MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kupujesz choinkę w doniczce, żeby posadzić ją w ogrodzie? Nie każda się przyjmie. Na to musisz zwrócić uwagę

Grażyna Zwolińska
Jeśli chcemy przesadzić choinkę do ogrodu, musimy wybrać odpowiednią, ale także zapewnić drzewku dobre warunki w domu.
Jeśli chcemy przesadzić choinkę do ogrodu, musimy wybrać odpowiednią, ale także zapewnić drzewku dobre warunki w domu. Adam Jastrzębowski/Polska Press
Choinki w doniczce jako świąteczna dekoracja to dobry pomysł. Takie drzewko możemy później zasadzić w ogrodzie, albo wykorzystywać przez kilka lat jako świąteczną ozdobę. Jednak trzeba wiedzieć, że niektóre choinki w doniczce są tylko z nazwy – praktycznie pozbawione korzeni i tylko włożone do pojemnika. Mogą być trwalsze niż cięte drzewko, ale nie mają szans, by się przyjąć w ogrodzie. Radzimy, na co zwrócić uwagę, kupując choinkę w doniczce i jak o nią zadbać, żeby rzeczywiście była na lata.

Spis treści

Choinkę rosnącą w doniczce możesz po świętach wystawić na balkon lub wysadzić do ogrodu. Za rok ponownie ustawisz ją w pokoju. Ważne, żeby się nie rozhartowała, czyli nie wybudziła z zimowej drzemki.

Kupujesz choinkę w doniczce? Na to koniecznie zwróć uwagę

Trzeba uważać na to, żeby kupić drzewko, które rzeczywiście rosło w doniczce, a nie zostało do niej wciśnięte tuż przed sprzedażą. Nie każdy sprzedawca powie nam prawdę. Z reguły choinki w doniczkach oferowane nam w sezonowych punktach sprzedaży nie mają szans, by przeżyć. Są uprawiane w gruncie. Po wykopaniu ich korzenie drastycznie się przycina, bo inaczej nie zmieściłyby się w doniczce. Jeśli posadzimy je w ogrodzie, szanse, by się przyjęło, są niemal zerowe.

Największe szanse na zakup drzewka, które od początku było uprawiane w pojemniku, mamy w sklepie ogrodniczym. Za takie warto nieco więcej zapłacić. Będzie nam długo służyć. O tym, że choinka ma przycięte korzenie, a nie pochodzi z uprawy pojemnikowej, świadczy niezbyt duża doniczka oraz cena niewiele wyższa od choinki ciętej.

 

Drzewko z obciętymi korzeniami będzie „choinką w doniczce” tylko z nazwy. Nie liczmy na to, że przetrwa dłużej niż święta i przyjmie się w ogrodzie.
Drzewko z obciętymi korzeniami będzie „choinką w doniczce” tylko z nazwy. Nie liczmy na to, że przetrwa dłużej niż święta i przyjmie się w ogrodzie. Katarzyna Laszczak

Jak zadbać o choinkę w doniczce w domu

Kupionej jakiś czas przed świętami choinki w doniczce nie wnosimy do domu. Powinna stać na balkonie lub tarasie. Na kilka dni przed wstawieniem jej do pokoju, dobrze zrobi jej temperatura w okolicach 10 stopni Celsjusza. W ten sposób przyzwyczai się do tego, co ją czeka w mieszkaniu. Do ciepłego pokoju (najlepiej gdy temperatura nie przekracza w nim 20°C), wnosimy ją tuż przed tym, jak mamy ją przystrajać. W miarę możliwości nie należy stawiać choinki w pobliżu kaloryfera. Choinka w domu powinna spędzić możliwie krótki czas.
Pamiętajmy też o podlewaniu drzewka. Doniczkę zaopatrzmy w odpowiednio dużą podstawkę i nawadniajmy roślinę, gdy górna warstwa ziemi lekko przeschnie. Częstotliwość podlewania zależy od wielkości doniczki i temperatury. Ważne jest, by nie polewać tylko powierzchni ziemi w doniczce, ale dostarczyć solidniejszą dawkę wody.

Co zrobić z choinką w doniczce po świętach?

Jak najszybciej po Nowym Roku trzeba wynieść drzewko z pokoju, przyzwyczajając je znowu do niskich temperatur. Jeśli mamy ogród, a ziemia nie jest w nim zamarznięta, bo mamy ciepłą zimę, wystarczy wykopać dołek i umieścić w nim doniczkę z choinką. Można okryć ziemię wokół pieńka korą czy torfem. Następnie mamy dwie możliwości. Jedna to posadzić wiosną choinkę do gruntu i cieszyć się nowym drzewkiem w ogrodzie.

Druga możliwość to wielokrotne wykorzystanie choinki na święta. Wystarczy przesadzić ją wiosną do nieco większej doniczki, dodając ziemi do iglaków. Potem wraz z doniczką znów je zakopujemy. Przed kolejnym Bożym Narodzeniem wykopujemy pojemnik z choinką, powoli dostosowujemy drzewko do temperatury w mieszkaniu, i tak dalej. Czynność tę można powtarzać, dopóki choinka nie zrobi się za duża. Wtedy wkopujemy ją wiosną, już bez doniczki, na stale miejsce.

Dla powodzenia tej akcji ważne jest, żeby nigdy nie dopuścić do rozhartowania choinki. Dlatego nie należy trzymać jej w mieszkaniu dłużej niż 10 dni.

Sprawdź: Jak i kiedy posadzić świerk w ogrodzie? Na to zwróć uwagę

Co zrobić, jeśli nie doniczki z choinką nie można wkopać do ziemi?

Jeśli nie mamy ogrodu, choinkę wystawiamy zaraz po Nowym Roku na balkon. Ważne, żeby zabezpieczyć ją przed mrozami. Można doniczkę obudować płytami styropianu, wypełniając puste przestrzenie starymi gazetami lub szmatami. Można po prostu owinąć ją szczelnie w starą kołdrę czy gruby koc. Podobnie postępujemy z drzewkiem, jeśli wprawdzie mamy ogród, ale zamarznięta ziemia nie pozwala na umieszczenie doniczki z nim w wykopanym dołku.

Ważne! Choinkę trzeba w momentach odwilży podlać. Inaczej może uschnąć. Zimowa susza jest dla iglaków nieraz groźniejsza niż mróz.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kupujesz choinkę w doniczce, żeby posadzić ją w ogrodzie? Nie każda się przyjmie. Na to musisz zwrócić uwagę - RegioDom.pl

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto