Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi. Uczniowie szkół podstawowych i średnich zbierali pieniądze na ratowanie pomników na zabytkowym cmentarzu

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Wśród kwestujących na Starym Cmentarzu byli m.in. Jula, Adelajda i Franciszek ze Szkoły Podstawowej nr 149 im. Obrońców Westerplatte przy ul. Tatrzańskiej w Łodzi.
Wśród kwestujących na Starym Cmentarzu byli m.in. Jula, Adelajda i Franciszek ze Szkoły Podstawowej nr 149 im. Obrońców Westerplatte przy ul. Tatrzańskiej w Łodzi. Fot. Krzysztof Szymczak
Zaczęła się zbiórka pieniędzy na renowację cennych, mających wartości artystyczne i historyczne, pomników na zabytkowym Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi. W sobotę 23 października jako pierwsi kwestowali uczniowie podstawówek, liceów ogólnokształcących i szkół techniczno-zawodowych.

Na nekropolię przybyło ponad 400 uczniów i nauczycieli – głównie ze szkół łódzkich, ale także z Tuszyna i Konstantynowa. Wśród nich byli Jula, Adelajda i Franciszek ze Szkoły Podstawowej nr 149 im. Obrońców Westerplatte przy ul. Tatrzańskiej, którzy najpierw przyjmowali datki do puszek, a potem – w ramach zmiany – przystąpili do porządkowania grobów.

Odnowili 10 cennych pomników

- W minionym roku z powodu pandemii i zamkniętych cmentarzy odbyła się jedynie kwesta on line, podczas której zebraliśmy 24 tys. zł. Mimo to odnowiliśmy 10 nagrobków. Było to możliwe dzięki zaoszczędzonym pieniądzom z rekordowej kwesty w 2019 roku, kiedy pozyskaliśmy 130 tys. zł – wyjaśnia Joanna Kozińska, skarbnik Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.

O renowacji kolejnego zadecyduje głosowanie

W tym roku udało się odnowić m.in. pomnik Stefana Rogowicza, wybitnego architekta ogrodnictwa oraz pochodzącej z Kresów Eulalii z Suszyńskich Bourdo. Tegoroczna kwesta zostanie przeznaczona na ratowanie kolejnych nagrobków. Wśród nich wytypowano trzy i o tym, który zostanie wyremontowany, łodzianie zadecydują w głosowaniu. Do wyboru mają pomniki: Jana Władysława Karbowskiego z 1926 roku przedstawiający anioła z lampą oliwną – dzieło mistrza Wacława Konopki, a także Berthy Sommer z 1903 roku i Jadwigi Cabarskiej z 1936 roku.

Kolejne kwesty na Starym Cmentarzu odbędą się w przyszły weekend: od soboty do poniedziałku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto