajcie mi swoje dzieci" w reż. Piotra Wejcherta, natomiast wśród animacji: "Pamiętniki Florki" w reż. Janusza Martyna i "Moonshine" w reż. Michała Poniedzielskiego.

Oprócz produkcji filmowych i seriali w Łodzi kręci się coraz więcej reklam. Te niewielkie produkcje dysponują dużymi budżetami, z których część pozostaje w Łodzi. Jedna z tych, które powstały w Łodzi była wyprodukowana na rynek indyjski.

Nagrody dla łódzkich produkcji

Filmy, który otrzymały miejskie wsparcie w poprzednich latach, w tym roku święciły triumfy  m.in.: "W ciemności" w reż. Agnieszki Holland (Studio Filmowe Zebra) – polski kandydat do Oskara, nagrodzony m.in. na festiwalach filmowych w Chicago, Gdyni, Saint Louis, Bydgoszczy oraz Polską Nagrodą Filmową (Orzeł), "Mój rower" w reż. Piotra Trzaskalskiego (Federico Film) nagrodzony na festiwalach filmowych w Gdyni, Toruniu, Mińsku, Talinie, "Zabić bobra" w reż. Jana Jakuba Kolskiego (Tramwaj) nagrodzony w Karlovych Varach i Bydgoszczy i "W cieniu konia" w reż. Davida Ondricka (Centrala Sp. zo.o.) - tegoroczny czeski kandydat do Oskara.   

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto